Banská Bystrica - Mesto Banská Bystrica sa aj napriek problémom pravdepodobne dostane k privatizácii polikliniky. Primátor Ján Králik odhaduje, že šance, že sa mesto k zdravotníckemu zariadeniu dostane, stúpli na 90 percent.
ravotníctva všetky potrebné podklady pre vydanie licencie, takže dĺžka schvaľovacieho procesu už záleží len od ministerstva privatizácie. Keďže na celom Slovensku ide o približne 100 zdravotníckych zariadení, Králik nevedel odhadnúť, kedy sa Banská Bystrica dostane do poradia.
Privatizácia polikliniky bola ešte pred niekoľkými mesiacmi podľa primátora mimoriadne problematická, dokonca sa ňou museli zaoberať ministri financií, zdravotníctva a práce a sociálnych vecí.
Problém privatizácie bola zákonná úprava, ktorá hovorí o privatizácii zdravotníckych zariadení aj s neznámymi záväzkami. Banskobystrická poliklinika má podľa primátora Králika záväzky vo výške do 30 miliónov korún.
"Mesto by tieto záväzky nebolo schopné platiť, konštatoval v tom čase Králik. V takom prípade by mesto o polikliniku prišlo.
Primátor Banskej Bystrice je už dnes v podstatne odlišnej situácii. Po rokovaniach s najväčšími veriteľmi, a to najmä Sociálnou poisťovňou, ktorej poliklinika dlhuje okolo 20 miliónov korún, je Králik optimista. "Vedenie poisťovne prisľúbilo, že pohľadávku nepredá. Ak si bude mesto plniť záväzky, je ochotné pristúpiť na splátkový kalendár, prípadne k odpusteniu starých dlhov," konštatoval primátor.
Po privatizácii polikliniky magistrát neuvažuje o zvýšení nájomného. Podľa Králika bude pokračovať v platných zmluvách, samozrejme po preverení ich vzájomnej výhodnosti pre obidve strany.
O privatizáciu banskobystrickej polikliniky mal podľa primátora okrem iných záujem aj spevák, majiteľ firmy KK Company a bývalý poslanec HZDS Karol Konárik. Králik hovoril aj o existencii projektu, podľa ktorého by sa štátni a súkromní lekári mali z polikliniky presťahovať do Chirurgického pavilónu Rooseveltovej nemocnice v jej starom areáli, o ktorý sa Konárik tiež uchádza.
Daniel Vražda
Foto - Ján Krošlák