Banská Bystrica - Banskobystrický Armádny športový klub Dukla v piatok večer na slávnosti venovanej 35. výročiu svojho založenia, získal do svojich radov elitného člena. Riaditeľ AŠK Ľubomír Roško slovami ,,naše úspechy sú aj vaše úspechy a naše medaily sú aj vašimi medailami" prijal za čestného člena klubu ministra obrany SR Ivana Šimka. Spoločne so slovenským reprezentantom v športovej streľbe Jozefom Göncim, ktorý je hodnosťou kapitánom, vzápätí na pódiu Domu kultúry odovzdali I. Šimkovi športovú výstroj. Šéf rezortu obrany ešte predtým zase vlial ,,duklákom" vlnu optimizmu, keď vyhlásil, že armádnemu športu nedá zahynúť.
Oslavy výročia založenia AŠK Dukla B. Bystrica sa pritom paradoxne konali na sklonku roka najväčších obáv o ďalšiu budúcnosť. Od 1. júla 1965, keď do Banskej Bystrice premiestnili futbal - prvé armádne športové družstvo už ubehlo 35 rokov a
za ten čas vybojovali športovci Dukly na vrcholných podujatich (OH, ZOH, MS, ME, MSJ, MEJ, armádne MS, Svetové vojenské hry) celkom 266 medailí. Banskobystrická Dukla vychovala štyroch olympijských víťazov, dvanástich majstrov sveta a dvadsaťtri majstrov starého kontinentu. V končiacom sa roku priviezli športovci Dukly 31 medailí (7 - 11 - 13), z toho jedenásť získali na MS (3-4-4) a deväť na ME (4-2-3).
V októbri 1965 pribudli k futbalistom atléti a v januári 1966 skokani na lyžiach. Tieto družstvá vytvorili športovú rotu v rámci banskobystrického vojenského útvaru. Počas tridsaťpäťročnej existencie stálo na čele AŠK šesť veliteľov, z nich najdlhšie zotrval predchodca súčasného riaditeľa Ivan Čierny (1990 - 2001). Prvým veliteľom bol Imrich Gibala (1968 - 1972), potom nasledovali Karel Černý (1972 - 1977), Jozef Nagy (1977 - 1982), Vladimír Kovačič (1982 - 1987), Ondrej Zeleňanský (1986 - 1990) a od apríla 2001 je na čele AŠK Ľubomír Roško.
Súčasťou slávnostného večera bolo oceňovanie najúspešnejších športovcov histórie AŠK, počas ktorého zneli zvučné mená olympijských víťazov, majstrov sveta a ďalších medailistov, ale aj trénerov funkcionárov a ostatných zamestnancov: Jozef Pribilinec (chôdza), Jan Železný (oštep), Michal Martikán (slalom), František Kunzo (futbal) - olympijskí víťazi, Jozef Gönci (streľba), Bohumil Starnovský (moderný päťboj), Vladimír Kocman (džudo), Jiří Parma, František Jež, Karel Kodejška (všetci skoky na lyžiach), Martina Halinárová (biatlon), Ivan Némethy (streľba), Pavel Petřikov (džudo), Milan Kadlec (moderný päťboj), Peter Blažek (moderný päťboj), Igor Kováč (110 m prek.), Elena Kaliská (vodný slalom). Za najúspešnejších trénerov histórie menovali Juraja Benčíka (chôdza) a Jozefa Martikána (vodný slalom), z jednotlivých realizačných tímov Drahomíru Bílovú, Františka Vavrinčíka, Františka Píku, MUDr. Jána Bendu, Dušana Šimočka, Katarínu Čechvalovú.
Spomedzi desiatky laureátov (vodní slalomári Michal Martikán, Peter Cibák, Elena Kaliská, vodní zjazdári Ján Šurek, Štefan Grega, biatlonisti Martina Halinárová, Marek Matiaško, vodný motorista Marián Jung, športoví strelci Jozef Gönci, Ľubomír Pelach) vzišiel aj najlepší športovec AŠK Dukla za rok 2002. Stal sa ním majster sveta z francúzskeho Bourgu, vodný slalomár Michal Martikán. ,,V Dukle som našiel veľmi dobré podmienky na kvalitnú prípravu. Bez nej by som si súčasný rozlet vodného slalomu ťažko vedel predstaviť," povedal za všetkých M. Martikán.
(šil, mig)