Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Čo bolo - bolo. Spomínať bude, až keď bude starý

Bývalý skokan na lyžiach František Jež o silvestrovaní v Garmisch-Partenkirchene: Bola to rýchla zábava. Približne o jednej, najneskôr okolo druhej hodiny bol ideálny stav zabaliť to a ísť sa vyspať, aby sme boli ráno v pohode.

Odchovaný klasikou, ale keď prišlo súčasné véčko, dokázal sa rýchlo preorientovať. V ére fenomenálneho Fína Mattiho Nykännena, Nemca Jensa Weisfloga, so ,,spoluhráčmi" v československej reprezentácii Jiřím Parmom, Jaroslavom Sakalom a ďalšími dokázal dupať na päty svetovej špičke a svoje najlepšie roky zažil v čase, keď Japonci - všetci ako jeden muž, ešte len začínali vystrkovať rožky. Pri televíznych prenosoch z MS či ZOH pri mene tohto československého reprezentanta a člena banskobystrickej Dukly figuroval onen známy kód TCH, dnes by to bolo CZE. Dlhé vlasy vykúkajúce spod prilby patria k jeho imidžu stále, aj napriek tomu, že presne v pondelok oslávil 32. narodeniny. Skokanskú prilbu i skočky však pred niekoľkými rokmi zavesil na klinec.

SkryťVypnúť reklamu

Reč je o bývalom československom reprezentantovi v skokoch na lyžiach Františkovi Ježovi, ktorý v banskobystrickom stredisku od svojich devätnástin až do rozdelenia federácie strávil štyri roky. Po skončení aktívnej činnosti pôsobil jednu sezónu ako asistent reprezentačného trénera skokanov Česka, v súčasnosti sa venuje podnikaniu. Na sklonku roka 2002 František Jež zavítal do známeho prostredia, aby prestrihol takmer desaťročnú časovú niť, ktorá sa vinula od jeho odchodu z B. Bystrice. Využili sme teda príležitosť na rozhovor, ktorý sa netýkal minulosti a súčasnosti. Keďže sa blíži záver roka, František Jež sa rozhovoril aj o silvestrovských oslavách, ktoré mali skokani netradične tradičné. Reč však nebola iba o tom.

Nedávno vás banskobystrický armádny klub pozval na 35. výročia založenia. Čo to pre vás znamenalo?

SkryťVypnúť reklamu

,,Priznám sa, že som vlastne desať rokov v Banskej Bystrici nebol. Ešte keď som súťažil, tak som v rokoch 1994 a 1995 absolvoval nejaké podujatia v Tatrách, ale sem som sa nedostal. Keď som v roku 1998 ukončil športovú kariéru a začal som sa venovať niečomu inému, viacmenej som nemal časť ísť sa sem pozrieť. Pozvánka Dukly ma oslovila a určite aj slušnosť velila ju prijať, pretože som tu toho zažil dosť. Banská Bystrica ako taká, ako mesto i ľudia, ktorí v nej žili mi niečo dali a niečo mi to teda povedalo. Som rád, že som sem mohol zavítať a naviac som bol prekvapený, že som bol ocenený cenou pre najlepšie reprezentujúcich športovcov Dukly."

Zrejme ste sa nemuseli veľa zoznamovať, veľa ľudí si vás azda ešte pamätá. Alebo nie?

,,Je pravda, že veľa ľudí tu poznám, aj keď za tie roky sa trošičku zmenili. Človek spomína...Akurát sme sa bavili o tom, že mňa väčšina ľudí od čias, čo som odišiel takmer nepozná. Každý má už inú predstavu o zovňajšku, o imidži. Asi nikto nečakal, že aj v 32 rokoch budem takmer stále rovnaký ako pred tými desiatimi rokmi."

SkryťVypnúť reklamu

Vidieť, že tie dlhšie vlasy vás aj po rokoch držia... Na čo si najradšej spomínate v súvislosti s Banskou Bystricou?

,,Veľmi rád na prostredie, na Králiky, kde sme chodili veľa trénovať. To ma oslovilo, pretože som horský typ, nemám rád roviny. Viacmenej tá Bystrica ostala stále spojená s Králikmi. V tej dobe, v deväťdesiatich rokoch moja výkonnosť od vojenčiny bola asi najlepšia v kariére. Beriem to tak, že tréningy a práca, ktorú sme vtedy odviedli, sa odrazila na výsledkoch a určite to pre mňa znamenalo veľmi veľa."

Čím sa zaoberáte teraz?

,,Už nejaký čas podnikám v oblasti finančných služieb. Finančné ústavy a poisťovne, všetko sa to točí okolo lízingu, financovania áut, technológií. Som vyučený automechanik, takže to má nejaký vzťah s autami. Isté je, že keď človek na sebe zapracuje, tak so môže posunúť niekam ďalej. Myslím si, že v súčasnosti som schopný zaisťovať v danom regióne, na Morave a možno i v okolí viacmenej kompletný servis."

Chytila vás táto práca, zahryzli ste sa do nej ako do skokov? Alebo to bolo východisko z núdze v duchu slov - doba je zlá a niečim sa živiť treba...

,,V každom prípade som rád, že som sa bez nejakej veľkej pomoci dostal na určitú pozíciu. Práca ma baví, pracujem s ľuďmi okolo áut, čo má súvis s oblasťou, v ktorej som sa vyučil. Motivácia je dôležitá nielen v športe. Teraz chcem dokazovať, že som seriózny, slušný a viem robiť naplno a kvalitne."

V Českej republike sú v súčasnosti skoky na lyžiach zrejme väčším fenoménom ako na Slovensku. Meno Jež vám pri podnikaní pomáha?

,,Veľa ľudí má pozná a je to samozrejme určitá výhoda i v tom, čomu sa venujem. Je tam potom istá dôvera, pretože dobré meno lepšie pôsobí na ľudí ako zlá povesť. Čo sa týka športu, myslím si, že aj u nás išli skoky do ústrania. Je tam väčší záujem o iné športy. Nechcem sa veľmi zviditeľňovať a medializovať, zostávam viacmenej v úzadí a snažím sa pomáhať inak, napríklad sponzorovať Jandu. Mám aj nejakú spoluprácu s Českou televíziou, pre ktorú komentujem niektoré podujatia. To je asi to jediné, ako ostávam v podvedomí. Alebo keď ma pozvú na nejakú akciu, veľa ľudí si pri mne vybaví skoky. Ale skôr sa snažím to čo bolo nechať ,,být" a ísť iným smerom. Vravím, že spomínať budem až keď budem starý."

V kontakte so svojim športom ste len vďaka týmto aktivitám?

,,Vyskúšal som si jednu sezónu ako asistent reprezentačného trénera českých skokanov. Nevravím, že by ma tá práca nebavila, ale určite nie v tých podmienkach a vzťahoch, ktoré panujú. Pravdou je, že keď ma niečo nezaujme, neuspokojuje a nemám možnosť to rozvinúť, tak radšej od toho odídem, než by som to mal robiť polovičato."

Reprezentačným trénerom českých skokanov je teraz Banskobystričan Ján Tanczoš, akú má on pozíciu?

,,Ako tréner je dobrý, vyzrel a každopádne má veľa skúseností. Spolu sme zažili veľa dobrých a lepších sezón. Myslím si, že podmienky, vzťah k športu a všetko ostatné u nás v porovnaní so svetovou elitou je však niekde inde. Nebude mať ľahkú prácu, ale každopádne má tam niekoľko chlapcov, ktorí by sa mohli dostať vo Svetovom pohári do desiatky - pätnástky. Ale myslím si, že na to, aby tí chlapci dokázali vyhrávať proste nie je asi ten správny potenciál."

Na Slovensku sa intenzívne debatuje o tom, či armáda dá alebo nedá ruky od športu. V Čechách ste to nemali?

,,Viem, že aj u nás nastali podobné problémy, ale napokon došlo k takému zvratu, že armáda zabezpečuje veľa športov a športovcov. Myslím si, že je to správne, pretože šport sa nedá robiť bez určitých sociálnych istôt. Vôbec, ten systém, ktorý bol zabehnutý a fungoval tu napríklad za totality, mal určitú funkciu. Prebralo ho i zahraničie, kde to funguje a rozvíja sa to lepšie. U nás sa to nejakým spôsobom pribrzdilo. Možno práve to bola tá chyba, že všetci sa snažili upriamiť pozornosť niekam inam a dnes sa k tomu spätne vracajú a snažia sa to otočiť. Ale povedzme tých desať rokov je hrozne dlhá doba."

Armáda, to je aj vojenčina. Veľa mladých na ňu nechce, vyberie si radšej civilnú službu. Ako si na tieto časy spomínate vy?

,,Prijímač som prežil v Radvani a viacmenej po mesiaci som nastúpil na dvojročnú vojenčinu. S tým, že som predčasne dostal ponuku na päťročnú zmluvu ako vojak z povolania, čo v deväťdesiatich rokoch bolo trošku riziko. Ale je pravda, že vojenčina, alebo prijímač, aj keď trval iba mesiac a bol naozajstný, ako u normálnych vojakov - zaujímavý (úsmev) a trošku drastický, má svoje pozitívum. Myslím si, že človek dostane lekciu v určitých smeroch a dokáže si viac vážiť niektoré veci a hodnoty. Napríklad sa určite naučí urobiť si poriadok, alebo si dokáže zariadiť ďalšie základné potreby pre život. Dnes tí mladí chcú žiť, ale zabúdajú na to, že niekto tie základné veci musí odpracovať."

Ako ste to znášali vy?

,,Bol to určitý skok a ako každá zmena, ktorá je extrémna, tak bolí a na človeka pôsobí. Niekto sa s tým nedokáže vysporiadať hneď, ďalší reaguje okamžite a prispôsobí sa."

A vy?

,,Som človek, ktorý sa dokáže prispôsobovať."

Blíži sa koniec roka, vianočné sviatky, Silvester. Vy ste v tom čase bývali pravidelne na cestách.

,,Prvýkrát je to vždy najťažšie - človek cestuje na Vianoce na nejaké preteky a nemôže byť doma...Pritom ja mám tieto sviatky celkom rád. Potom to bolo lepšie, býval som na Vianoce doma, ale zato trinásťkrát som Silvestra trávil v Garmisch-Partenkirchene na pretekoch Interšportturné. Človek si na to napokon zvykne, naučí sa žiť s tým, že je to súčasť toho, čo robí. Keď som potom po skončení aktívnej činnosti ostal doma, zrazu som premýšľal, čo budem na Silvestra robiť. Predtým som to už predsa mal ,,zajeté", bol som vždy preč a naraz som sa ocitol doma. Ale samozrejme, človek si vždy nájde nejakú zábavu, kamarátov a teraz už Silvestra beriem ako dobrú zábavu. Predtým to tak nebolo. Vedeli sme, že na druhý deň nás čakajú povinnosti, takže bola to rýchla zábava a potom poďho do postele."

Ako také stráženie životosprávy na Silvestra v Garmisch-Partenkirchene prebiehalo?

,,Vždy, približne o jednej, najneskôr okolo druhej hodiny bol ideálny stav zabaliť to a ísť sa vyspať, aby sme boli ráno v pohode a pripravení na preteky."

Ako sa vám 1. januára skákalo?

,,Vždy som si dával do nového roku predsavzatia a želal si, aby to bolo lepšie ako v starom roku. Samozrejme, keď sa podaril dobrý výsledok, tak to bolo povzbudzujúce. Niekedy to však bolo opačne. Vtedy som si zase povedal - zlý začiatok, dobrý koniec. Treba si to vždy nejako prispôsobiť, lebo určite by bolo zlé vedieť, že keď to nevyšlo 1. januára, tak bude zlý celý rok."

Michal Vall

Foto - autor a archív

pod foto:

František Jež v časoch svojej aktívnej kariéry...

...a v súčasnosti, keď sa venuje podnikaniu.

VIZITKA FRANTIŠKA JEŽA

Narodený 16. decembra 1970 vo Valašských Kloboukoch. Na ZOH 1988 v Calgary štartoval ako člen MEZ Frenštát pod Radhoštem. Od roku 1989 do roku 1993 člen AŠK Dukla B. Bystrica.

Tréner: Ján Tanczoš

Ako člen banskobystrickej Dukly štartoval na ZOH 1992 v Albertville:

23. miesto na K-90

13. miesto na K-120

Najväčší úspech: 3. miesto v súťaži družstiev na ZOH 1992.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 947
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 877
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 553
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 093
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 913
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 548
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 240
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 133

Blogy SME

 1. Peter Slamenik: Z kanclu do kasárne
 2. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 3. Helena Michlíková: Dúha
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 5. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 6. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 7. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 8. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 495
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 069
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 134
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 019
 5. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 781
 6. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 7. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 3 560
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 509
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Psychické problémy mladých neraz vyústia do samovraždy.


26. jan
Výsledok zbesilej jazdy.

V ohrození boli aj iní ľudia.


27. jan
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


27. jan
Kanadský kouč Doug Shedden posunul "baranov" míľovými krokmi vpred.

Po príchode kanadského trénera stúpajú v tabuľke.


27. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľudia boli k žene ľahostajní.


25. jan

Opustená budova pod vysielačom stojí na medzinárodnej diaľkovej trase, ktorá vedie od Atlantiku až k Čiernemu moru.


28. jan

Za túto nezvyčajnosť vďačí dedina svojej lokalite v blízkosti okresného mesta.


27. jan

Aby upozornili na zlú situáciu, vypnú na polhodinu verejné osvetlenie.


27. jan

Blogy SME

 1. Peter Slamenik: Z kanclu do kasárne
 2. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 3. Helena Michlíková: Dúha
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 5. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 6. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 7. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 8. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 495
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 069
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 134
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 019
 5. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 781
 6. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 7. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 3 560
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 509
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu