Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Čo bolo - bolo. Spomínať bude, až keď bude starý

Bývalý skokan na lyžiach František Jež o silvestrovaní v Garmisch-Partenkirchene: Bola to rýchla zábava. Približne o jednej, najneskôr okolo druhej hodiny bol ideálny stav zabaliť to a ísť sa vyspať, aby sme boli ráno v pohode.

Odchovaný klasikou, ale keď prišlo súčasné véčko, dokázal sa rýchlo preorientovať. V ére fenomenálneho Fína Mattiho Nykännena, Nemca Jensa Weisfloga, so ,,spoluhráčmi" v československej reprezentácii Jiřím Parmom, Jaroslavom Sakalom a ďalšími dokázal dupať na päty svetovej špičke a svoje najlepšie roky zažil v čase, keď Japonci - všetci ako jeden muž, ešte len začínali vystrkovať rožky. Pri televíznych prenosoch z MS či ZOH pri mene tohto československého reprezentanta a člena banskobystrickej Dukly figuroval onen známy kód TCH, dnes by to bolo CZE. Dlhé vlasy vykúkajúce spod prilby patria k jeho imidžu stále, aj napriek tomu, že presne v pondelok oslávil 32. narodeniny. Skokanskú prilbu i skočky však pred niekoľkými rokmi zavesil na klinec.

Skryť Vypnúť reklamu

Reč je o bývalom československom reprezentantovi v skokoch na lyžiach Františkovi Ježovi, ktorý v banskobystrickom stredisku od svojich devätnástin až do rozdelenia federácie strávil štyri roky. Po skončení aktívnej činnosti pôsobil jednu sezónu ako asistent reprezentačného trénera skokanov Česka, v súčasnosti sa venuje podnikaniu. Na sklonku roka 2002 František Jež zavítal do známeho prostredia, aby prestrihol takmer desaťročnú časovú niť, ktorá sa vinula od jeho odchodu z B. Bystrice. Využili sme teda príležitosť na rozhovor, ktorý sa netýkal minulosti a súčasnosti. Keďže sa blíži záver roka, František Jež sa rozhovoril aj o silvestrovských oslavách, ktoré mali skokani netradične tradičné. Reč však nebola iba o tom.

Nedávno vás banskobystrický armádny klub pozval na 35. výročia založenia. Čo to pre vás znamenalo?

Skryť Vypnúť reklamu

,,Priznám sa, že som vlastne desať rokov v Banskej Bystrici nebol. Ešte keď som súťažil, tak som v rokoch 1994 a 1995 absolvoval nejaké podujatia v Tatrách, ale sem som sa nedostal. Keď som v roku 1998 ukončil športovú kariéru a začal som sa venovať niečomu inému, viacmenej som nemal časť ísť sa sem pozrieť. Pozvánka Dukly ma oslovila a určite aj slušnosť velila ju prijať, pretože som tu toho zažil dosť. Banská Bystrica ako taká, ako mesto i ľudia, ktorí v nej žili mi niečo dali a niečo mi to teda povedalo. Som rád, že som sem mohol zavítať a naviac som bol prekvapený, že som bol ocenený cenou pre najlepšie reprezentujúcich športovcov Dukly."

Zrejme ste sa nemuseli veľa zoznamovať, veľa ľudí si vás azda ešte pamätá. Alebo nie?

,,Je pravda, že veľa ľudí tu poznám, aj keď za tie roky sa trošičku zmenili. Človek spomína...Akurát sme sa bavili o tom, že mňa väčšina ľudí od čias, čo som odišiel takmer nepozná. Každý má už inú predstavu o zovňajšku, o imidži. Asi nikto nečakal, že aj v 32 rokoch budem takmer stále rovnaký ako pred tými desiatimi rokmi."

Skryť Vypnúť reklamu

Vidieť, že tie dlhšie vlasy vás aj po rokoch držia... Na čo si najradšej spomínate v súvislosti s Banskou Bystricou?

,,Veľmi rád na prostredie, na Králiky, kde sme chodili veľa trénovať. To ma oslovilo, pretože som horský typ, nemám rád roviny. Viacmenej tá Bystrica ostala stále spojená s Králikmi. V tej dobe, v deväťdesiatich rokoch moja výkonnosť od vojenčiny bola asi najlepšia v kariére. Beriem to tak, že tréningy a práca, ktorú sme vtedy odviedli, sa odrazila na výsledkoch a určite to pre mňa znamenalo veľmi veľa."

Čím sa zaoberáte teraz?

,,Už nejaký čas podnikám v oblasti finančných služieb. Finančné ústavy a poisťovne, všetko sa to točí okolo lízingu, financovania áut, technológií. Som vyučený automechanik, takže to má nejaký vzťah s autami. Isté je, že keď človek na sebe zapracuje, tak so môže posunúť niekam ďalej. Myslím si, že v súčasnosti som schopný zaisťovať v danom regióne, na Morave a možno i v okolí viacmenej kompletný servis."

