Banská Bystrica - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vyčerpal v prvom polroku tohto roku takmer 13 miliónov korún, čo predstavuje štvrtinu plánovaných výdavkov na celý rok. Od januára do konca júna predstavovali jeho príjmy od štátu cez 39 miliónov korún. Správu o hospodárení BBSK za prvý polrok schválil minulý týždeň krajský parlament. Na jeho zasadnutí sa však nezúčastnil predseda BBSK Milan Marčok, pretože sa zranil na futbalovom zápase, po ktorom mu museli operovať achilovku. Dnes je už v úrade a pracuje, chodí o barlách.
Podľa správy, úrad zo svojho rozpočtu minul len na mzdy 3,3 milióna korún z celkovo plánovaných 16,6 milióna. Takmer dva milióny zaplatil na nájomnom a na odmeny poslancov išlo 1,3 milióna Sk. Na tovary a služby je v rozpočte na celý rok plánovaných 17,7 milióna, pričom úrad doposiaľ vyčerpal cez 1,4 milióna korún. Z kapitálových výdavkov, kde je určených na počítačové vybavenie 7,5 milióna, dva milióny na vozidlá a tri milióny na rekonštrukciu priestorov zatiaľ úrad potreboval asi 2,3 milióna korún.
Podľa riaditeľa Úradu BBSK Milana Mráza je samosprávny kraj zriaďovateľom vyše 281 organizácií a spravuje majetok v účtovnej hodnote 15 miliárd Sk. Po delimitácii zdravotníckych zariadení pribudne ďalších desať. Trhovú hodnotu spravovaného majetku vedenie úradu odhaduje na zhruba sto miliárd korún. Do dnešného dňa investičný odbor úradu skontroloval 85 zariadení v právomoci samosprávneho kraja.
Ako M. Mráz tiež konštatoval, samosprávny kraj už dostal všetky delimitačné protokoly školských zariadení a ich podpísanie predpokladá do dvoch týždňov. Poslanci regionálneho parlamentu na zasadnutí však ostro kritizovali rozpor medzi úlohami, ktoré prechádzajú zo štátu na samosprávy a výškou prideľovaných financií. Podľa nich vraj samosprávne kraje prebrali 70 až 80 percent právomocí, ale počet ich pracovníkov je údajne menší ako polovica pracovníkov krajských úradov, ktorí zabezpečovali tieto činnosti pred odovzdaním kompetencií.
Na zasadnutí sa poslanci zaoberali aj združenými školami. Rozhodli, že desať združených stredných škôl v Banskobystrickom kraji bude hospodáriť ako príspevkové organizácie. Ako tvrdí vedúca odboru školstva Zuzana Klasová, zriadenie združených škôl spojením stredných odborných škôl a stredných odborných učilíšť je pripravené, problémy by preto vzniknúť nemali. Niektorí poslanci však požadovali, aby isté združené školy zaradili medzi rozpočtové organizácie. Podľa riaditeľa úradu Mráza by však v takom prípade školy nič nerobili a zostali by na ťarchu samosprávnemu kraju. Schválený príspevkový variant dáva možnosť školám zarobiť si, pričom úrad na nich aj ušetrí.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák