Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Pozývame na Celoslovenský evanjelický festival

Banská Bystrica - Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku pripravuje v dňoch 27. - 28. júla v Banskej Bystrici Celoslovenský evanjelický festival s ústrednou témou Spievajme Bohu novú pieseň. Tretí ročník festivalu je pozvánkou pre všetkých evanjelických kresťanov a sympatizantov ECAV na Slovensku, ktorí chcú stráviť dva pekné letné dni v spoločenstve veriacich, v radosti a duchovnom posilnení. Veríme, že zo sobotňajšej a nedeľňajšej festivalovej ponuky si vyberie každý. Služby Božie a hudobno-slovné programy v amfiteátri, semináre v priestoroch Univerzity Mateja Bela - Ekonomickej a Finančnej fakulty, prezentácie evanjelických spoločenstiev, organizácií a škôl, služby Božie s Večerou Pánovou v banskobystrickom evanjelickom kostole, evanjelizácia mládeže na námestí, program pre deti, futbalový zápas, divadelné predstavenie, pásmo poézie evanjelických autorov. To je stručný prierez podujatí, ktorými chceme spoločne spievať Bohu novú pieseň na Jeho slávu, a tak si uvedomiť, že ako Božie deti patríme k sebe. A preto chceme vás všetkých zo srdca pozvať na náš festival (Podrobný program prinášame na 16. strane).

Skryť Vypnúť reklamu

(r)

Festival, začne v sobotu 27. júla o 10. 00 hod. v amfiteátri zhromaždením - Dajme si otvoriť oči, na ktorom sa účastníkom festivalu v úvode prihovorí generálny biskup ECAV Július Filo. Dopoludňajší program bude zahrňovať biblické slovo na tému Žalm 98, 2, ktorým poslúži biskup Západného dištriktu ECAV Ivan Osuský, modlitby za službu cirkvi, piesne v podaní dychovky z Mníška nad Hnilcom, spevokolu Elpis študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty, reflexiu sociológa Jána Bunčáka nad postavením a úlohou ECAV v spoločnosti, talkshow s dozorcami cirkvi, vystúpenie rómskej hudobnej skupiny zo Slavošoviec.

Sobotňajší program bude pokračovať od 14. hod. do 17. 00 hod. na viacerých miestach Banskej Bystrice - v amfiteátri, priestoroch štátnej vedeckej knižnice, priestoroch Ekonomickej fakulty UMB, Finančnej fakulty UMB, budove Krajského osvetového strediska (Evanjelického spolku), evanjelickom kostole. Témou popoludnia je Nová pieseň - rôznymi službami. Prezentovať sa budú evanjelické školy, spoločenstvá pracujúce v cirkvi, diakonia, médiá pracujúce v cirkvi, ekumenické organizácie. Účastníci festivalu budú môcť navštíviť semináre s cirkevnou, spoločenskou a kultúrnou problematikou. Hlavným hosťom festivalu bude Christian Krause, prezident Svetového luteránskeho zväzu. Účasť prisľúbil aj biskup Švédskej evanjelickej cirkvi Tony Guldbrandzen, biskup Slovenskej synody Sion z USA Juan Čobrda (Evanjelická luteránska cirkev v Amerike) a ďalší zástupcovia partnerských a sesterských cirkví zo zahraničia. Celkom sa očakáva účasť asi 32 hostí zo zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Festival nezabúda ani na deti a mladých. V amfiteátri o 14. 00 hod. začne program pre deti, ktorý pripravuje Detská misia v deťmi z cirkevných zborov zo Slovenskej Ľupče a Hronseku. Spoločenstvo evanjelickej mládeže v tom istom čase pozýva na Námestie SNP, kde sa uskutoční evanjelizácia mládeže. Záujemcom o umenie je o 16. 00 hod. v Štátnej vedeckej knižnici určené pásmo poézie a hudby Básnici a kazatelia. Fanúšikov športu určite poteší futbalový zápas na školskom futbalovom štadióne Osemročného športového gymnázia, na ktorom sa stretnú tímy Východného a Západného dištriktu.

Večerný sobotňajší program začína o 18. 30 hod v evanjelickom kostole, kam sú pozvaní všetci, ktorí chcú prežiť spoločenstvo s Kristom pri Službách Božích s Večerou Pánovou. Káže biskup Východného dištriktu ECAV Igor Mišina. Záver dňa bude patriť ochotníckemu súboru z cirkevného zboru z Vrboviec, ktorý srdečne pozýva o 20. 00 hod. do Evanjelického spolku, v ktorom uvedie divadelnú hru Pomsta s témou odpustenia a zmierenia. Autorstvo pôvodnej divadelnej hry patrí mládeži z evanjelického zboru vo Vrbovciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhý festivalový deň v nedeľu 28. júla začne v amfiteátri o 10. 00 hod. slávnostnými službami Božími s Večerou Pánovou na tému Vo všetkom nech sa oslavuje Boh pre Ježiša Krista. Služby Božie, na ktorých bude kázať generálny biskup ECAV na Slovensku Július Filo, v priamom prenose odvysiela Slovenská televízia. Na službách Božích v premiére zaznie nová duchovná pieseň K oslave, Bože, Tvojho mena v podaní spojených zborových spevokolov. Autorom hudby je Igor Bázlik, slová napísal evanjelický farár a básnik Ladislav Fričovský. Program festivalu ukončí o 14. 00 hod. záverečné zhromaždenie - Spojme hlasy a ruky v oslave Boha, v ktorom vystúpi s hudobným programom skupina Artos, Young Continental Singers, dychovka z Mníška nad Hnilcom. Odznie tiež príhovor prezidenta Svetového luteránskeho zväzu Christiana Krauseho. Festival ukončí modlitbou a požehnaním generálny biskup ECAV Július Filo.

--------------------------------------------------------Celoslovenský evanjelický festival v Banskej Bystrici

Sobota 27. júla:

Amfiteáter: 10.00 hod. - Otváracie zhromaždenie Dajme si otvoriť oči. Príhovor generálneho biskupa ECAV Júliusa Fila, privítanie farárom domáceho banskobystrického zboru Jánom Dubínym, biblické slovo - biskup Západného dištriktu Ivan Osuský, modlitby, pieseň spevokol Elpis, reflexia sociológa Jána Bunčáka, talkshow s generálnym dozorcom ECAV Jánom Holčíkom, dozorcom Západného dištriktu Bohuslavom Beňuchom a dozorcom Východného dištriktu Jánom Pacigom, vystúpenie rómskej hudobnej skupiny zo Slavošoviec, piesne z Evanjelického spevníka.

14.00 - 17.30 hod. - Program pre deti, vedú pracovníci Detskej misie (Eva Balážová) a deti z cirkevných zborov Slovenská Ľupča a Hronsek.

14.00 - 17.30 hod. - Nová pieseň rôznymi službami. Prezentácie a semináre spoločenstiev, evanjelických škôl, misijnej činnosti cirkvi, médií v cirkvi, ekumenických organizácií.

Ekonomická fakulta UMB: 14.00 - 15.30 hod. - Ako vykladať Bibliu, seminár vedie biskup Východného dištriktu Igor Mišina a diakon Ján Jančo.

16.00 - 17.30 hod. - Abstinencia, nová cesta života (prevencia a liečba drogovej závislosti), seminár vedie Ivan Novotný.

Finančná fakulta UMB: 14.00 - 15.30 hod. - Správa, ochrana a využitie budov v ECAV, seminár vedie Martin Kováč.

16.00 - 17.30 hod. - Ekuména doma i vo svete, seminár vedú Ondrej Prostredník, Radoslav Grollmus, Nata Hovorková (Ekumenická rada cirkví v SR).

Hala Expo (nádvorie Finančnej fakulty): 14.00 - 15.30 hod. - Evanjelická diakonia, seminár vedie Ján Huba, Zuzana Kolárovská.

16.00 - 17.30 hod. - Prečo sa venovať mládeži, seminár vedie Michal Findra.

14.00 - 17.30 hod. - Výstavy, prezentácie.

Evanjelický spolok (Horná 21): 14.00 - 16.00 hod. - Luteráni, dokážme sa!, seminár vedie Ján Dubíny a biskup Západného dištriktu Ivan Osuský.

16.00 - 17.00 hod. - Čriepky spomienok, (história EGT v obrazoch), seminár vedie Viera Macháčková a študenti Evanjelického gymnázia v Tisovci.

Štátna vedecká knižnica (Lazovná ul.): 14.00 - 15.30 hod. - Kríza streného veku (zamerané na mužov), seminár vedie Ján Bakalár.

16.00 - 17.30 hod. - Básnici a kazatelia (pásmo slova a hudby)

Námestie SNP: 14.00 - 15.30 hod. - Evanjelizácia mládeže.

Školský futbalový štadión (Osemročné športové gymnázium, Trieda SNP): 16.00 - 17.30 hod. - Futbalový zápas VD - ZD.

Evanjelický kostol (Lazovná ul.): 18.30 - 20.00 hod. - Služby Božie s Večerou Pánovou, káže Igor Mišina, biskup Východného dištriktu.

Evanjelický spolok (Horná 21): 20.00 - 22.00 hod. - Divadelné predstavenie Pomsta. Účinkuje mládež z Cirkevného zboru ECAV Vrbovce.

Nedeľa 28. júla:

Amfiteáter: 10.00 hod. - Vo všetkom nech sa oslavuje Boh pre Ježiša Krista. Služby Božie s Večerou Pánovou, vysielané v priamom prenose Slovenskou televíziou, káže generálny biskup Július Filo. V premiére zaznie nová duchovná pieseň určená pre festival K oslave, Bože, Tvojho mena, v podaní spojených zborových spevokolov. Vystúpi aj dychovka Jubilate z Vrboviec.

14.00 - 15.30 hod. - Spojme hlasy a ruky v oslave Boha, záverečné zhromaždenie. Odznie príhovor prezidenta SLZ Christiana Krauseho, rozhovor s vedením Spoločenstva evanjelickej mládeže - Dušanom Šándorom a Petrom Mozolom, s hudobným programom vystúpi skupina Artos, Young Continental Singers, dychovka z Mníška nad Hnilcom a ďalší.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 836
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 473
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 374
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 526
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 499
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 380
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 235
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 053
 9. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 019
 10. Slovenský orloj – svetová atrakcia 2 908

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 2. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 3. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 4. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 5. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 6. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 7. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 8. Štefan Vidlár: Autority
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 629
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 667
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 076
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 495
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 062
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 343
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 827
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 691
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


21 h
Ilustračné foto.

Župa vloží do spoločnosti 110-tisíc eur.


SITA 22 h
V Banskej Bystrici zasadili prvú lipu za obete pandémie nového koronavírusu.

Výsadba výnimočných líp bude pokračovať po celom Slovensku.


ROS 24. sep

Vodička je vo vážnom stave, spolujazdec nehodu neprežil.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžete si pozrieť najvzácnejšiu hubu sveta.


24. sep

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Zároveň bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.


SITA 24. sep

Pekné góly, bitka, rachot v aréne a dvojnásobná ďakovačka po skalpe nadupaných Košíc. Extraliga s fanúšikmi je späť!


16 h

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 2. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 3. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 4. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 5. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 6. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 7. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 8. Štefan Vidlár: Autority
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 629
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 667
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 076
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 495
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 062
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 343
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 827
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 691
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu