Banská Bystrica - Na banskobystrickom námestí sa v týchto dňoch pohybuje množstvo zahraničných turistov, ktorí sú celkom jednoducho rozpoznateľní. Väčšie či menšie skupiny s fotoaparátmi rôznych značiek a veľkostí, sem tam so statívmi, sa grupujú takmer výhradne v historickom jadre. Dvojice a jednotlivci sú zase charakteristickí bicyklami alebo motorkami.
"Krásne mesto táto vaša Banská Bystrica. Čisté a slnečné. Prišli sme dnes z Kryzowej. Nie ďaleko od vašich hraníc. Na bicykloch je to v pohode, človek najviac vidí, zastane kde chce, prespí v stane, alebo v spacáku," hovorí mladý Poliak postávajúci s nabaleným bicyklom a priateľmi na námestí. Ešte deň pred zastávkou v B. Bystrici si Poliaci mysleli, že obídu mesto a budú pokračovať smerom na Maďarsko.
"Priateľovi sa pokazil bicykel, museli sme ísť do servisu a dobre sme urobili," dodáva Lešek a obzerá sa po námestí. Nie je v Bystrici prvýkrát. Ako dieťa bol v meste s rodičmi, za komunistov.
"Toto je iné mesto. Nespoznal som ho. Zostaneme niekde v horách na okolí aspoň dva dni, aby sme si Bystricu dobre pozreli. Je naozaj krásna."
Starší holandský pár s obrovským Nikonom fotil na námestí asi všetko. "Sme tu prvýkrát, je tu čo vidieť. Chodíme s karavanom po Európe a videli sme už veľa, ale tu je naozaj príjemne," láme angličtinu muž. Na otázku, či našiel už niečo čo ho prekvapilo, odpovedal okamžite: "Málo natural slovenských reštaurácií so špecialitami slovenskej kuchyne na námestí. Našli sme jednu a máte naozaj jednoduché, ale výborné jedlá". Ďalším problémom pre dvojicu Holanďanov bol nedostatok informačných tabúľ o historických pamiatkach v angličtine alebo nemčine.
Japonská skupina tento problém nemala. Podľa kvalifikovaného sprievodcu uvidia všetko, čo je v Bystrici zaujímavé. Lepšie označenie by však údajne žiadnemu mestu neuškodilo.
Daniel Vražda