Chytila vás táto práca, zahryzli ste sa do nej ako do skokov? Alebo to bolo východisko z núdze v duchu slov - doba je zlá a niečim sa živiť treba...

,,V každom prípade som rád, že som sa bez nejakej veľkej pomoci dostal na určitú pozíciu. Práca ma baví, pracujem s ľuďmi okolo áut, čo má súvis s oblasťou, v ktorej som sa vyučil. Motivácia je dôležitá nielen v športe. Teraz chcem dokazovať, že som seriózny, slušný a viem robiť naplno a kvalitne."

V Českej republike sú v súčasnosti skoky na lyžiach zrejme väčším fenoménom ako na Slovensku. Meno Jež vám pri podnikaní pomáha?

,,Veľa ľudí má pozná a je to samozrejme určitá výhoda i v tom, čomu sa venujem. Je tam potom istá dôvera, pretože dobré meno lepšie pôsobí na ľudí ako zlá povesť. Čo sa týka športu, myslím si, že aj u nás išli skoky do ústrania. Je tam väčší záujem o iné športy. Nechcem sa veľmi zviditeľňovať a medializovať, zostávam viacmenej v úzadí a snažím sa pomáhať inak, napríklad sponzorovať Jandu. Mám aj nejakú spoluprácu s Českou televíziou, pre ktorú komentujem niektoré podujatia. To je asi to jediné, ako ostávam v podvedomí. Alebo keď ma pozvú na nejakú akciu, veľa ľudí si pri mne vybaví skoky. Ale skôr sa snažím to čo bolo nechať ,,být" a ísť iným smerom. Vravím, že spomínať budem až keď budem starý."

V kontakte so svojim športom ste len vďaka týmto aktivitám?

,,Vyskúšal som si jednu sezónu ako asistent reprezentačného trénera českých skokanov. Nevravím, že by ma tá práca nebavila, ale určite nie v tých podmienkach a vzťahoch, ktoré panujú. Pravdou je, že keď ma niečo nezaujme, neuspokojuje a nemám možnosť to rozvinúť, tak radšej od toho odídem, než by som to mal robiť polovičato."

Reprezentačným trénerom českých skokanov je teraz Banskobystričan Ján Tanczoš, akú má on pozíciu?

,,Ako tréner je dobrý, vyzrel a každopádne má veľa skúseností. Spolu sme zažili veľa dobrých a lepších sezón. Myslím si, že podmienky, vzťah k športu a všetko ostatné u nás v porovnaní so svetovou elitou je však niekde inde. Nebude mať ľahkú prácu, ale každopádne má tam niekoľko chlapcov, ktorí by sa mohli dostať vo Svetovom pohári do desiatky - pätnástky. Ale myslím si, že na to, aby tí chlapci dokázali vyhrávať proste nie je asi ten správny potenciál."

Na Slovensku sa intenzívne debatuje o tom, či armáda dá alebo nedá ruky od športu. V Čechách ste to nemali?

,,Viem, že aj u nás nastali podobné problémy, ale napokon došlo k takému zvratu, že armáda zabezpečuje veľa športov a športovcov. Myslím si, že je to správne, pretože šport sa nedá robiť bez určitých sociálnych istôt. Vôbec, ten systém, ktorý bol zabehnutý a fungoval tu napríklad za totality, mal určitú funkciu. Prebralo ho i zahraničie, kde to funguje a rozvíja sa to lepšie. U nás sa to nejakým spôsobom pribrzdilo. Možno práve to bola tá chyba, že všetci sa snažili upriamiť pozornosť niekam inam a dnes sa k tomu spätne vracajú a snažia sa to otočiť. Ale povedzme tých desať rokov je hrozne dlhá doba."

Armáda, to je aj vojenčina. Veľa mladých na ňu nechce, vyberie si radšej civilnú službu. Ako si na tieto časy spomínate vy?

,,Prijímač som prežil v Radvani a viacmenej po mesiaci som nastúpil na dvojročnú vojenčinu. S tým, že som predčasne dostal ponuku na päťročnú zmluvu ako vojak z povolania, čo v deväťdesiatich rokoch bolo trošku riziko. Ale je pravda, že vojenčina, alebo prijímač, aj keď trval iba mesiac a bol naozajstný, ako u normálnych vojakov - zaujímavý (úsmev) a trošku drastický, má svoje pozitívum. Myslím si, že človek dostane lekciu v určitých smeroch a dokáže si viac vážiť niektoré veci a hodnoty. Napríklad sa určite naučí urobiť si poriadok, alebo si dokáže zariadiť ďalšie základné potreby pre život. Dnes tí mladí chcú žiť, ale zabúdajú na to, že niekto tie základné veci musí odpracovať."

Ako ste to znášali vy?

,,Bol to určitý skok a ako každá zmena, ktorá je extrémna, tak bolí a na človeka pôsobí. Niekto sa s tým nedokáže vysporiadať hneď, ďalší reaguje okamžite a prispôsobí sa."

A vy?

,,Som človek, ktorý sa dokáže prispôsobovať."

Blíži sa koniec roka, vianočné sviatky, Silvester. Vy ste v tom čase bývali pravidelne na cestách.

,,Prvýkrát je to vždy najťažšie - človek cestuje na Vianoce na nejaké preteky a nemôže byť doma...Pritom ja mám tieto sviatky celkom rád. Potom to bolo lepšie, býval som na Vianoce doma, ale zato trinásťkrát som Silvestra trávil v Garmisch-Partenkirchene na pretekoch Interšportturné. Človek si na to napokon zvykne, naučí sa žiť s tým, že je to súčasť toho, čo robí. Keď som potom po skončení aktívnej činnosti ostal doma, zrazu som premýšľal, čo budem na Silvestra robiť. Predtým som to už predsa mal ,,zajeté", bol som vždy preč a naraz som sa ocitol doma. Ale samozrejme, človek si vždy nájde nejakú zábavu, kamarátov a teraz už Silvestra beriem ako dobrú zábavu. Predtým to tak nebolo. Vedeli sme, že na druhý deň nás čakajú povinnosti, takže bola to rýchla zábava a potom poďho do postele."

Ako také stráženie životosprávy na Silvestra v Garmisch-Partenkirchene prebiehalo?

,,Vždy, približne o jednej, najneskôr okolo druhej hodiny bol ideálny stav zabaliť to a ísť sa vyspať, aby sme boli ráno v pohode a pripravení na preteky."

Ako sa vám 1. januára skákalo?

,,Vždy som si dával do nového roku predsavzatia a želal si, aby to bolo lepšie ako v starom roku. Samozrejme, keď sa podaril dobrý výsledok, tak to bolo povzbudzujúce. Niekedy to však bolo opačne. Vtedy som si zase povedal - zlý začiatok, dobrý koniec. Treba si to vždy nejako prispôsobiť, lebo určite by bolo zlé vedieť, že keď to nevyšlo 1. januára, tak bude zlý celý rok."

Michal Vall

Foto - autor a archív

pod foto:

František Jež v časoch svojej aktívnej kariéry...

...a v súčasnosti, keď sa venuje podnikaniu.

VIZITKA FRANTIŠKA JEŽA

Narodený 16. decembra 1970 vo Valašských Kloboukoch. Na ZOH 1988 v Calgary štartoval ako člen MEZ Frenštát pod Radhoštem. Od roku 1989 do roku 1993 člen AŠK Dukla B. Bystrica.

Tréner: Ján Tanczoš

Ako člen banskobystrickej Dukly štartoval na ZOH 1992 v Albertville:

23. miesto na K-90

13. miesto na K-120

Najväčší úspech: 3. miesto v súťaži družstiev na ZOH 1992.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 2. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 396
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 905
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 500
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 470
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 273
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 708
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 284
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 862
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 523
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 012

Blogy SME

 1. Šimon Briatka: Inšpiratívni ľudia 1: Roger Bannister, lekár, ktorý zabehol svetový rekord
 2. Café Európa: Valí sa na nás energetická kríza?
 3. Marián Lukáč: Blog č. 44- Múdrosť
 4. Naďa Serafínová: Ako sa naozaj testuje? Povedzme, že dosť zvláštne.
 5. Miriam Studeničová: Cisár je nahý! Osobnosti sú nevedomé! Nepoznajú Pravdu!
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 7. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 8. Štefan Vidlár: Velká ponosa, ukradli mi šecko spred nosa
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 958
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 450
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 759
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 422
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 869
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 489
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 145
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 3 972
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Diskusiu vysielame vo štvrtok 28. októbra o 10. hodine.


25. okt

Pozrieme sa aj na tieto novinky: Hokejová reprezentácia privítala mladíkov, darilo sa aj Slovákovi v zámorí.


18 h
Kompetentný sa radia

Primátor, VÚC ale aj virológovia sa spojili, aby pomohli mestu.


26. okt

Na dvadsiatich základných školách v Banskej Bystrici a blízkom okolí spustil Greentech Slovakia projekt zbierania vrchnáčikov.


26. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Známy podnik na Nábreží Oravskej priehrady plamene úplne zničili.


14 h

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


26. okt

V interiéri reštaurácie sa najedia len zaočkovaní.


12 h

Zakážu svadby, oslavy, zatvoria fitness centrá, wellness, akvaparky, v reštauráciách sa nenajete, v kaviarni nevypijete kávu, v hoteli sa neubytujete.


12 h

Blogy SME

 1. Šimon Briatka: Inšpiratívni ľudia 1: Roger Bannister, lekár, ktorý zabehol svetový rekord
 2. Café Európa: Valí sa na nás energetická kríza?
 3. Marián Lukáč: Blog č. 44- Múdrosť
 4. Naďa Serafínová: Ako sa naozaj testuje? Povedzme, že dosť zvláštne.
 5. Miriam Studeničová: Cisár je nahý! Osobnosti sú nevedomé! Nepoznajú Pravdu!
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 7. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 8. Štefan Vidlár: Velká ponosa, ukradli mi šecko spred nosa
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 958
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 450
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 759
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 422
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 869
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 489
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 145
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 3 972
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu