Tajov, Nový Svet - Ľudia v dedinách v okolí Banskej Bystrice sa už dlhodobo vyrovnávajú so zvyšovaním cien energií. Väčšina obcí nie je plynofikovaná, a tak rodinné domy vykurujú elektrikou. Starosta Tajova Jozef Mackovič tvrdí, že po prechode na elektrické kúrenie je zima v obci čistejšia, ale v posledných rokoch aj drahšia. Po postupnom znižovaní teploty v domoch, ľudia pristupujú ku kombinovanému vykurovaniu. Do rodinných domov sa vracajú pece na drevo a uhlie. Aj napriek tomu, že cena pevného paliva niekoľkonásobne stúpla, rodinné prepočty hovoria o úsporách.
Približne polovica domácností v Tajove vykuruje domy elektrikou a zároveň pecami. Starosta Mackovič udáva presné čísla, pretože Tajovčania si vraj vedú o nákladoch na kúrenie evidenciu.
"Za elektriku som platil okolo 50 tisíc korún ročne. Približne pred rokom som sa vrátil aj ku peciam, a keď môžem, kúrim v dome drevom. Minuloročná úspora po odpočítaní nákladov na drevo, predstavovala okolo 8 tisíc korún," hovorí Jozef Mackovič.
Prekurovanie domov v dedinách okolo Banskej Bystrice nehrozí, to je vraj pre ľudí z panelákov. Ak sa niekedy teplota v najobývanejších priestoroch pohybovala okolo 22 až 23 stupňov, dnes je to cielene o 2 až tri stupne menej. Niektorí starší ľudia hovoria: "Budeme obmedzovať kúrenie až do pomrznutia".
"Zo začiatku sme si na to museli zvyknúť, dnes mávame doma nastavenú teplotu na 20 stupňov a dá sa to vydržať. Skúšali sme to aj s 19-timi, ale to už bolo chladno," tvrdí Mackovič. Starosta dokonca pozoruje, že rodina je menej chorľavá.
Starí ľudia v dedinách majú so znižovaním teploty v domoch menšie problémy. "Aké znižovanie? Kúrime odjakživa v kuchyni, tu varím, je tu aj teplo. Veľkú izbu vykurujem len na Vianoce a Nový rok. Načo by som tam drevo do komína hnala," pýta sa stará pani!
Problémom starších rodinných domov, ktorých je na dedinách väčšina, je nedostatočná izolácia a veľké úniky tepla. Ľudia si to uvedomujú a hovoria - vykurujeme ulicu, ale zatepľovanie je problematické. Presnejšie povedané drahé!
"Izolácia stien a nové okná vyjdú na 200 tisíc korún, a to si tu málokto môže dovoliť," argumentuje Mackovič. Starosta aj v kanceláriách obecného úradu kúri drevom a uhlím.
Rovnaká situácia je aj v ostatných obciach. V Novom Svete pri B. Bystrici tiež nie je zavedený plyn, a tak kúria rovnako ako v Tajove.
Pani Viera Kmeťová má celý dom vykurovaný elektrikou cez podlahové kúrenie. Stabilne sa snaží udržiavať teplotu v dome na 21 stupňoch a ako tvrdí, stačí to. Náklady sú vysoké, priznáva však, že veľa tepla uniká cez presklené časti domu. Po zdražení energií sa občas snažia doma kúrenie vypínať.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák