Banská Bystrica - Predstavitelia Kanadskej jazdnej polície v Banskej Bystrici predstavili projekt zameraný na zlepšenie komunikácie a spolupráce medzi políciou a komunitami, s dôrazom na rómske etnikum. Banskobystrického štvordňového workshopu, ktorý okrem Slovenska kanadská jazdná polícia realizuje aj v Čechách a v Maďarsku, sa zúčastnilo 18 zástupcov z radov polície, Rómov ale aj škôl a mimovládnych organizácií.
"Najväčším problémom v komunikácii medzi políciou a Rómami na Slovensku sú predsudky. Dôležité je, aby policajti vedeli viac o našej komunite, aby nás nevnímali len cez kriminalitu, ale aj cez pozitívne stránky," konštatoval Ivan Bučko z jedného rómskeho združenia. Predstaviteľ krajskej kriminálnej polície zhodnotil workshop pozitívne. Komunikáciu označil za mimoriadne dôležitú, pripustil však, že momentálne jej bráni systém, ktorým policajné zložky fungujú.
"Polícia by sa mala viac zamerať na prevenciu a na to, aby občania boli s našou prácou spokojní. Policajt by mal s ľuďmi vo svojom obvode hovoriť, aby ho poznali," konštatoval policajt. Vyslovil sa aj za vytvorenie odborov prevencie, ktoré by sa týmito otázkami primárne zaoberali. Projekt, ktorý Kanadská jazdná polícia doma aplikuje už vyše 10 rokov, podľa Paula Jolicoeura priniesol zníženie kriminality, ale hlavne zlepšenie vnímania polície menšinami. V Kanade dokonca zriaďujú policajné stanice priamo v oblastiach, kde menšiny žijú, aby príslušníci mohli spoznávať nie len ľudí, ale aj ich zvyky a mentalitu.
"Vídím podobnosť medzi slovenskou rómskou komunitou a naším pôvodným obyvateľstvom. Spoločnými znakmi sú vysoká nezamestnanosť, kriminalita, nízka vzdelanosť a odlišnosť kultúr. Problém sme sa pokúsili riešiť tak, že sme sa snažili urobiť krok k nim, aby sme pochopili ich kultúru. Naši policajti dokonca chodia na ich kultúrne podujatia, samozrejme v civile, aby pôvodní obyvatelia videli, že máme skutočný záujem spoznať ich hodnoty," konkretizoval systém práce Jolicoeur z jazdnej polície. Výsledná predstava Kanaďanov je policajt - sociálny pracovník, ktorý nebude len potierať kriminalitu, alkoholizmus či drogové závislosti, ale dokáže analyzovať aj ich príčiny a bude s komunitou spolupracovať na riešení.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK