Banská Bystrica - Slovenská ochodná inšpekcia vykonala v uplynulom období o.i. aj kontrolu dodržiavania povinností pri uvádzaní dopravných značiek a výstražných signalizácií na pozemné komunikácie. Podľa Boženy Debnárovej, vedúcej odboru technickej kontroly výrobkov a ochrany spotrebiteľa Inšpektorátu SOI pre Banskobystrický kraj, inšpektori pritom v záujme bezpečnosti premávky na pozemných komunikáciách preverili najmä zabezpečenie certifikátov preukázania zhody na zvislé dopravné značky, vodorovné značenie a dopravné svetelné signalizácie.
Z 35 výrobcov alebo dovozcov bolo porušenie zákona zistené až u 28. Dvadsať z nich zhotovovalo vodorovné dopravné značky bez certifikátu preukázania zhody, pričom vykonali práce za takmer 39 miliónov korún. Ďalší ôsmi zase na trh uviedli 161 necertifikovaných zvislých dopravných značiek v hodnote 618 tisíc korún. Napr. Doprastav, a.s., výrobný závod Zvolen takto postupoval pri 130 druhoch dopravných značiek za vyše 420 tisíc korún. Zdôvodnil to tým, že výrobné zariadenia odkúpil od Zlatokovu Trenčín a domnieval sa, že certifikáty tejto firmy môže ďalej používať aj pre svoje výrobky.
Z 39 distribútorov nevedeli certifikáty preukázania zhody predložiť dvaja. U ďalších siedmich kontrolóri zistili nedodržanie technických noriem, neúplné označovanie i neoprávnené vymieňanie štítkov na dopravných značkách. Napr. distribútor DEIS, s.r.o., Banská Bystrica odstránil výrobné štítky výrobcu a nahradil ich štítkami s názvom svojej firmy, ktoré neobsahovali ani predpísané náležitosti - názov a sídlo výrobcu, dátum výroby, číslo certifikátu, ale len údaj s názvom a sídlom spoločnosti DEIS.
Kontrola ukázala, že viacerí distribútori využívajú výhodnejšiu finančnú ponuku výrobcov a dovozcov, ktorí obchádzajú certifikačné povinnosti. Z legislatívneho hľadiska v zákone nie je doriešená právna zodpovednosť odberateľov dopravných značiek a značenia, najmä orgánov miestnej samosprávy, ktoré pri výberovom konaní práve takto uprednostňujú dodávateľov, ktorí ponúkajú najlacnejšie výrobky, ale za cenu porušovania zákona o stavebných výrobkoch.
Za zistené nedostatky sa začalo 26 správnych konaní. V trinástich ukončených boli uložené pokuty v celkovej výške 143 tisíc korún.
(klm)