Banská Bystrica - Do konca septembra má prednosta Mestského úradu v Banskej Bystrici Miroslav Muroň dopracovať pasportizáciu pamätníkov, pamätných tabúľ a umeleckých objektov na území mesta a navrhnúť, koľko financií je potrebné vyčleniť v rozpočte na budúci rok na ich najnutnejšiu údržbu.
Hoci touto témou sa na júnovom zasadnutí mestského parlamentu zaoberali súčasní poslanci, faktom je, že výška sumy použitá na obnovu pamätníkov i tabúľ už bude po komunálnych voľbách v rukách ich nových kolegov. Ročne sa suma len na bežnú údržbu, ktorá ide z rozpočtu referátu kultúry, pohybuje v niekoľko desaťtisícoch korún, v závislosti od finančných možností mesta. Proti vyššej čiastke by určite nikto neprotestoval, keďže niektoré pamiatky už potrebujú náročnejšie opravy.
V súčasnosti sa na území mesta nachádza 44 pamätných tabúľ, 11 pamätníkov a 14 umeleckých objektov. Ako konštatovala viceprimátorka Jana Borguľová, cieľom pasportizácie uvedených objektov nie je iba ich zosumarizovanie, ale aj posúdenie súčasného stavu a plánovanie finančných prostriedkov na ich údržbu či opravu. "Získame tým prehľad o aktuálnych pamiatkach, pretože v jednotlivých časových etapách sa ich počet, rozmiestnenie i obsah menil," dodala. Pritom značný pohyb nastal najmä po roku 1990, keď boli demontované pamätné tabule vzťahujúce sa napríklad na činnosť K. Gottwalda, SNP a podobne. Naopak, istý počet nových tabúľ osobnostiam a udalostiam za posledných desať rokov pribudol.
Ako tvrdí viceprimátorka, Banská Bystrica by si aj vzhľadom k historickému zázemiu, ktoré rozhodne má, zaslúžila viac umeleckých objektov. Podľa nej je možné, že ak v roku 2005 oslávi mesto okrúhle výročie, že si ho pripomenie aj istým memoriálnym spôsobom. Navyše, v meste sídli kvalitné umelecké školstvo, ktoré by sa mohlo takto prezentovať, prípadne prostredníctvom usporiadania akcií ako sochárske sympóziá.
Vďaka výročiu mesta by sa i Moysesovo námestie mohlo dočkať, ešte za čias exprimátora Presperína, avizovaného súsošia Š. Moysesa a K. Kuzmányho, s ktorým sa pôvodne rátalo pri rekonštrukcii námestia. Víťazný model už totiž existuje, lenže jeho realizácia si vyžaduje státisíce korún, ktoré nikto nemá.
Mesto má priestor na umiestnenie nových diel. Na Námestí slobody pred VÚB zostal podstavec po pamätníku Sri Chinmoy, ktorý len nedávno na podnet poslancov odstránili. Dlhý čas je voľný priestor na Triede SNP, kde sa niekedy týčila socha Lenina. O dva voľné podstavce sa však postarali zlodeji. Z jedného, v parčíku pod Národným domom, ukradli bronzové súsošie k Festivalu mládeže ako aj súsošie detí z podstavca neďaleko amfiteátra. Zlodejov sa v týchto prípadoch darí len ťažko odhaliť.
(Čítajte aj na 5. strane)
Erika Krčová
Text pod foto: Medzi najviac vandalmi postihnuté pamätníky v B. Bystrici, ktoré musí mesto sústavne renovovať, patrí aj socha partizána od akad. sochára K. Dúbravského pod Urpínom, pri malej železničnej stanici.
Foto - Ján Krošlák