Banská Bystrica - Náš občan už je raz taký. Keď má možnosť kúpiť tovar lacnejšie, nezaujíma ho či je to v súlade s akýmisi predpismi, ba dokonca v niektorých prípadoch ho nezaujíma ani riziko, ktoré podstupuje. S rozvojom siete čerpacích staníc na skvapalnený plyn (LPG) určených pre motorové vozidlá sa začal rozmáhať aj obchod s plnením propán-butánových fliaš pre domácnosti. Väčšinu zákazníkov priviedla k takýmto nákupom vyššia cena plynu vo fľašiach, naplnených v oficiálnych plničkách. Na poplach začalo biť nielen Združenie odborníkov plynových zariadení, ale aj štátne inštitúcie.
Napríklad Štátny inšpektorát práce v Prešove nasadil do akcie na odhalenie nelegálneho plnenia fliaš agenta provokatéra. Na osemnástich staniciach LPG v Prešovskom kraji sa mu podarilo v máji tohto roku odhaliť štyroch predajcov, ktorí nerešpektovali predpisy.
Tým, že niektorí majitelia staníc tento fakt obchádzajú, predávajú vlastne nebezpečný výrobok. Nemôžu zaručiť bezpečné plnenie fliaš, pretože na to nie sú vybavené obmedzovačom plnenia. So zvyšujúcou sa teplotou v nesprávne naplnenej fľaši stúpa aj tlak plynu a hrozí nebezpečie roztrhnutia obalu fľaše, následne úniku propán-butánu a pri dosiahnutí dolnej medze výbušnosti a za pomoci iskry v uzavretom priestore dôjde k detonácii. Výbušné látky majú pritom značný účinok, ktorý dokáže zdemolovať celé zariadenie budovy. Jedna z nesprávne naplnených tlakových nádob už explodovala v novinovom stánku v Prešove.
Na čerpacej stanici LPG na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici nás informoval službukonajúci pracovník Milan Striežovský, že zákazníkov, ktorí požadujú od nich plnenie propán-butánových fliaš jednoducho odmietnu obslúžiť. Informuje o tom aj nálepka na skle pokladne. "Majiteľ nám to zakázal a výnimky nerobíme," vyslovil sa jednoznačne.
Na ďalšej čerpacej stanici LPG, na tej istej ulici, sme zastihli aj jej majiteľa, ale nevedno prečo nám odmietol udať svoje meno. Zároveň tu stálo auto s prívesom plným propán-butánových fliaš. "Vozíme plyn z Česka a sklad máme pri plničke preto, aby sme využili pracovníkov. Plyn plníme iba do áut a záujemcovia o propán-butánové fľaše si ich u nás môžu vymeniť za plné," vysvetľoval nám situáciu, ktorá je tu bežná.
Tretiu stanicu LPG sme objavili v Medenom Hámri. Tu bol personál oveľa zhovorčivejší. "Zákazníci k nám chodia so žiadosťou, aby sme im naplnili plynové fľaše, ale tieto služby nerobíme. Aj keby som im chcel vyhovieť nemôžem," informoval nás Dušan Rainvar a pokračoval: "Po prvé majitelia nám to nedovolili a potom preto, že nemáme na takúto činnosť vybavenie. Nie je tu váha, nemáme na hadiciach ani správne hrdlo na pripojenie a fľaše sa nemôžu plniť z buka na buk. Je tu už tretí majiteľ a ani za jedného sme fľaše neplnili."
A ešte možno na vysvetlenie treba spomenúť, že vyššia cena plynu vo fľašiach, naplnených v oficiálnych plničkách je odrazom nákladov spojených so starostlivosťou o bezpečnosť propán-butánových fliaš. Tieto sú na rozdiel od nádrží v autách, vlastne vratnými obalmi a sú v neustálom obehu. Zodpovednosť za ich stav nesie vlastník obalu, teda dodávateľ plynu. Zakaždým, keď sa plynová fľaša dostane do plniarne je skontrolovaná a v prípade, že nie je stopercentne bezpečná, musí byť z obehu vyradená. Tento systém však prestáva fungovať v okamihu, keď si užívateľ fľašu naplní na čerpacej stanici.
J. Schvarzbacherová