Banská Bystrica - Slovenská informačná služba pokračuje v kauze obchodovania s uránom, o ktorej rozhoduje senát Krajského súdu v Banskej Bystrici, v nepochopiteľných prieťahoch. Po tom, čo pred niekoľkými týždňami zbytočne dekonšpirovala svojho aktívneho agenta, ktorý s prípadom údajne nemal nič spoločné, pre potreby hlavného pojednávania zbavila mlčanlivosti ďalších dvoch. Obidvaja však odmietli vypovedať a zhodne sa odvolávali na skutočnosť, že boli zbavení mlčanlivosti vo veciach označovaných za dôverné, hoci akcia Slovenskej informačnej služby bola v stupni utajenia prísne tajné!
Predseda senátu musí opäť dožiadať tajnú službu a znova predvolá obidvoch siskárov. Tretí príslušník tajnej služby sa na pojednávanie vôbec nedostavil a podľa našich informácií požiadal z dôvodu bezpečnosti o ochranu.
Hoci agenta tajnej služby označilo vedenie Slovenskej informačnej služby za jedného z aktérov obchodu s uránom. Miroslav R. vôbec netuši, prečo sa tak stalo.
Keďže sa senát domnieva, že pred šiestimi rokmi celý obchod s rádioaktívnym uránom 235 zorganizovala a kontrolovala tajná služba, požiadal jej vedenie o odtajnenie všetkých príslušníkov, ktorí sa na akcii podieľali.
Miroslav R. bol jeden z piatich príslušníkov SIS, ktorý mal v kauze vypovedať. Jeho predchodca dokonca tvrdil, že si na nič nevie spomenúť a nevie, či sa na tejto akcii s uránom zúčastnil. Jediná výpoveď, aj keď sporná, je od Štefana H., ktorý potvrdil, že sa obchodu zúčastnilo okolo 20 príslušníkov SIS a celý od začiatku až do konca bol zvukovo aj obrazovo zaznamenaný. Paradoxne si však nevedel spomenúť ani na jedno meno kolegov.
Krajský súd pre rozhodnutie o vine, alebo oslobodení obžalovaných považuje za nutné zistiť, či spravodajská služba obchod s uránom vyprovokovala, alebo sa zapojila do už prebiehajúcej nezákonnej akcie. Už raz obžalovaných pre dôkaznú núdzu oslobodil, Najvyšší súd však rozsudok zrušil a prípad vrátil.
Koncom roku 1996 sa dostala skupina štyroch obžalovaných k ponuke na obchod s rádioaktívnym uránom. Urán aj fyzicky dostali a pokúsili sa ho predať neznámemu Maďarovi, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou tiež príslušník tajnej služby. pri predaji ich zadržala polícia.
Súd pojednávanie odročil na neurčito.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák