Banská Bystrica - Štát nedodržal sľub a nezaplatil Slovenským telekomunikáciám dlhy za školy, ktoré prešli pod samosprávne kraje. Konštatoval to vo štvrtok minulý týždeň viceprezident pre komunikáciu ST Ján Kondáš. Ako zdôraznil, v Banskobystrickom kraji sa dlhy za telefóny a internet vyšplhali na tri milióny korún. Školy však zatiaľ nemienia odpájať, ale budú hľadať cesty ako dlh postupne vyrovnať.
Ako tiež zástupcovia telekomunikácií informovali, v ST je prezamestnanosť, a preto postupne prepúšťajú. Z vlaňajšieho stavu vyše 12,5 tisíc zamestnancov sa chcú v tomto roku dostať pod 10 tisíc pracovníkov. Podľa viceprezidentky pre ľudské zdroje ST Anny Hudákovej sa prepúšťaniu nevyhnú ani v budúcom roku, pričom odísť by malo najmenej tisíc ľudí. Sama označila znižovanie počtu zamestnancov za dramatické. V súčasnosti pripadá na jedného pracovníka ST 179 telefónnych liniek, pričom cieľom je dosiahnuť 220 liniek na zamestnanca. Napríklad, v Maďarsku na jedného pracovníka je to vyše tristo liniek a vo vyspelých štátoch dokonca štyristo až šesťsto. Telekomunikácie sa však podieľajú na rekvalifikácii prepúšťaných ľudí a pomáha im pri hľadaní nového zamestnania. Ako viceprezidentka A. Hudáková dodala, pätine z nich sa už podarilo nájsť prácu.
Zástupcovia ST sa vyjadrili aj k toľko kritizovanému zvýšeniu ceny za hodinové pripojenie na internet v slabej prevádzke, ktorá stúpla z 24 Sk na 29,50 Sk. Podľa zastupujúceho prezidenta spoločnosti Mark Von Lillienskiolda internetové služby by mohli zlacnieť iba vtedy, keby vláda odsúhlasila zníženie DPH alebo internet od DPH oslobodila. Na Slovensku je táto daň 23-percentná, čo je o 16 percent viac ako v Poľsku a až o 18 percent viac ako v Česku. Pritom štát takto získa ročne asi 300 miliónov korún. Dodal tiež, že "telekomunikácie nie sú sociálny ústav" a nemôžu sa ceny za internet pohybovať pod úrovňou nákladov.
Erika Krčová