Banská Bystrica - Výstavba viacúčelového protipovodňového tunelu popod banskobystrický vrch Urpín s investičnými nákladmi okolo 2,6 miliardy korún okrem financií môže naraziť na významný problém. Upozornil naň v Banskej Bystrici primátor mesta Ján Králik, ktorý tvrdí, že podľa odborníkov by budovanie tunelu mohlo ohroziť podzemné teplé liečivé pramene, ktoré zásobujú vodou napríklad Kúpele Sliač a Kováčovú, ale aj minerálne pramene v Čeríne či v Mičinej. Králik preto požaduje dôkladné analýzy a posúdenie možných vplyvov budovania protipovodňového tunelu na pramene. V tejto súvislosti výrazne spochybnil termín plánovaného ukončenia výstavby tunelu, ktorý je odhadovaný na koniec roka 2005.
"Bude dobre ak vyjadrenia odborníkov o možných dopadoch na pramene dostaneme do roka," konštatoval Králik.
Myšlienka tunelu popod Urpín je stará niekoľko rokov. Podľa Králika bol pôvodný rozpočet odhadovaný na 3 miliardy korún, domnieva sa však, že v súčasnosti to už bude podstatne viac. Mesto v tom čase nemalo potrebné peniaze, a to ani v prípade variantu, ktorý uvažoval o splácaní pôžičky zo zisku z produkcie projektovaných vodných elektrární. Králik tvrdí, že mesto na budovanie tunelu nemá prostriedky ani dnes a obáva sa, aby neohrozilo potrebné budovanie severného obchvatu Banskej Bystrice.
Približne pred mesiacom údajne navštívil primátora riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku spolu s exministrom Koncošom a konštatovali, že je vhodný čas vrátiť sa k projektu budovania tunelu. Výsledkom rokovaní mal byť pokus dostať projekt "na stôl predsedu vlády".
Posledné informácie o možnosti vybudovania protipovodňového tunelu poskytol poslanec mestského zastupiteľstva Miroslav Toman, podľa ktorého tento projekt už vybrala Európska komisia a zaradila ho do svojho podporného programu ISPA. "Investičný náklad je 61,5 milióna EUR, z čoho únia bude hradiť 75 percent. Zvyšok úverovo pokryje Vodohospodárska výstavba," konštatoval Toman. Králik však oficiálnu ponuku zatiaľ nedostal.
Takmer 3 kilometre dlhý protipovodňový tunel by mal ochrániť 90 tisícovú Banskú Bystricu aj pred storočnou vodou. B. Bystrica má podľa Tomana z krajských sídiel najnižšie zabezpečenie pred povodňami na Slovensku. Pri tohtoročných povodniach chýbalo v centre už len menej ako pol metra, aby sa Hron vylial do Viacúčelový tunel by okrem ochrannej funkcie mal odľahčiť aj preťažený cestný ťah v smere Zvolen - Brezno.
Daniel Vražda