Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Pozývame na Celoslovenský evanjelický festival

Banská Bystrica - Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku pripravuje v dňoch 27. - 28. júla v Banskej Bystrici Celoslovenský evanjelický festival s ústrednou témou Spievajme Bohu novú pieseň. Tretí ročník festivalu je pozvánkou pre všetkých evanjelických kresťanov a sympatizantov ECAV na Slovensku, ktorí chcú stráviť dva pekné letné dni v spoločenstve veriacich, v radosti a duchovnom posilnení. Veríme, že zo sobotňajšej a nedeľňajšej festivalovej ponuky si vyberie každý. Služby Božie a hudobno-slovné programy v amfiteátri, semináre v priestoroch Univerzity Mateja Bela - Ekonomickej a Finančnej fakulty, prezentácie evanjelických spoločenstiev, organizácií a škôl, služby Božie s Večerou Pánovou v banskobystrickom evanjelickom kostole, evanjelizácia mládeže na námestí, program pre deti, futbalový zápas, divadelné predstavenie, pásmo poézie evanjelických autorov. To je stručný prierez podujatí, ktorými chceme spoločne spievať Bohu novú pieseň na Jeho slávu, a tak si uvedomiť, že ako Božie deti patríme k sebe. A preto chceme vás všetkých zo srdca pozvať na náš festival (Podrobný program prinášame na 16. strane).

Skryť Vypnúť reklamu

(r)

Festival, začne v sobotu 27. júla o 10. 00 hod. v amfiteátri zhromaždením - Dajme si otvoriť oči, na ktorom sa účastníkom festivalu v úvode prihovorí generálny biskup ECAV Július Filo. Dopoludňajší program bude zahrňovať biblické slovo na tému Žalm 98, 2, ktorým poslúži biskup Západného dištriktu ECAV Ivan Osuský, modlitby za službu cirkvi, piesne v podaní dychovky z Mníška nad Hnilcom, spevokolu Elpis študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty, reflexiu sociológa Jána Bunčáka nad postavením a úlohou ECAV v spoločnosti, talkshow s dozorcami cirkvi, vystúpenie rómskej hudobnej skupiny zo Slavošoviec.

Sobotňajší program bude pokračovať od 14. hod. do 17. 00 hod. na viacerých miestach Banskej Bystrice - v amfiteátri, priestoroch štátnej vedeckej knižnice, priestoroch Ekonomickej fakulty UMB, Finančnej fakulty UMB, budove Krajského osvetového strediska (Evanjelického spolku), evanjelickom kostole. Témou popoludnia je Nová pieseň - rôznymi službami. Prezentovať sa budú evanjelické školy, spoločenstvá pracujúce v cirkvi, diakonia, médiá pracujúce v cirkvi, ekumenické organizácie. Účastníci festivalu budú môcť navštíviť semináre s cirkevnou, spoločenskou a kultúrnou problematikou. Hlavným hosťom festivalu bude Christian Krause, prezident Svetového luteránskeho zväzu. Účasť prisľúbil aj biskup Švédskej evanjelickej cirkvi Tony Guldbrandzen, biskup Slovenskej synody Sion z USA Juan Čobrda (Evanjelická luteránska cirkev v Amerike) a ďalší zástupcovia partnerských a sesterských cirkví zo zahraničia. Celkom sa očakáva účasť asi 32 hostí zo zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Festival nezabúda ani na deti a mladých. V amfiteátri o 14. 00 hod. začne program pre deti, ktorý pripravuje Detská misia v deťmi z cirkevných zborov zo Slovenskej Ľupče a Hronseku. Spoločenstvo evanjelickej mládeže v tom istom čase pozýva na Námestie SNP, kde sa uskutoční evanjelizácia mládeže. Záujemcom o umenie je o 16. 00 hod. v Štátnej vedeckej knižnici určené pásmo poézie a hudby Básnici a kazatelia. Fanúšikov športu určite poteší futbalový zápas na školskom futbalovom štadióne Osemročného športového gymnázia, na ktorom sa stretnú tímy Východného a Západného dištriktu.

Večerný sobotňajší program začína o 18. 30 hod v evanjelickom kostole, kam sú pozvaní všetci, ktorí chcú prežiť spoločenstvo s Kristom pri Službách Božích s Večerou Pánovou. Káže biskup Východného dištriktu ECAV Igor Mišina. Záver dňa bude patriť ochotníckemu súboru z cirkevného zboru z Vrboviec, ktorý srdečne pozýva o 20. 00 hod. do Evanjelického spolku, v ktorom uvedie divadelnú hru Pomsta s témou odpustenia a zmierenia. Autorstvo pôvodnej divadelnej hry patrí mládeži z evanjelického zboru vo Vrbovciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhý festivalový deň v nedeľu 28. júla začne v amfiteátri o 10. 00 hod. slávnostnými službami Božími s Večerou Pánovou na tému Vo všetkom nech sa oslavuje Boh pre Ježiša Krista. Služby Božie, na ktorých bude kázať generálny biskup ECAV na Slovensku Július Filo, v priamom prenose odvysiela Slovenská televízia. Na službách Božích v premiére zaznie nová duchovná pieseň K oslave, Bože, Tvojho mena v podaní spojených zborových spevokolov. Autorom hudby je Igor Bázlik, slová napísal evanjelický farár a básnik Ladislav Fričovský. Program festivalu ukončí o 14. 00 hod. záverečné zhromaždenie - Spojme hlasy a ruky v oslave Boha, v ktorom vystúpi s hudobným programom skupina Artos, Young Continental Singers, dychovka z Mníška nad Hnilcom. Odznie tiež príhovor prezidenta Svetového luteránskeho zväzu Christiana Krauseho. Festival ukončí modlitbou a požehnaním generálny biskup ECAV Július Filo.

--------------------------------------------------------Celoslovenský evanjelický festival v Banskej Bystrici

Sobota 27. júla:

Amfiteáter: 10.00 hod. - Otváracie zhromaždenie Dajme si otvoriť oči. Príhovor generálneho biskupa ECAV Júliusa Fila, privítanie farárom domáceho banskobystrického zboru Jánom Dubínym, biblické slovo - biskup Západného dištriktu Ivan Osuský, modlitby, pieseň spevokol Elpis, reflexia sociológa Jána Bunčáka, talkshow s generálnym dozorcom ECAV Jánom Holčíkom, dozorcom Západného dištriktu Bohuslavom Beňuchom a dozorcom Východného dištriktu Jánom Pacigom, vystúpenie rómskej hudobnej skupiny zo Slavošoviec, piesne z Evanjelického spevníka.

14.00 - 17.30 hod. - Program pre deti, vedú pracovníci Detskej misie (Eva Balážová) a deti z cirkevných zborov Slovenská Ľupča a Hronsek.

14.00 - 17.30 hod. - Nová pieseň rôznymi službami. Prezentácie a semináre spoločenstiev, evanjelických škôl, misijnej činnosti cirkvi, médií v cirkvi, ekumenických organizácií.

Ekonomická fakulta UMB: 14.00 - 15.30 hod. - Ako vykladať Bibliu, seminár vedie biskup Východného dištriktu Igor Mišina a diakon Ján Jančo.

16.00 - 17.30 hod. - Abstinencia, nová cesta života (prevencia a liečba drogovej závislosti), seminár vedie Ivan Novotný.

Finančná fakulta UMB: 14.00 - 15.30 hod. - Správa, ochrana a využitie budov v ECAV, seminár vedie Martin Kováč.

16.00 - 17.30 hod. - Ekuména doma i vo svete, seminár vedú Ondrej Prostredník, Radoslav Grollmus, Nata Hovorková (Ekumenická rada cirkví v SR).

Hala Expo (nádvorie Finančnej fakulty): 14.00 - 15.30 hod. - Evanjelická diakonia, seminár vedie Ján Huba, Zuzana Kolárovská.

16.00 - 17.30 hod. - Prečo sa venovať mládeži, seminár vedie Michal Findra.

14.00 - 17.30 hod. - Výstavy, prezentácie.

Evanjelický spolok (Horná 21): 14.00 - 16.00 hod. - Luteráni, dokážme sa!, seminár vedie Ján Dubíny a biskup Západného dištriktu Ivan Osuský.

16.00 - 17.00 hod. - Čriepky spomienok, (história EGT v obrazoch), seminár vedie Viera Macháčková a študenti Evanjelického gymnázia v Tisovci.

Štátna vedecká knižnica (Lazovná ul.): 14.00 - 15.30 hod. - Kríza streného veku (zamerané na mužov), seminár vedie Ján Bakalár.

16.00 - 17.30 hod. - Básnici a kazatelia (pásmo slova a hudby)

Námestie SNP: 14.00 - 15.30 hod. - Evanjelizácia mládeže.

Školský futbalový štadión (Osemročné športové gymnázium, Trieda SNP): 16.00 - 17.30 hod. - Futbalový zápas VD - ZD.

Evanjelický kostol (Lazovná ul.): 18.30 - 20.00 hod. - Služby Božie s Večerou Pánovou, káže Igor Mišina, biskup Východného dištriktu.

Evanjelický spolok (Horná 21): 20.00 - 22.00 hod. - Divadelné predstavenie Pomsta. Účinkuje mládež z Cirkevného zboru ECAV Vrbovce.

Nedeľa 28. júla:

Amfiteáter: 10.00 hod. - Vo všetkom nech sa oslavuje Boh pre Ježiša Krista. Služby Božie s Večerou Pánovou, vysielané v priamom prenose Slovenskou televíziou, káže generálny biskup Július Filo. V premiére zaznie nová duchovná pieseň určená pre festival K oslave, Bože, Tvojho mena, v podaní spojených zborových spevokolov. Vystúpi aj dychovka Jubilate z Vrboviec.

14.00 - 15.30 hod. - Spojme hlasy a ruky v oslave Boha, záverečné zhromaždenie. Odznie príhovor prezidenta SLZ Christiana Krauseho, rozhovor s vedením Spoločenstva evanjelickej mládeže - Dušanom Šándorom a Petrom Mozolom, s hudobným programom vystúpi skupina Artos, Young Continental Singers, dychovka z Mníška nad Hnilcom a ďalší.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 113
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 465
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 874
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 344
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 648
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 848
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 783
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 721
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 445
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 956
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Tréner Chudý skončil, prichádza Poikonen

Po desiatich rokoch na banskobystrickej lavičke ďalší tréner z Fínska

Tuuka Poikonen

Monument v Majeri môže získať prestížnu európsku cenu

V uplynulom období získal Monument na vojnovom cintoríne niekoľko významných ocenení na domácej scéne, teraz má šancu bodovať na medzinárodnej úrovni.

Bystrica hľadá zdravotníkov na plošné testovanie

Skríningové testovanie sa v meste uskutoční cez víkend.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.

Firmy regiónu testujú aj vo vlastnej réžii

Prísne opatrenia na zvládnutie nákazy prijali aj v spoločnosti Elektro Recycling v Slovenskej Ľupči. V Železiarňach Podbrezová sa mení situácia zo dňa na deň.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Už ste čítali?