Banská Bystrica - Odborári z fabriky PPS Detva Holding, ktorá je od mája v konkurze, budú dva dni stanovať pred sídlom DMD Holding v Trenčíne. Dôvodom protestnej demonštrácie naplánovanej na 9. a 10. decembra je podľa vyjadrenia detvianskeho odborového predáka Stanislava Luptáka nesplnenie prísľubu vedenia DMD, že poskytne správcovi konkurznej podstaty pôžičku vo výške približne 12 miliónov korún na vyplatenie januárových miezd pracovníkov krachujúcej detvianskej fabriky.
Ľupták od protestu asi 150 ľudí očakáva, že sa im podarí dotlačiť vedenie DMD k predloženiu úverovej zmluvy, v ktorej sa zaviažu, že spomínaných 12 miliónov na výplaty zamestnancov poskytnú. V takom prípade, by sa namiesto zamestnancov stal veriteľom DMD, ten však požaduje záruky, že sa mu 12 miliónov po speňažení majetku PPS prednostne vráti.
"Podľa prísľubu z rokovaní na úrade vlády a u prezidenta Schustera nám malo vedenie DMD do polovice novembra predložiť návrh úverovej zmluvy, ale dodnes ho nemáme," konštatoval Lupták. Prezident DMD Ivan Šubrt však tvrdí, že pred pár dňami návrh zmluvy už poslali správcovi konkurznej podstaty JUDr. Vladimírovi Rybovičovi na vyjadrenie. Nedodržanie termínu odôvodnil práceneschopnosťou právnika.
Dlh zamestnávateľa voči pracovníkom detvianskej fabriky od májového vyhlásenia konkurzu predstavuje 20 miliónov korún, celková pohľadávka, ktorú si uplatnili, je však ešte o 30 miliónov vyššia.
V tomto roku PPS prepustilo asi tisíc ľudí, časť fabriky však aj napriek konkurzu pracuje a za posledných 5 mesiacov sa jej 590 zamestnancom podarilo dosiahnuť zisk 1,5 milióna korún. V prípade straty by totiž správca konkurznej podstaty mohol navrhnúť úplné zastavenie prevádzky. Paradoxné je, že z tisícky prepustených sa na úrad práce neprihlásila ani tretina. Odborári sa domnievajú, že sa zamestnali v iných mestách, alebo odišli za prácou do Čiech.
Odborári dúfajú, že už v prvom štvrťroku budúceho roka začne odpredaj majetku a záujemcovia oživia výrobu. Podľa našich informácií má o kúpenie časti areálu PPS záujem americký investor, ktorý by v budúcnosti chcel vyrábať servomotory. Záujem firiem potvrdil aj Lupták, pripustil však, že reálnosť zámerov sa ukáže až neskôr.
PPS sa dostala do vážnych problémov už začiatkom minulého roka a fabrika začala hromadne prepúšťať. Zamestnanci niekoľko mesiacov nedostávali výplaty a sociálna situácia v meste bola kritická. V tom čase bol podľa odborového predáka Machynu DMD Holding, ktorého súčasťou boli aj PPS, pod politickou gesciou Strany demokratickej ľavice a vlastnícke vzťahy boli nejasné. Šéf detvianskych odborov Ľupták po bezvýsledných protestných akciách z minulého roka dokonca uvažoval o hladovke.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák