Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

V rebríčku sa najlepšie zorientoval Šurgan

Medzi najlepšími aj banskobystrická trojica

Banská Bystrica - Verní svojmu naturelu si zorganizovali vyhodnotenie najúspešnejších športovcov a trénerov Slovenského zväzu orientačných športov (SZOŠ) za rok 2002 v Kremnickom pohorí, vo výcvikovom stredisku AŠK Dukla Banská Bystrica na Králikoch. Najvšestrannejším sa v roku 70. výročia uskutočnenia prvých orientačných pretekov na Slovensku stal banskobystrický rodák Štefan Šurgan, ktorý však momentálne zarába v českom Trutnove a cenu si neprišiel prevziať. Spolu s ním vyhodnotili Martinu Rákayovú, Janu Miklušovú, Máriu Parákovú a Mariána Dávidika.

,,Síce sme si určili pomocný bodový rebríček najúspešnejších, ale najlepších piatich pretekárov sme vyhodnotili bez poradia. Orientačný šport sa skladá z troch samostatných disciplín - beh, lyžovanie, bicykel a body boli len určitým vodítkom," povedal šéf SZOŠ Michal Kundrata.

Š. Šurgan zaznamenal v roku 2002 najviac cenený úspech, keď na premiérových majstrovstvách sveta v orientačnej cyklistike na krátkej trati vo francúzskom Fontainebleau skončil dvanásty a so štafetou 5. Na domácich tratiach nenešiel premožiteľa, keď vyhral všetky šampionáty, na ktorých štartoval. Košičanka M. Rákayová vyhrala na akademických MS v bulharskej Varne beh na na klasickej trati s priepastným náskokom 4,5 min. a v súkromnom živote získala titul doktora medicíny, odbor psychiatria. Svetovou šampiónkou sa stala aj veteránka Paráková.

Medzi najúspešnejšími nemohol chýbať vicemajstrer Európy 2000 Marián Dávidík, ktorému však obhajoba na septembrovom šampionáte v Budapešti nevyšla a skončil 10. ,,Sezóna bola celkom úspešná, ale veľmi dlhá. Škoda, že som sa dva týždne pred ME zranil a vyvrtnutý členok ma pribrzdil aj psychicky," povedal M. Dávidík, ktorý je v slovenskom rankingovom rebríčku na vedúcej pozícii. Aj zásluhou víťazstva v úvodnom kole Svetového pohára v Belgicku. ,,Konkurencia je veľmi široká a jedine celkovému víťazovi SP Nórovi Valstadovi sa podarilo vyhrať dve kolá, inakšie v každom zvíťazil niekto iný. Orienťák je náročný na navigáciu a nie vždy rozhoduje iba fyzická kondícia," dodal 25-ročný študent pedagogickej fakulty. Školu si vybral aj na základe toho, že sa chcel v Nórsku zamestnať v sociálnej oblasti, ktorá ho veľmi láka, ale poslali ho najskôr vyštudovať potrebný odbor.

Najúspešnejší športovci SZOŠ: Štefan Šurgan (Ekonóm B. Bystrica - lyžovanie/ŠK Biko B. Bystrica-cyklistika), Martina Rákayová (Akademik TU Košice-beh), Jana Miklušová (Farmaceut Bratislava-beh), Mária Paráková (Ekonóm Banská Bystrica-lyžovanie, beh), Marián Dávidík (Kobra Bratislava-beh). Tréneri: Paulína Májová (Kobra Bratislava-muži), Jozef Pollák (Akademik TU Košice-ženy), Anatolij Bilobžickyj (Ekonóm Banská Bystrica-dorast).

Miro Greško

1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
  2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  4. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
  5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
  6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
  7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
  10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  7. Hygge ako životný štýl
  8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
  10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 914

Mesto Brezno cez víkend zriadilo 20 odberných miest, k dispozícii bola aj mobilná jednotka. Na testovaní sa v sobotu zúčastnilo 5267 ľudí, z toho 30 bolo pozitívnych, v nedeľu 2904, 29 bolo pozitívnych.