Banská Bystrica - Trénersky osud Stanislava Onušku bol dvanásť rokov spätý s prácou pri ženských basketbalových kolektívoch, hlavne mládežníckych v UMB B. Bystrica. Do veľkého basketbalu otvoril dvere Libičovej, Huťkovej, Slosiarovej, Luptákovej, Gandžalovej, Polákovej, s ktorými zbieral vavríny a v roku 1995 získal titul najlepšieho mládežníckeho trénera Slovenska. Spoločným vrcholom snaženia bolo účinkovanie družstva v rokoch 1994-1997 v najvyššej domácej súťaži žien.
Vlani však prišla pre 40-ročného (26. januára 1962) rodeného Humenčana ponuka z ďalekej Ázie. Vedenie basketbalového zväzu Sýrie mu ponúklo miesto headcoucha a po trojmesačnej skúšobnej lehote podpísal ročnú zmluvu. Spolu so seniorskou reprezentáciou viedol aj juniorskú a do dvadsať rokov. ,,Sýrčania ma prvýkrát kontaktovali v roku 2000 na Lundských hrách vo Švédsku, kde som bol s dievčatami. Po ročnom prehováraní a intenzívnom štúdiu angličtiny som prikývol. Desať dní po príchode sme vycestovali do Tunisu na prípravné zápasy a vzápätí nás čakala úspešná druhá časť dvojstupňovej kvalifikácie na majstrovstvá Ázie v Jordánsku," povedal S. Onuška.
Pred jeho príchodom dosiahla Sýria na ázijskom šampionáte najlepšie ôsme miesto, vlani v júli sa v Číne dostala do finálovej štvorky. Aj keď nakoniec prehrala v súboji o tretie miesto trojkou v poslednej sekunde predĺženia, doma ich vítali s nadšením. Do konca minulého roku sa stihol kvalifikovať s reprezentáciou do 20 rokov na majstrovstvá Ázie a podobne s juniormi.
Po doma strávených vianočných a novoročných sviatkoch začal 20. januára tréningovú prípravu mužov, ktorá vyvrcholila v apríli Západoázijskou olympiádou v Kuvajte. ,,Najskôr sme trénovali v domácich podmienkach a koncom februára sme na pozvanie prezidenta Južnej Kórei Kim-jing-čonga absolvovali prípravný pobyt. Cestovali sme cez Moskvu, kde sme odohrali zápas. Na Interkontinentálnom turnaji v Pchjong-jangu sme skončili druhí za Portorikom a pred obidvomi Kóreami. Zaujímavá bola konfrontácia s juhoamerickým basketbalom. Portoriko porazilo teraz na svetovom šampionáte v Indianopolise Juhosláviu o bod a Sýriu v Kórei o dvadsať. Pre mňa bol však súboj veľmi poučný," dodal S. Onuška.
V Kuvajte obsadil Onuška so svojimi zverencami tretie mieste, o čom rozhodla aj prehra v úvodnom zápase s nakoniec víťazným domácim tímom. ,,Pred odletom nám armáda Sýrie stopla dvoch kľúčových hráčov, ktorí slúžili pri vojsku a prileteli dodatočne. Na turnaji som spoznal novú skutočnosť. Reprezentácie Kataru a Spojených arabských emirátov nastúpili s naturalizovanými basketbalistami. Napríklad Katar mal pôvodom sedem Američanov, Brazílčana a Senegalčana, ktorí mali šesťmesačné pasy, aby mohli reprezentovať túto krajinu. Vlastne som definitívne pochopil, že basketbal je nadnárodný fenomén a o všetkom rozhoduje bohatstvo krajiny. Funguje to ako na klubovej úrovni a podobnému trendu sa nevyhneme," povedal S. Onuška.
Počas šesťnásťmesačného kaučovania Sýrie skončil so všetkými reprezentačnými výbermi väčšinou na stupňoch víťazov. Paradoxom je, že najhoršie umiestnenie dosiahol na ázijskom šampionáte v Číne, ale práve štvrté miesto je pre Onušku najcenejšie. ,,V Šanghaji sa predstavila celá vzorka Ázie a hlavne domáci tím bol silný, veď traja hráči nastúpia v NBA a Ming bol draftovaný dokonca z prvého miesta. Bol to najkvalitnejšie obsadený turnaj a štvrté miesto má vysokú hodnotu," dodal S. Onuška.
Zmluva so Sýriou neobsahovala iba vedenie reprezentácií, ale aj lektorskú prácu a metodickú pomoc. Viedol tzv. kliniky, štvordňové odborné semináre. Celkove šesť, z toho po jednej v katarskej Dohe a jordánskom Amane. ,,Považujem to za obohatenie skúseností. Navyše ma sýrsky zväz poslal ako poslucháča na dve kliniky - v malazijskom Kuala Lumpur a v Hongkongu, kde prednášali Američania a Juhoslovania. Veľmi si cením, že som mohol 60 hodín prednášať na najväčšej sýrskej univerzite v Lattakii študentom telocviku a trénerstva. Prednášal som v angličtine, ale v meste Hasaki, 50 km od irácko-sýrskej hranice, nebol tlmočník a nakoniec som hovoril po rusky," povedal S. Onuška, ktorého svokra je učiteľka ruského jazyka.
Od sýrskeho zväzu dostal za úlohu vypracovať projekt pre základné a stredné školy. Projekt odovzdal v máji a momentálne ho prenáša ministerstvo školstva do praxe. ,,Využil som skúsenosti z mládežníckeho basketbalu a školstva na Slovensku. Podľa mňa osemročné športové gymnázia majú budúcnosť. Za veľké plus celého pobytu v Sýrii považujem fakt, že ako tréner som kaučoval proti silným tímom Portorika, Kórei, Grécka, Turecka, Juhoslávie, či Francúzska. Pri súčasnej úrovni slovenského basketbalu podobné skúsenosti mužský tréner získa veľmi ťažko," vyznal sa S. Onuška.
Sýrsky zväz ponúkal vlani nášmu trénerovi dvojročnú zmluvu a teraz po vypršaní ročnej mu ponúkli ďalšiu spoluprácu. ,,Pri podpise na rok nebolo žiadne opatrníctvo, ale skôr som si nechával určitú voľnosť, čo ak by prišla ďalšia ponuka. Teraz mám so Sýriou externú zmluvu, ktorá obsahuje štyri kliniky v máji 2003 a prípadne júlový šampionát Ázie v Jemene. Neskrývam, že som dostal atraktívne ponuky z bohatších arabských krajín Kataru a Spojených arabských emirátov a intenzívne ich zvažujem," pochválil sa skaut americkej univerzity v Mobile pre Blízky východ.
Momentálne sa vrátil na svoje pôsobisko v športovom gymnáziu, kde si čerpal ročné neplatené voľno. ,,Chcel som si usporiadať veci so zamestnávateľom. Silným motivačným faktorom návratu je rodina. Manželka s deťmi boli za mnou v júni a precestovali sme celú Sýriu. Vtedy sme mali možnosť všetko predebatovať," dodal S. Onuška.
Miro Greško
Text k foto 02: S. Onuška (v saku) so svojimi zverencami po zisku bronzu na olympiáde západnejÁzie.
k foto: S. Onuška s basketbalovými funkcionármi Saudskej Arábie, ktorí ho lanária k svojej reprezentácii.