Banská Bystrica - Od januára budúceho roka nadobudne účinnosť nový zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý konečne rieši aj problém tzv. stĺpov smrti, čiže stožiarov 22-kilovoltového elektrického vedenia. Tie sú podľa ochranárov už niekoľko rokov hrozivým ekologickým problémom. Na území Slovenska je okolo 30 tisíc kilometrov vedení, a teda asi 210 tisíc stĺpov smrti - vo dne, v noci nastavených smrtiacich pascí. Podľa riaditeľa Centra ochrany prírody a krajiny SR v Banskej Bystrici Petra Urbana ani pätina z nich však nie je chránená hrebeňovými zábranami.
Následkom zranení elektrickým napätím uhynie na Slovensku 10 až 15 tisíc vtákov ročne. Tie totiž dosadajú na nevhodne riešené vodorovné konzoly elektrických stĺpov, ktoré sa pre nich stávajú smrteľné. Riešením tohto problému je inštalácia hrebeňových zábran na stĺpy. Štátna ochrana prírody potrebné zábrany nakupovala a bezplatne poskytovala energetikom, ktorí zabezpečovali ich inštaláciu. Takto ošetrených vedení je u nás zatiaľ iba niekoľko desiatok kilometrov. V tomto roku im ochranári poskytnú ďalšie zábrany v hodnote asi milión korún.
Nový zákon ukladá správcom vedení - energetikom povinnosť, aby pri budovaní nových alebo pri rekonštrukcii starých elektrických stĺpov montovali na ne i zábrany, teda hrebeňové konzoly. Ochrancovia prírody však už od roku 1995 žiadali od rozvodných energetických závodov, aby zmenili konštrukciu konzol stĺpov alebo ich vybavili
hrebeňovými zábranami či inou ochranou. Od budúceho roka budú tak ochranné opatrenia už povinnosťou energetikov. Ochranári do zábran len za posledných päť rokov investovali približne štyri milióny korún.
Na stĺpoch smrti hynú také druhy vtáctva ako orol kráľovský, orol skalný, sokol sťahovavý či sokol myšiar. Rovnako sovy, bociany a volavky. Najvyššia úmrtnosť je pritom na Východoslovenskej a Podunajskej nížine, na Považí a v Podtatranskej kotline. "Ročne vynakladáme dosť veľa prostriedkov na zabezpečenie úspešného hniezdenia orla skalného, kráľovského a sokolov. Je potom skutočne veľmi žalostný pohľad, keď aj zachránené mláďatá končia spálené na vedeniach," dodal riaditeľ Peter Urban.
Erika Krčová