Banská Bystrica - Situácia na banskobystrických cintorínoch je podľa riaditeľa Cintorínskych služieb Ivana Čunderlíka "veľmi, veľmi zlá". Zostávajúce miesta na pochovávanie rátajú na desiatky, aj napriek tomu si myslí, že ku kríze nedôjde a najmenej do jari by mali stačiť. Väčšina ľudí totiž využíva kremáciu a pochovávajú príbuzných v urnovom háji, ktorý má ešte na približne dva roky dostatočnú kapacitu.
"Rozširujeme centrálny cintorín v Kremničke. Ak bude dobré počasie, prvú etapu by sme mohli stihnúť ešte v tomto roku," konštatoval I. Čunderlík. Po dokončení rekonštrukcie centrálneho cintorína by Banskej Bystrici malo pribudnúť okolo 500 miest na pochovávanie.
V minulosti ľudia riešili pochovávanie príbuzných perspektívne. Prenajali si niekoľko miest a platili si ich dopredu. Dnes je situácia iná, pretože správcovia cintorínov si pri nedostatku priestorov nemôžu prenajímanie prázdnych miest dovoliť.
"Nerobíme to už. Skôr sa snažíme usmerniť ľudí, aby pochovávali príbuzných nad seba," konštatoval I. Čunderlík. Cintorínske služby prenajímajú pohrebné miesta na 10 rokov za 1150 korún. Podľa I. Čunderlíka zložitú situáciu mierne zlepšujú cintoríny, ktoré patria cirkvi. Napríklad v evanjelickom cintoríne je vraj situácia s miestami celkom slušná.
Vo Zvolene je situácia podobná. Nedostatok miest sa nedávno pokúsili riešiť likvidáciou bývalého Rumunského cintorína, ale stále to nestačí.
Ani vo Zvolene neprenajímajú miesta na pochovávanie dopredu, aj keď záujem je veľký. Poskytujú ich len v čase, keď niekto práve zomrie. Na desať rokov si účtujú poplatok 1500 korún.
Situáciu sú rozhodnutí riešiť získaním ďalších cintorínskych priestorov, ale aj umiestňovaním hrobov k plotu starého cintorína. Niektorí ľudia však majú k tomu aj napriek nedostatku miesta výhrady, pretože v minulosti k múru pochovávali len samovrahov.
Daniel Vražda