Sliač - V najbližších rokoch Slovensko pravdepodobne nepristúpi k nákupu nových stíhačiek. Potvrdil to minulú stredu na leteckej základni v Sliači štátny tajomník ministerstva obrany Jozef Pivarči, s tým že materiál týkajúci sa nákupu nových lietadiel je síce vypracovaný, ale vláda sa s ním ešte nezaoberala. Nákupu stíhačiek navyše bráni platná legislatíva, zákon o verejnom obstarávaní a zákon o utajovaných skutočnostiach.
"Spočiatku som bol presvedčený, že optimálnou cestou by bolo rýchle prezbrojenie vzdušných síl lietadlami, ktoré by zásadným spôsobom zlacnili prevádzku. Z rôznych dôvodov sa to nepodarilo, a preto sme v tomto roku urobili kroky k tomu, aby sa v priebehu maximálne dvoch rokov uschopnilo minimálne 18 stíhačiek MiG-29," konštatoval štátny tajomník.
Na tento rok sú už podpísané dohody s výrobcom týchto stíhačiek, ruskou korporáciou RSK MiG. Ešte v tomto roku by Slovensko malo dostať technológiu na bezgenerálkovú prevádzku stíhačiek MiG-29. RSK po obhliadke skutočného stavu lietadiel navrhne postup prác a ich finančné ohodnotenie. Na tento rok vláda na tento účel vyčlenila vyše 13 miliónov dolárov, ktoré získa z deblokácií ruského dlhu. Ruský výrobca predbežne ponúkal kontrakt vo výške 56 miliónov dolárov.
"Rokovania boli dlhé, ale úspešné. Čakáme na finálnu odpoveď od ruského ministerstva financií, aby RSK mohlo začať pracovať na lietadlách," dodal štátny tajomník s tým, že spomínaná suma zatiaľ ruskou stranou odblokovaná nebola. Slovenské letectvo disponuje 24 stíhačkami MiG-29.
Podľa Pivarčiho rekonštrukcia stíhačiek súvisí aj s nutnosťou zabezpečiť dostatočný počet letových hodín pre bojových pilotov, aby spĺňali štandardy NATO. Do roku 2006 by všetci mali lietať minimálne 160 hodín. V súčasnosti lietajú priemerne len 57 hodín.
"Urobili sme na ministerstve zásadné kroky k tomu, aby finančné zdroje potrebné na takýto zásadný prelom vo výcviku boli dlhodobo zaistené," povedal Pivarči.
Spoločného cvičenia britských a slovenských stíhačov na Sliači, na ktorom bol v stredu aj štátny tajomník Pivarči, sa zúčastňuje šesť britských pilotov na troch lietadlách Harrier a osem slovenských letcov so štyrmi stíhačkami MiG-29. Ide o druhé slovensko-britské cvičenie malých leteckých jednotiek v priebehu dvoch rokov.
Podľa Pivarčiho sa počas misie britských letcov neobjavili ponuky na dodávku nových stíhačiek pre slovenské letectvo. "Žiaden politický podtext, žiaden ekonomický dopad. Problematika prezbrojenia je záležitosť politická a ekonomická. Vojaci si jednoducho za posledné štyri roky zvykajú na to, že budú cvičiť, bojovať a pripravovať sa na používanie zbraní, ktoré dostanú na základe rozhodnutia vlády," dodal.
Zástupca veľvyslanca britského veľvyslanectva James R. Setterfield potvrdil, že rokovania o dodávkach lietadiel sa nekonali. Dodal však, že ak by slovenská vláda prejavila záujem, ponúknu to najlepšie čo majú.
Daniel Vražda