Banská Bystrica - Predsedovia ôsmich vyšších územných celkov sa minulý týždeň vo štvrtok v Banskej Bystrici zhodli, že požiadajú vládu o vytvorenie podmienok pre zastúpenie samosprávy v Bruseli. Plánujú vytvoriť spoločný Slovenský dom, kde by pôsobili vysunuté pracoviská a ďalšie subjekty zo Slovenska, ktoré potrebujú priame kontakty na ústredie Európskej únie. Konštatovali, že po vstupe Slovenska do Európskej únie by sa podobné pracovisko stalo aj tak nevyhnutnosťou.
"Keďže samosprávne kraje sú napojené na štátny rozpočet, musí sa aj štát podieľať na financovaní a vytvoriť podmienky," konštatoval predseda Žilinského VÚC Jozef Tarčák. Podľa šéfov "vuciek" by na využití a financovaní Slovenského domu mali participovať i podnikateľské organizácie ako aj ZMOS.
Predsedovia samosprávnych krajov majú v úmysle získať od štátu, vybudovať alebo kúpiť v Bruseli Slovenský dom a ten by sa mal podľa nich podieľať aj na financovaní chodu tohto regionálneho zastupiteľstva. Zatiaľ však nevedeli odhadnúť, koľko by mal štát prispieť, ani koľko úradníkov by jednotlivé kraje malo zastupovať. "Iba jedno poľské vojvodstvo zastupuje v Bruseli okolo 20 úradníkov. Pre začiatok by nám stačilo, keby v Slovenskom dome pôsobili jeden alebo dvaja ľudia, za dva kraje," konštatoval banskobystrický šéf VÚC Milan Marčok. Už dnes eviduje záujemcov, väčšinou ženy, ktoré sa o tieto posty uchádzajú.
Bratislavský samosprávny kraj má takúto kanceláriu už od minulého týždňa. Bratislavčania sú presvedčení, že tým vlastne zastupujú celé Slovensko a nepriamo pomáhajú aj ostatným krajom. Mimobratislavské VUC-ky si však nerobia ilúzie o tom, že keď si otvorí kanceláriu v Bruseli Bratislava, bude to "taká bomba, že všetci padnú na kolená". Podľa J. Tarčáka, nie je podstatná kancelária, ale ľudia. "Máme kontakty na ľudí, ktorí pracujú v európskych štruktúrach a hľadáme ďalších, ktorí by nám mohli reálne pomôcť, aby sme sa dostali k zdrojom na realizáciu projektov." V konečnom dôsledku všetko bude záležať od postoja novej vlády k samosprávnym krajom.
Predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja M. Marčoka poverili, aby požiadal premiéra o účasť zástupcov VÚC na rokovaní vlády. Chcú prebrať otázky dokončenia reformy verejnej správy, uskutočnenia daňovej reformy a žiadajú napríklad aj informácie o oddlžení zdravotníckych zariadení.
Predsedovia samosprávnych krajov sa v B. Bystrici zaoberali aj vytvorením združenia, ktoré by malo obhajovať ich záujmy. Kvôli doladeniu stanov však túto iniciatívu, ktorá by mala byť obdobou ZMOS, odložili. Vznik združenia plánujú do konca roka.
Erika Krčová