Banská Bystrica - Vedenie Slovenskej informačnej služby v kauze obchodovania s uránom na Krajskom súde v Banskej Bystrici opäť zbytočne dekonšpirovalo ďalšieho svojho aktívneho agenta. Miroslav R. ani netušil, prečo ho nadriadení označili za jedného z aktérov obchodu s uránom.
Keďže sa senát domnieva, že pred šiestimi rokmi celý obchod s rádioaktívnym uránom 235 zorganizovala a kontrolovala tajná služba, požiadal jej vedenie o odtajnenie všetkých príslušníkov, ktorí sa na akcii podieľali.
Doteraz na pojednávaní vypovedali traja siskári, v stredu aj Miroslav R. Ten súdu tvrdil, že o akcii s uránom sa dozvedel len s médií a na obchode sa nepodieľal.
"Bol som v tom čase v SIS, ale pracoval som na inom projekte. S touto akciou som vôbec neprišiel do styku, ani som o nej nevedel," konštatoval na výzvu predsedu senátu Ľubomíra Samuela, aby povedal, čo vie o prípade povedať.
Prekvapený Samuel sa Miroslava R. opýtal, prečo teda nadriadení označili práve jeho za jedného z aktérov obchodu s uránom a zbavili ho mlčanlivosti. Agent tajnej služby, rovnako prekvapene odpovedal: "Neviem aký mali na to dôvod? Som z to tiež prekvapený, neviem si to vysvetliť".
Miroslav R. je už tretí príslušník SIS, ktorý v kauze vypovedal. Jeho predchodca v utorok dokonca tvrdil, že si na nič nevie spomenúť a nevie, či sa na tejto akcii s uránom zúčastnil. Jediná výpoveď, aj keď sporná, je od Štefana H., ktorý potvrdil, že obchodu sa zúčastnilo okolo 20 príslušníkov SIS a celý od začiatku až do konca bol zvukovo aj obrazovo zaznamenaný. Paradoxne si však nevedel spomenúť ani na jedno meno svojich kolegov.
Krajský súd si od slovenskej tajnej služby vyžiadal pracovný videozáznam. SIS ho senátu poskytla, je však zostrihaný, bez zvuku a obsahuje iba záverečný zásah kukláčov, ktorí 4 obvinených zadržali pri motoreste Rákoš vo Zvolene. Operatívny spis už údajne vôbec neexistuje, pretože ho skartovali.
Krajský súd pre rozhodnutie o vine, alebo oslobodení obžalovaných považuje za nutné zistiť, či spravodajská služba obchod s uránom vyprovokovala, alebo sa zapojila do už prebiehajúcej nezákonnej akcie. Už raz obžalovaných pre dôkaznú núdzu oslobodil, Najvyšší súd však rozsudok zrušil a prípad vrátil.
Koncom roku 1996 sa dostala skupina štyroch obžalovaných k ponuke na obchod s rádioaktívnym uránom. Urán aj fyzicky dostali a pokúsili sa ho predať neznámemu Maďarovi, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou tiež príslušník tajnej služby.
Súd pojednávanie odročil na neurčito a mieni vypočuť ešte nejmenej 4 príslušníkov tajnej služby. Tým sa však zatiaľ nepodarilo doručiť predvolanie, pretože sa nezdržujú na uvádzaných adresách, existuje aj pochybnosť, či ich mená sú vôbec pravé.
Daniel Vražda
Foto- Ján Krošlák