Sliač - Na 1. leteckej základni Sliač sa minulý pondelok uskutočnil slávnostný nástup slovenskej ženijnej jednotky pred jej odletom do Afganistanu. Štyridsať príslušníkov ženijnej jednotky odchádza do tejto krajiny v rámci bojovej operácie Trvalá sloboda a na afgánskom letisku Bagram bude zabezpečovať obnovu vzletovej a pristávacej plochy. Jej presun do priestoru nasadenia sa uskutočňuje na etapy, v období od 19. do 27. augusta a pod prísnym utajením. Operačná pohotovosť jednotky je od 8. septembra, pričom ženisti by mali zostať v Afganistane asi polroka. Minister obrany Jozef Stank však pripustil aj predĺženie ich pobytu.
Slovensko je tak po Rumunsku druhou kandidátskou krajinou Aliancie, ktorá sa zapojila do americkej protiteroristickej operácie Trvalá sloboda, ktorej cieľom je eliminovať zvyšky teroristickej siete al-Káida a bývalého afganského vládneho hnutia Taliban. Ako zdôraznil minister Stank táto vojenská operácia sleduje aj najvyšší strategický záujem Slovenska, ktorým je bezpečnosť, čo je nemysliteľné bez aktívnej účasti v boji proti terorizmu.
"Ide o konkrétnu protiteroristickú akciu, nie o stavebnú záležitosť, kde by sme podľa niektorých ľudí mali poslať stavebnú firmu," konštatoval prezident Rudolf Schuster, ktorý takisto prišiel na Sliač podporiť našich ženistov. Nechýbali tam ani rodinní príslušníci vojakov. R. Schuster zdôraznil, že ide o historicky prvú bojovú akciu pod vedením USA, na ktorej sa slovenskí vojaci zúčastňujú. "Idete na miesto, ktoré je zložitejšie než sú mierové misie. Idete do zložitého terénu, kde je všade množstvo mín, a preto nepodceňujte bezpečnosť. Nechceli by sme, aby niekto z vás utrpel zranenie. Verím, že budete opatrní," povedal prezident.
Vyslanie jednotky schválila vláda aj parlament. Náklady na misiu sa pohybujú od 80 do 100 miliónov korún. Platy ženistov mesačne do dvoch tisíc dolárov.
"Pocity sú všelijaké, rodina to ťažko prežíva," priznali dvaja ženisti, ktorí sú priatelia ešte od strednej školy. Jeden z nich je ženatý a má päťročnú dcérku a druhý zasa šťastne zasnúbený. "Je to pre nás nová skusenosť, neboli sme ešte v žiadnej misii. Želáme si len, aby sme sa všetci vrátili zdraví," dodávajú profesionálni vojaci, ktorí pred odchodom museli absolvovať tvrdý vojenský výcvik. V rámci neho napríklad zostali 33 hodín bez jedla iba o vode, každú hodinu museli absolvovať psychotesty a pod. Zhodne tvrdia, že v ženijnej jednotke vytvorili veľmi dobrý kolektív.
Celú akciu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, dokonca zástupcovia ministerstva obrany aj armády vyzvali médiá, aby nezverejňovali detailné zábery ženistov a tobôž nie mená, čo má údajne súvis s negatívnymi skúsenosťami príbuzných poľských vojakov. Minister Stank priznal, že práve bezpečnosť je dôvodom utajovania niektorých skutočností týkajúcich sa misie. "Počítame so všetkými aspektami bezpečnosti aj pre rodinných príslušníkov a v tomto smere sú usmernené aj vojenské služby," dodal.
Erika Krčová