Krpáčovo - Uprostred veľkej hospodárskej krízy v roku 1931 vymyslel nezamestnaný architekt Alfred Butts slovnú hru, ktorá rovnakou mierou spájala šťastie a šikovnosť. Pomenoval ju lexico a je považovaná za predchodcu moderného scrabble. V roku 1948 začal s výrobou hry vo veľkom Američan James Brunot. Odkúpil všetky práva na výrobu a predaj hry a po niekoľkých úpravách sa rozhodol, že zmení aj názov hry. Tak sa stalo, že moderné scrabble uzrelo svetlo sveta 16. decembra 1948. Postupne sa scrabble stalo najúspešnejšou slovnou hrou na svete. V súčasnosti sa hrá v 121 krajinách po celom svete a vyrába sa v 31 jazykových mutáciách. Doteraz sa predalo viac ako 100 miliónov kusov tejto hry.
Na 50. výročie sériovej výroby hry, takmer presne na spomínaný decembrový deň, vznikol Slovenský spolok scrabble. Hoci sa na Slovensku dlho nehrá, napríklad rodina Košalkovcov z Nitry, ktorá si doviezla nemeckú verziu, ju hrá doma už vyše deväť rokov. Scrabble je slovná kombinačná hra pre dvoch až štyroch hráčov. Ich úlohou je tvoriť slová prikladaním písmen na hraciu plochu, ktorá sa nazýva scrabblovnica. Každé písmeno má určenú bodovú hodnotu. Navyše na hracej ploche sú prémiové políčka, ktoré zdvojnásobujú alebo ztrojnásobujú hodnotu písmena, prípadne celého vytvoreného slova. Hráči súťažia o dosiahnutie najvyššieho počtu bodov šikovným používaním svojich písmen. Organizované súťaže sa hrajú len vo dvojiciach a na čas.
V Krpáčove pri Podbrezovej sa nedávno uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v scrabble a zišli sa tu ekonómovia, právnici, lekári či učitelia, teda ľudia, ktorí sa hre takpovediac profesionálne venujú najčastejšie. Paradoxné je, že víťazom tohto šampionátu sa stal len 17-ročný Martin Krakovský z Komárna. Pritom najstaršími účastníkmi tam boli asi šesťdesiatnici. Martinovi sa z jedenástich kôl podarilo vyhrať deväť, a potvrdil tak kvalitu scrabblistov z južného Slovenska, odkiaľ pochádza aj najviac členov spolku. Majstrovstvá vyhrali už trikrát za sebou. Viacerí prirovnávajú hru k šachom a zhodujú sa v jej hodnotení: "Scrabble je ako droga, či životný štýl, často až súčasť bežného života". Ľudia, ktorí scrabble podľahli si dokážu aj v obyčajných rozhovoroch všímať neobvyklé slová a hneď ich prerátavať na body a dokonca mnohé si aj zapisujú.
Priemerný hráč ročne venuje svojej vášni približne 360 hodín. Nie je neobvyklé, že sa na šampionátoch stretávajú celé rodiny. Aj v Krpáčove o prvé dva miesta bojovali Martin Krakovský a jeho strýc Pavol Boroš (na snímke). Osudom najlepších je často to, že musia hrávať sami so sebou. Hrajú systémom pravá ruka proti ľavej a vraj sa dá vyhrať aj sám nad sebou. Slovenské Scrabble má však aj svoje rekordy. Paradoxne o najzaujímavejší sa postaral Čech, ktorý vymyslel bodovo zatiaľ najhodnotnejšie slovo "nečítalo" za 194 bodov. Najvyššie spoločné skóre obidvoch hráčov je zatiaľ 974 bodov. Slovenskí hráči súťažia aj so susedmi z Čiech. Posledný turnaj zásluhou českého folkového speváka Jaromíra Nohavicu vyhrali práve Česi. Najbližší turnaj organizujú Slováci na budúci rok v apríli na Morave. Hráči musia odohrať partie v obidvoch jazykoch.
Hoci je scrabble jedna z najdrahších stolových hier a jej cena sa pohybuje okolo tisíc korún, podľa pracovníčky Jazykovedného ústavu SAV Sibyly Mislovičovej, ktorá počas súťaže ako rozhodkyňa overovala spisovnosť používaných slov, pomáha deťom budovať si vzťah k svojmu jazyku, a to spôsobom pre ne typickým, teda prostredníctvom hry. Skúsenosti údajne ukazujú, že scrabble napríklad u starších ľudí pomáha predchádzať skleróze.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák