Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Pozývame na Celoslovenský evanjelický festival

Banská Bystrica - Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku pripravuje v dňoch 27. - 28. júla v Banskej Bystrici Celoslovenský evanjelický festival s ústrednou témou Spievajme Bohu novú pieseň. Tretí ročník festivalu je pozvánkou pre všetkých evanjelických kresťanov a sympatizantov ECAV na Slovensku, ktorí chcú stráviť dva pekné letné dni v spoločenstve veriacich, v radosti a duchovnom posilnení. Veríme, že zo sobotňajšej a nedeľňajšej festivalovej ponuky si vyberie každý. Služby Božie a hudobno-slovné programy v amfiteátri, semináre v priestoroch Univerzity Mateja Bela - Ekonomickej a Finančnej fakulty, prezentácie evanjelických spoločenstiev, organizácií a škôl, služby Božie s Večerou Pánovou v banskobystrickom evanjelickom kostole, evanjelizácia mládeže na námestí, program pre deti, futbalový zápas, divadelné predstavenie, pásmo poézie evanjelických autorov. To je stručný prierez podujatí, ktorými chceme spoločne spievať Bohu novú pieseň na Jeho slávu, a tak si uvedomiť, že ako Božie deti patríme k sebe. A preto chceme vás všetkých zo srdca pozvať na náš festival (Podrobný program prinášame na 16. strane).

SkryťVypnúť reklamu

(r)

Festival, začne v sobotu 27. júla o 10. 00 hod. v amfiteátri zhromaždením - Dajme si otvoriť oči, na ktorom sa účastníkom festivalu v úvode prihovorí generálny biskup ECAV Július Filo. Dopoludňajší program bude zahrňovať biblické slovo na tému Žalm 98, 2, ktorým poslúži biskup Západného dištriktu ECAV Ivan Osuský, modlitby za službu cirkvi, piesne v podaní dychovky z Mníška nad Hnilcom, spevokolu Elpis študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty, reflexiu sociológa Jána Bunčáka nad postavením a úlohou ECAV v spoločnosti, talkshow s dozorcami cirkvi, vystúpenie rómskej hudobnej skupiny zo Slavošoviec.

Sobotňajší program bude pokračovať od 14. hod. do 17. 00 hod. na viacerých miestach Banskej Bystrice - v amfiteátri, priestoroch štátnej vedeckej knižnice, priestoroch Ekonomickej fakulty UMB, Finančnej fakulty UMB, budove Krajského osvetového strediska (Evanjelického spolku), evanjelickom kostole. Témou popoludnia je Nová pieseň - rôznymi službami. Prezentovať sa budú evanjelické školy, spoločenstvá pracujúce v cirkvi, diakonia, médiá pracujúce v cirkvi, ekumenické organizácie. Účastníci festivalu budú môcť navštíviť semináre s cirkevnou, spoločenskou a kultúrnou problematikou. Hlavným hosťom festivalu bude Christian Krause, prezident Svetového luteránskeho zväzu. Účasť prisľúbil aj biskup Švédskej evanjelickej cirkvi Tony Guldbrandzen, biskup Slovenskej synody Sion z USA Juan Čobrda (Evanjelická luteránska cirkev v Amerike) a ďalší zástupcovia partnerských a sesterských cirkví zo zahraničia. Celkom sa očakáva účasť asi 32 hostí zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Festival nezabúda ani na deti a mladých. V amfiteátri o 14. 00 hod. začne program pre deti, ktorý pripravuje Detská misia v deťmi z cirkevných zborov zo Slovenskej Ľupče a Hronseku. Spoločenstvo evanjelickej mládeže v tom istom čase pozýva na Námestie SNP, kde sa uskutoční evanjelizácia mládeže. Záujemcom o umenie je o 16. 00 hod. v Štátnej vedeckej knižnici určené pásmo poézie a hudby Básnici a kazatelia. Fanúšikov športu určite poteší futbalový zápas na školskom futbalovom štadióne Osemročného športového gymnázia, na ktorom sa stretnú tímy Východného a Západného dištriktu.

Večerný sobotňajší program začína o 18. 30 hod v evanjelickom kostole, kam sú pozvaní všetci, ktorí chcú prežiť spoločenstvo s Kristom pri Službách Božích s Večerou Pánovou. Káže biskup Východného dištriktu ECAV Igor Mišina. Záver dňa bude patriť ochotníckemu súboru z cirkevného zboru z Vrboviec, ktorý srdečne pozýva o 20. 00 hod. do Evanjelického spolku, v ktorom uvedie divadelnú hru Pomsta s témou odpustenia a zmierenia. Autorstvo pôvodnej divadelnej hry patrí mládeži z evanjelického zboru vo Vrbovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý festivalový deň v nedeľu 28. júla začne v amfiteátri o 10. 00 hod. slávnostnými službami Božími s Večerou Pánovou na tému Vo všetkom nech sa oslavuje Boh pre Ježiša Krista. Služby Božie, na ktorých bude kázať generálny biskup ECAV na Slovensku Július Filo, v priamom prenose odvysiela Slovenská televízia. Na službách Božích v premiére zaznie nová duchovná pieseň K oslave, Bože, Tvojho mena v podaní spojených zborových spevokolov. Autorom hudby je Igor Bázlik, slová napísal evanjelický farár a básnik Ladislav Fričovský. Program festivalu ukončí o 14. 00 hod. záverečné zhromaždenie - Spojme hlasy a ruky v oslave Boha, v ktorom vystúpi s hudobným programom skupina Artos, Young Continental Singers, dychovka z Mníška nad Hnilcom. Odznie tiež príhovor prezidenta Svetového luteránskeho zväzu Christiana Krauseho. Festival ukončí modlitbou a požehnaním generálny biskup ECAV Július Filo.

--------------------------------------------------------Celoslovenský evanjelický festival v Banskej Bystrici

Sobota 27. júla:

Amfiteáter: 10.00 hod. - Otváracie zhromaždenie Dajme si otvoriť oči. Príhovor generálneho biskupa ECAV Júliusa Fila, privítanie farárom domáceho banskobystrického zboru Jánom Dubínym, biblické slovo - biskup Západného dištriktu Ivan Osuský, modlitby, pieseň spevokol Elpis, reflexia sociológa Jána Bunčáka, talkshow s generálnym dozorcom ECAV Jánom Holčíkom, dozorcom Západného dištriktu Bohuslavom Beňuchom a dozorcom Východného dištriktu Jánom Pacigom, vystúpenie rómskej hudobnej skupiny zo Slavošoviec, piesne z Evanjelického spevníka.

14.00 - 17.30 hod. - Program pre deti, vedú pracovníci Detskej misie (Eva Balážová) a deti z cirkevných zborov Slovenská Ľupča a Hronsek.

14.00 - 17.30 hod. - Nová pieseň rôznymi službami. Prezentácie a semináre spoločenstiev, evanjelických škôl, misijnej činnosti cirkvi, médií v cirkvi, ekumenických organizácií.

Ekonomická fakulta UMB: 14.00 - 15.30 hod. - Ako vykladať Bibliu, seminár vedie biskup Východného dištriktu Igor Mišina a diakon Ján Jančo.

16.00 - 17.30 hod. - Abstinencia, nová cesta života (prevencia a liečba drogovej závislosti), seminár vedie Ivan Novotný.

Finančná fakulta UMB: 14.00 - 15.30 hod. - Správa, ochrana a využitie budov v ECAV, seminár vedie Martin Kováč.

16.00 - 17.30 hod. - Ekuména doma i vo svete, seminár vedú Ondrej Prostredník, Radoslav Grollmus, Nata Hovorková (Ekumenická rada cirkví v SR).

Hala Expo (nádvorie Finančnej fakulty): 14.00 - 15.30 hod. - Evanjelická diakonia, seminár vedie Ján Huba, Zuzana Kolárovská.

16.00 - 17.30 hod. - Prečo sa venovať mládeži, seminár vedie Michal Findra.

14.00 - 17.30 hod. - Výstavy, prezentácie.

Evanjelický spolok (Horná 21): 14.00 - 16.00 hod. - Luteráni, dokážme sa!, seminár vedie Ján Dubíny a biskup Západného dištriktu Ivan Osuský.

16.00 - 17.00 hod. - Čriepky spomienok, (história EGT v obrazoch), seminár vedie Viera Macháčková a študenti Evanjelického gymnázia v Tisovci.

Štátna vedecká knižnica (Lazovná ul.): 14.00 - 15.30 hod. - Kríza streného veku (zamerané na mužov), seminár vedie Ján Bakalár.

16.00 - 17.30 hod. - Básnici a kazatelia (pásmo slova a hudby)

Námestie SNP: 14.00 - 15.30 hod. - Evanjelizácia mládeže.

Školský futbalový štadión (Osemročné športové gymnázium, Trieda SNP): 16.00 - 17.30 hod. - Futbalový zápas VD - ZD.

Evanjelický kostol (Lazovná ul.): 18.30 - 20.00 hod. - Služby Božie s Večerou Pánovou, káže Igor Mišina, biskup Východného dištriktu.

Evanjelický spolok (Horná 21): 20.00 - 22.00 hod. - Divadelné predstavenie Pomsta. Účinkuje mládež z Cirkevného zboru ECAV Vrbovce.

Nedeľa 28. júla:

Amfiteáter: 10.00 hod. - Vo všetkom nech sa oslavuje Boh pre Ježiša Krista. Služby Božie s Večerou Pánovou, vysielané v priamom prenose Slovenskou televíziou, káže generálny biskup Július Filo. V premiére zaznie nová duchovná pieseň určená pre festival K oslave, Bože, Tvojho mena, v podaní spojených zborových spevokolov. Vystúpi aj dychovka Jubilate z Vrboviec.

14.00 - 15.30 hod. - Spojme hlasy a ruky v oslave Boha, záverečné zhromaždenie. Odznie príhovor prezidenta SLZ Christiana Krauseho, rozhovor s vedením Spoločenstva evanjelickej mládeže - Dušanom Šándorom a Petrom Mozolom, s hudobným programom vystúpi skupina Artos, Young Continental Singers, dychovka z Mníška nad Hnilcom a ďalší.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 10 353
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 111
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 985
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 948
 5. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 926
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 561
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 100
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 920

Blogy SME

 1. Ivan Mlynár: Kotleba by mal ísť do žalára za hoax, že policajný prezident Hamran mal ťažký infarkt
 2. Monika Kusendová: Zimné tatranské chodníčky alebo po stopách tamojších vysokohorských chát
 3. Veronika Michalčíková: Kežmarok (3): Cenzúra, ľúbostný trojuholník a epidémia moru
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Hankovce
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajti z NAKA tvrdia, že ušiel na Filipíny. Už takmer päť rokov sa musí raz za týždeň hlásiť na súde
 6. Peter Štefãnik: Slovenské referendum vo svetle Českých prezidentských volieb
 7. Anna Miľanová: V kúte...
 8. Věra Tepličková: Čo sa stane, keď sa vlažná voda voda skamaráti s horúcou?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 087
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 589
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 201
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 038
 5. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 798
 6. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 728
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 721
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 613
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľudia boli k žene ľahostajní.


25. jan

Podvodníci zneužívajú aj populárny online secondhand.


26. jan

Opustená budova pod vysielačom stojí na medzinárodnej diaľkovej trase, ktorá vedie od Atlantiku až k Čiernemu moru.


28. jan

Za túto nezvyčajnosť vďačí dedina svojej lokalite v blízkosti okresného mesta.


27. jan

Blogy SME

 1. Ivan Mlynár: Kotleba by mal ísť do žalára za hoax, že policajný prezident Hamran mal ťažký infarkt
 2. Monika Kusendová: Zimné tatranské chodníčky alebo po stopách tamojších vysokohorských chát
 3. Veronika Michalčíková: Kežmarok (3): Cenzúra, ľúbostný trojuholník a epidémia moru
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Hankovce
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajti z NAKA tvrdia, že ušiel na Filipíny. Už takmer päť rokov sa musí raz za týždeň hlásiť na súde
 6. Peter Štefãnik: Slovenské referendum vo svetle Českých prezidentských volieb
 7. Anna Miľanová: V kúte...
 8. Věra Tepličková: Čo sa stane, keď sa vlažná voda voda skamaráti s horúcou?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 087
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 589
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 201
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 038
 5. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 798
 6. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 728
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 721
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 613
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu