Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Čo bolo - bolo. Spomínať bude, až keď bude starý

Bývalý skokan na lyžiach František Jež o silvestrovaní v Garmisch-Partenkirchene: Bola to rýchla zábava. Približne o jednej, najneskôr okolo druhej hodiny bol ideálny stav zabaliť to a ísť sa vyspať, aby sme boli ráno v pohode.

Odchovaný klasikou, ale keď prišlo súčasné véčko, dokázal sa rýchlo preorientovať. V ére fenomenálneho Fína Mattiho Nykännena, Nemca Jensa Weisfloga, so ,,spoluhráčmi" v československej reprezentácii Jiřím Parmom, Jaroslavom Sakalom a ďalšími dokázal dupať na päty svetovej špičke a svoje najlepšie roky zažil v čase, keď Japonci - všetci ako jeden muž, ešte len začínali vystrkovať rožky. Pri televíznych prenosoch z MS či ZOH pri mene tohto československého reprezentanta a člena banskobystrickej Dukly figuroval onen známy kód TCH, dnes by to bolo CZE. Dlhé vlasy vykúkajúce spod prilby patria k jeho imidžu stále, aj napriek tomu, že presne v pondelok oslávil 32. narodeniny. Skokanskú prilbu i skočky však pred niekoľkými rokmi zavesil na klinec.

Skryť Vypnúť reklamu

Reč je o bývalom československom reprezentantovi v skokoch na lyžiach Františkovi Ježovi, ktorý v banskobystrickom stredisku od svojich devätnástin až do rozdelenia federácie strávil štyri roky. Po skončení aktívnej činnosti pôsobil jednu sezónu ako asistent reprezentačného trénera skokanov Česka, v súčasnosti sa venuje podnikaniu. Na sklonku roka 2002 František Jež zavítal do známeho prostredia, aby prestrihol takmer desaťročnú časovú niť, ktorá sa vinula od jeho odchodu z B. Bystrice. Využili sme teda príležitosť na rozhovor, ktorý sa netýkal minulosti a súčasnosti. Keďže sa blíži záver roka, František Jež sa rozhovoril aj o silvestrovských oslavách, ktoré mali skokani netradične tradičné. Reč však nebola iba o tom.

Nedávno vás banskobystrický armádny klub pozval na 35. výročia založenia. Čo to pre vás znamenalo?

Skryť Vypnúť reklamu

,,Priznám sa, že som vlastne desať rokov v Banskej Bystrici nebol. Ešte keď som súťažil, tak som v rokoch 1994 a 1995 absolvoval nejaké podujatia v Tatrách, ale sem som sa nedostal. Keď som v roku 1998 ukončil športovú kariéru a začal som sa venovať niečomu inému, viacmenej som nemal časť ísť sa sem pozrieť. Pozvánka Dukly ma oslovila a určite aj slušnosť velila ju prijať, pretože som tu toho zažil dosť. Banská Bystrica ako taká, ako mesto i ľudia, ktorí v nej žili mi niečo dali a niečo mi to teda povedalo. Som rád, že som sem mohol zavítať a naviac som bol prekvapený, že som bol ocenený cenou pre najlepšie reprezentujúcich športovcov Dukly."

Zrejme ste sa nemuseli veľa zoznamovať, veľa ľudí si vás azda ešte pamätá. Alebo nie?

,,Je pravda, že veľa ľudí tu poznám, aj keď za tie roky sa trošičku zmenili. Človek spomína...Akurát sme sa bavili o tom, že mňa väčšina ľudí od čias, čo som odišiel takmer nepozná. Každý má už inú predstavu o zovňajšku, o imidži. Asi nikto nečakal, že aj v 32 rokoch budem takmer stále rovnaký ako pred tými desiatimi rokmi."

Skryť Vypnúť reklamu

Vidieť, že tie dlhšie vlasy vás aj po rokoch držia... Na čo si najradšej spomínate v súvislosti s Banskou Bystricou?

,,Veľmi rád na prostredie, na Králiky, kde sme chodili veľa trénovať. To ma oslovilo, pretože som horský typ, nemám rád roviny. Viacmenej tá Bystrica ostala stále spojená s Králikmi. V tej dobe, v deväťdesiatich rokoch moja výkonnosť od vojenčiny bola asi najlepšia v kariére. Beriem to tak, že tréningy a práca, ktorú sme vtedy odviedli, sa odrazila na výsledkoch a určite to pre mňa znamenalo veľmi veľa."

Čím sa zaoberáte teraz?

,,Už nejaký čas podnikám v oblasti finančných služieb. Finančné ústavy a poisťovne, všetko sa to točí okolo lízingu, financovania áut, technológií. Som vyučený automechanik, takže to má nejaký vzťah s autami. Isté je, že keď človek na sebe zapracuje, tak so môže posunúť niekam ďalej. Myslím si, že v súčasnosti som schopný zaisťovať v danom regióne, na Morave a možno i v okolí viacmenej kompletný servis."

Chytila vás táto práca, zahryzli ste sa do nej ako do skokov? Alebo to bolo východisko z núdze v duchu slov - doba je zlá a niečim sa živiť treba...

,,V každom prípade som rád, že som sa bez nejakej veľkej pomoci dostal na určitú pozíciu. Práca ma baví, pracujem s ľuďmi okolo áut, čo má súvis s oblasťou, v ktorej som sa vyučil. Motivácia je dôležitá nielen v športe. Teraz chcem dokazovať, že som seriózny, slušný a viem robiť naplno a kvalitne."

V Českej republike sú v súčasnosti skoky na lyžiach zrejme väčším fenoménom ako na Slovensku. Meno Jež vám pri podnikaní pomáha?

,,Veľa ľudí má pozná a je to samozrejme určitá výhoda i v tom, čomu sa venujem. Je tam potom istá dôvera, pretože dobré meno lepšie pôsobí na ľudí ako zlá povesť. Čo sa týka športu, myslím si, že aj u nás išli skoky do ústrania. Je tam väčší záujem o iné športy. Nechcem sa veľmi zviditeľňovať a medializovať, zostávam viacmenej v úzadí a snažím sa pomáhať inak, napríklad sponzorovať Jandu. Mám aj nejakú spoluprácu s Českou televíziou, pre ktorú komentujem niektoré podujatia. To je asi to jediné, ako ostávam v podvedomí. Alebo keď ma pozvú na nejakú akciu, veľa ľudí si pri mne vybaví skoky. Ale skôr sa snažím to čo bolo nechať ,,být" a ísť iným smerom. Vravím, že spomínať budem až keď budem starý."

V kontakte so svojim športom ste len vďaka týmto aktivitám?

,,Vyskúšal som si jednu sezónu ako asistent reprezentačného trénera českých skokanov. Nevravím, že by ma tá práca nebavila, ale určite nie v tých podmienkach a vzťahoch, ktoré panujú. Pravdou je, že keď ma niečo nezaujme, neuspokojuje a nemám možnosť to rozvinúť, tak radšej od toho odídem, než by som to mal robiť polovičato."

Reprezentačným trénerom českých skokanov je teraz Banskobystričan Ján Tanczoš, akú má on pozíciu?

,,Ako tréner je dobrý, vyzrel a každopádne má veľa skúseností. Spolu sme zažili veľa dobrých a lepších sezón. Myslím si, že podmienky, vzťah k športu a všetko ostatné u nás v porovnaní so svetovou elitou je však niekde inde. Nebude mať ľahkú prácu, ale každopádne má tam niekoľko chlapcov, ktorí by sa mohli dostať vo Svetovom pohári do desiatky - pätnástky. Ale myslím si, že na to, aby tí chlapci dokázali vyhrávať proste nie je asi ten správny potenciál."

Na Slovensku sa intenzívne debatuje o tom, či armáda dá alebo nedá ruky od športu. V Čechách ste to nemali?

,,Viem, že aj u nás nastali podobné problémy, ale napokon došlo k takému zvratu, že armáda zabezpečuje veľa športov a športovcov. Myslím si, že je to správne, pretože šport sa nedá robiť bez určitých sociálnych istôt. Vôbec, ten systém, ktorý bol zabehnutý a fungoval tu napríklad za totality, mal určitú funkciu. Prebralo ho i zahraničie, kde to funguje a rozvíja sa to lepšie. U nás sa to nejakým spôsobom pribrzdilo. Možno práve to bola tá chyba, že všetci sa snažili upriamiť pozornosť niekam inam a dnes sa k tomu spätne vracajú a snažia sa to otočiť. Ale povedzme tých desať rokov je hrozne dlhá doba."

Armáda, to je aj vojenčina. Veľa mladých na ňu nechce, vyberie si radšej civilnú službu. Ako si na tieto časy spomínate vy?

,,Prijímač som prežil v Radvani a viacmenej po mesiaci som nastúpil na dvojročnú vojenčinu. S tým, že som predčasne dostal ponuku na päťročnú zmluvu ako vojak z povolania, čo v deväťdesiatich rokoch bolo trošku riziko. Ale je pravda, že vojenčina, alebo prijímač, aj keď trval iba mesiac a bol naozajstný, ako u normálnych vojakov - zaujímavý (úsmev) a trošku drastický, má svoje pozitívum. Myslím si, že človek dostane lekciu v určitých smeroch a dokáže si viac vážiť niektoré veci a hodnoty. Napríklad sa určite naučí urobiť si poriadok, alebo si dokáže zariadiť ďalšie základné potreby pre život. Dnes tí mladí chcú žiť, ale zabúdajú na to, že niekto tie základné veci musí odpracovať."

Ako ste to znášali vy?

,,Bol to určitý skok a ako každá zmena, ktorá je extrémna, tak bolí a na človeka pôsobí. Niekto sa s tým nedokáže vysporiadať hneď, ďalší reaguje okamžite a prispôsobí sa."

A vy?

,,Som človek, ktorý sa dokáže prispôsobovať."

Blíži sa koniec roka, vianočné sviatky, Silvester. Vy ste v tom čase bývali pravidelne na cestách.

,,Prvýkrát je to vždy najťažšie - človek cestuje na Vianoce na nejaké preteky a nemôže byť doma...Pritom ja mám tieto sviatky celkom rád. Potom to bolo lepšie, býval som na Vianoce doma, ale zato trinásťkrát som Silvestra trávil v Garmisch-Partenkirchene na pretekoch Interšportturné. Človek si na to napokon zvykne, naučí sa žiť s tým, že je to súčasť toho, čo robí. Keď som potom po skončení aktívnej činnosti ostal doma, zrazu som premýšľal, čo budem na Silvestra robiť. Predtým som to už predsa mal ,,zajeté", bol som vždy preč a naraz som sa ocitol doma. Ale samozrejme, človek si vždy nájde nejakú zábavu, kamarátov a teraz už Silvestra beriem ako dobrú zábavu. Predtým to tak nebolo. Vedeli sme, že na druhý deň nás čakajú povinnosti, takže bola to rýchla zábava a potom poďho do postele."

Ako také stráženie životosprávy na Silvestra v Garmisch-Partenkirchene prebiehalo?

,,Vždy, približne o jednej, najneskôr okolo druhej hodiny bol ideálny stav zabaliť to a ísť sa vyspať, aby sme boli ráno v pohode a pripravení na preteky."

Ako sa vám 1. januára skákalo?

,,Vždy som si dával do nového roku predsavzatia a želal si, aby to bolo lepšie ako v starom roku. Samozrejme, keď sa podaril dobrý výsledok, tak to bolo povzbudzujúce. Niekedy to však bolo opačne. Vtedy som si zase povedal - zlý začiatok, dobrý koniec. Treba si to vždy nejako prispôsobiť, lebo určite by bolo zlé vedieť, že keď to nevyšlo 1. januára, tak bude zlý celý rok."

Michal Vall

Foto - autor a archív

pod foto:

František Jež v časoch svojej aktívnej kariéry...

...a v súčasnosti, keď sa venuje podnikaniu.

VIZITKA FRANTIŠKA JEŽA

Narodený 16. decembra 1970 vo Valašských Kloboukoch. Na ZOH 1988 v Calgary štartoval ako člen MEZ Frenštát pod Radhoštem. Od roku 1989 do roku 1993 člen AŠK Dukla B. Bystrica.

Tréner: Ján Tanczoš

Ako člen banskobystrickej Dukly štartoval na ZOH 1992 v Albertville:

23. miesto na K-90

13. miesto na K-120

Najväčší úspech: 3. miesto v súťaži družstiev na ZOH 1992.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 480
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 125
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 834
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 107
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 948
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 895
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 136
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 601
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 506
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Od soboty začne platiť na Slovensku zákaz vychádzania

Výnimkou budú cesty na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.

V Banskej Bystrici niekto poškodil pamätník Jána Langoša

Pamätník politikovi a zakladateľovi Ústavu pamäti národa odhalili v jeho rodisku pred 7 rokmi.

Z pamätníka zmizli medené kocky.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Vojaci pomáhajú v nemocnici vo Zvolene aj v Krupine.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Už ste čítali?