Banská Bystrica - Špeciálne pracovisko klinickej mikrobiológie v Banskej Bystrici po dlhom čase opäť muselo skúmať podozrivé zásielky s bielym práškom a vylúčiť, či nejde o nebezpečný antrax. Podozrivý isto dostal priamo premiér Mikuláš Dzurinda, niekoľko ďalších doručili na Úrad vlády a jeden aj ombudsman Pavol Kandráč.
"List pre premiéra sme dostali na pracovisko v stredu a prítomnosť antraxu sme vylúčili. Výsledky ombudsmanovej korešpondencie budú známe až počas víkendu," konštatoval šéf špeciálneho tímu Cyril Klement. Podľa Klementa sa podozrivé zásielky objavujú už len sporadicky, poslednú vzorku z Rimavskej Soboty analyzovali pred niekoľkými mesiacmi.
Boom zásielok s antraxom na Slovensku vrcholil približne mesiac po útoku na Obchodné centrum v USA. Tím odborníkov Cyrila Klementa v tom čase pracoval na analýzach takmer 20 hodín denne.
Odborníci len veľmi ťažko dokážu vopred odhadnúť, čo obsahujú listy a balíky, hoci často ich obsah evidentne pripomína potraviny. V takejto situácii by však mohlo byť každé podcenenie osudové. Špecializované centrum v minulom roku evidovalo 324 podozrivých vzoriek. Jednou z najzaujímavejších bol list z USA so 600 dolármi.
Všetci obyvatelia, ktorí sa dostali do kontaktu s podozrivými zásielkami, musia byť pod lekárskym dohľadom. Prvé viditeľné príznaky ochorenia sa totiž najskôr môžu objaviť až po jednom dni. Napríklad v polovici októbra v Banskej Bystrici hospitalizovali manželov s dvojročným dieťaťom s podozrením na antrax. Matka kúpila v obchode zabalené značkové jednorazové plienky pre dieťa a pri prebaľovaní zbadala, že sa z nich zaprášilo. Pozorne s manželom plienky prezreli a objavili niečo ako biely prášok. Lekári neskôr výskyt antraxu vylúčili a rodinu z nemocnice prepustili.
Problematickú situáciu špecializovanému centru čiastočne vylepšil prístroj na presnejšie a efektívnejšie zisťovanie prítomnosti antraxu, ktorý znížil riziko chybného vyhodnotenia vzoriek na minimum. Prístroj MiniApi 50CH za vyše milión korún umožnil okrem zisťovania prítomnosti antraxu stanovovať aj citlivosť na antibiotiká, či bežnú diagnostiku mikróbov.
Šéf špecializovaného banskobystrického tímu Cyril Klement je špičkový špecialista na túto problematiku. Už siedmy rok sa zúčastňuje na zasadnutí pracovnej skupiny pre bakteriologické a toxické zbrane v Ženeve.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák