Skoky na lyžiach patrili pred niekoľkými rokmi medzi parádne disciplíny bývalého česko-slovenského športu. Desať rokov po rozdelení federácie sa však slovenské a české skoky potácajú na konci poradia v Svetovom pohári a pád sa zatiaľ nepodarilo zastaviť žiadnemu trénerovi reprezentácie. Česi v predchádzajúcich sezónach sem-tam zabodovali, ale Slovákom sa to už dva roky nepodarilo. Zatiaľ posledný najväčší úspech získalo spoločné družstvo v zložení Sakala, Parma, Jež (ČR) a Švagerko (SR) na majstrovstvách sveta roku 1993 vo Falune, kde skončilo druhé pod vedením trénerskej dvojice Ján Tánczoš-Luděk Matura.
Napriek rozdeleniu republiky vtedy vystupovali ešte pod hlavičkou Česko-Slovenska a o jeden stupienok vylepšili bronzové medaily zo ZOH v Albertville rok predtým. Práve na slovenského trénera Jána Tánczoša (46) si tento rok spomenuli Česi pri výbere reprezentačného kouča. Po roku 1992 pôsobil v rodnej Banskej Bystrici ako tréner juniorov a seniorov a aj ako manažér skokanského úseku Slovenského lyžiarskeho zväzu. V roku 1999 na funkciu rezignoval a vrátil sa k mládeži pod Urpínom. V tomto roku však dostal ponuku z Dukly Liberec, kde podpísal v júni ročné angažmán. Približne v tom období zverilo vedenie českého zväzu reprezentáciu Pavlovi Mikeskovi, ale už koncom septembra odovzdával štafetu Tánczošovi. ,,Jana poznám veľmi dobre z nášho spoločného pôsobenia pri federálnom družstve a verím, že našu stagnujúcu reprezentáciu potiahne dopredu," povedal riaditeľ skokov a severskej kombinácie pri ČLZ Luděk Matura.
,,Dostal som dôveru a nerozmýšľal som ani sekundu. Ponuka ma neprekvapila, podvedome som to tušil. Pre mňa je to určitá pocta a veľmi zaujímavá vec. Robím to, čo ma baví a čo som chcel," povedal J. Tánczoš. Za sebou má s družstvom už sústredenie v talianskom Predazze, kde mu robil asistenta jeho bývalý zverenec Jaroslav Sakala. ,,Asistent nebude oficiálne menovaný. Asistenti sa budú striedať podľa toho, kde pôjdeme," vyjasnil túto tému J. Tánczoš. V týchto dňoch je širšia česká reprezentácia na ďalšom sústredení v Insbrucku, kde mu robia asistentov Fizek s Rázlom. Na záver uskutočnia nominačné preteky, z ktorých vyberú užší káder na zimnú sezónu. ,,Svetový pohár začneme v Neustadte, vynecháme Engelberg, zúčastníme sa domáceho Kontinentálneho pohára a najlepšia štvorica pocestuje na Turné štyroch mostíkov."
Mnohých na Slovensku prekvapilo, keď pred tromi rokmi dobrovoľne opustil slovenskú reprezentáciu, prešiel k mládeži a dokonca koučoval partiu bývalých banskobystrických skokanov na majstrovstvách sveta veteránov v Harachove, kde jeho vrstovník Jozef Hýsek získal zlato. ,,Odišiel som z reprezentácie, lebo práca nespĺňala moje predpoklady. Nevytváral sa žiadny realizačný tím a všetko ostalo na mne. V Čechách je do roboty okolo družstva zapojených viac ľudí a mohol som dať dokopy realizačný tím podľa mojich predstáv. K dispozícií máme lekára, psychológa a doplnkovú výživu. Časy, keď českí skokani chodili vonku s klobásami a koláčmi od mamy, na pumpách nakupovali sladkosti a kinder vajcia, sú preč," dodal J. Tánczoš.
Českú reprezentáciu sledoval v minulých rokoch vlastne iba prostredníctvom televíznej obrazovky a od júna sa "rozkukával". ,,Súčasný stav je dosť vážny, chlapci majú problém dostať sa na bodované miesto. Mojou hlavnou úlohou je zastaviť pokles a dostať sa na vyššiu úroveň, aby pravidelne bodovali. Zmeniť techniku a prispôsobiť sa nemeckým a rakúskym skokanom. Najväčší nedostatok vidím v odraze a jeho dokončení. Zatiaľ mi rozumejú odborne aj rečovo, používame českoslovenčinu a všetko je v pohode. Chlapci ma prijali príma a budúcnosť vidím optimisticky."
Miro Greško