Banská Bystrica - Problém túlavých psov v Banskej Bystrici je už niekoľko rokov starý a rovnaký čas aj zámer vybudovať útulok. Odchyt zabehnutých, opustených a túlavých zvierat si má podľa zákona každé mesto zabezpečiť, v B. Bystrici však neexistuje žiadny útulok a nerobí sa ani odchyt šarhami.
Naopak v susednom Zvolene už od apríla tohto roku funguje karanténna stanica, ktorá je prvou a jedinou stanicou pre túlavé zvieratá na Slovensku, spĺňajúcou najnáročnejšie kritériá a normy. Práve na ňu sa mnohí Banskobystričania obracajú pokiaľ nájdu zatúlané zviera. Ako však konštatoval majiteľ stanice Miroslav Suja, nemôžu im pomôcť. Dôvodom je fakt, že odchyt zatúlaných zvierat nemožno robiť v meste, s ktorým nemajú zmluvu. Platia totiž prísne veterinárne, prevozné opatrenia, ktoré si vyžaduje zákon. Zviera tak nemôžu presúvať z okresu do okresu.
"Ľudia z Banskej Bystrice sa ozývajú často. Minule nás v noci volali ku kotnej fenke, ktorú majiteľ vyhodil na ulicu. Je mi ľúto, ale pomôcť nemôžeme. Z B. Bystrice vlakom pricestovala dokonca jedna dôchodkyňa so zatúlaným psom. Museli sme ju vrátiť späť," konštatoval M. Suja.
Do roku 1999 práve zvolenskí šarhovia robili na území B. Bystrice odchyt. "Mestu sme ponúkli naše služby aj teraz, ale odmietlo ich. Vôbec nám to neprekáža, lebo na B. Bystricu nie sme odkázaní. Chcem len upozorniť ľudí, ktorí sa na nás obracajú, aby si ušetrili cestu. Proti zákonu ísť nemôžeme," dodal M. Suja. Banskú Bystricu by služby karanténnej stanice vyšli ročne v priemere na 200 tisíc korún.
Zvolenská firma robí odchyty na východe či na juhu Slovenska a aj v obciach v okolí B. Bystrice. Stanica funguje na ploche 2000 metrov štvorcových s kapacitou 180 psov, má k dispozícii veterinárnu ošetrovňu s lekárom, ktorý psa prehliadne, zaočkuje a pod. Ponúka aj možnosť umiestniť zvieratá, ak ich majiteľ na čas odcestuje alebo ide do nemocnice. Podľa M. Suju sú schopní okamžite urobiť výjazd, ak sa objaví zatúlané, navyše nebezpečné zviera.
Erika Krčová