Dobrovoľníci z Občianskeho združenia Vidiecka organizácia pre komunitné aktivity (VOKA) chodia často medzi ľudí s otázkou, čo by sa malo v ich obci čo najskôr zmeniť. Každá dedinka je síce svojská a všade potrebujú ku šťastiu niečo iné, čo-to sa predsa len zovšeobecniť dá. Pri analýze odpovedí sa ukázalo čosi prekvapujúce. Ľudia by privítali plynofikáciu, kanalizáciu, školu, novú cestu alebo aspoň chodník, ale azda najčastejšie si želali zlepšenie zlých medziľudských vzťahov.
Kde sa tie zlé vzťahy na vidieku vlastne vzali? Žeby boli výplodom chýb nášho najnovšieho vývoja, ktorý voľakedajšiu nespravodlivú kolektivizáciu nahradil v niektorých prípadoch ešte nešťastnejšou privatizáciou? Všetko síce nasvedčuje tomu, že mnoho zlého vzniklo v posledných desaťročiach práve z týchto dôvodov, neslobodno však zabúdať, že zlé medziľudské vzťahy majú na slovenskej dedine oveľa dlhšiu tradíciu, siahajúcu do čias, kedy o kolektivizácii alebo privatizácii nikto ani len nechyroval.
Z tohto pohľadu sa teda želaniu mnohých opýtaných čudovať nemožno. Členovia občianskeho združenia ich však dávajú do kontrastu so slovami väčšiny starostov, ktorí pri osobných kontaktoch hovoria, že najviac potrebujú peniaze. Lenže aký finančný obnos je potrebný na zlepšenie naštrbených medziľudských vzťahov? A možno by peniaze v takejto situácii všetko len ešte viac "pohnojili"...
Milan Kelemen