Banská Bystrica - "Môžem prehlásiť, že som mal dostatok dôkazov, že pri zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováča mladšieho do cudziny, v prvej fáze trestného činu, násilného vytiahnutia z auta, boli príslušníci SIS a bola pri tom použitá technika - motorové vozidlá tajnej služby," konštatoval vo štvrtok na tlačovej besede Sociálnodemokratickej alternatívy v Banskej Bystrici prvý vyšetrovateľ tejto kauzy, dnes advokát a odborný poradca SDA, Peter Vačok.
Ani po siedmich rokoch od únosu však nemôže opísať celé kauzálne pozadie prípadu, keďže je stále viazaný mlčanlivosťou. Ako tvrdí, časť osôb zadržal a po tom, ako začali veci naberať spád, ho z prípadu aj funkcie odvolali. Bolo na neho podaných päť trestných oznámení, jedno z nich podal vtedajší premiér Vladimír Mečiar. "Nejde o to, že by som bol na seba nejako precitlivelý. Rád by som však mal premiéra, ktorý keď podá trestné oznámenie na radového občana, ako on na mňa a nepotvrdí sa to, z čoho ma osočuje, aby sa zodpovedal alebo sa mi aspoň ospravedlnil," konštatoval P. Vačok s tým, že paradoxne práve Mečiar ho obvinil z nerešpektovania zákonov.
Ako tiež zdôraznil, vyšetrovanie kauzy sa po jeho odvolaní, za ktorým stáli vtedajší najvyšší predstavitelia štátu, dostalo do patovej situácie.
"Na Mečiarovo prianie vyšetrovaním poverili Stredoslovákov, ktorí v tom videli svoju šancu presadiť sa. Dnes týmto ľuďom chodí domov až do veku 60 rokov mesačne 20 tisíc korún zo štátneho rozpočtu. Príslušník, ktorý odslúžil určité roky má totiž nárok na tzv. vyrovnávací príspevok. Ten sa vypočítava z platu, ktorého súčasťou je aj pohyblivá zložka v rozpätí od 0 do 40 percent, pričom minister vnútra ju môže zvýšiť až o sto percent. Takto je ohodnocovaná polícia," vysvetlil P. Vačok. V súvislosti s patovou situáciou poznamenal: "Mečiar potreboval získať čas, aby po prevzatí právomocí prezidenta mohol okamžite tento skutok amnestovať. Právnymi prostriedkami je už dnes len veľmi zložité docieliť, aby došlo k nejakej náprave." Ako právnik je o tom dokonca presvedčený. Podľa neho skôr treba tento skutok a všetkých, ktorí boli do kauzy zavlečenia prezidentovho syna zapletení, odsúdiť morálne.
Peter Vačok tvrdí, že od roku 1989 sa u nás v praxi nepodarilo presadiť rovnosť pred zákonom. Právo a zákon platí iba pre časť ľudí, istí politici si však môžu stále robiť, čo chcú. To súvisí aj s masovou privatizáciou a rozkradnutím republiky. "Ak Angličania mali veľkú vlakovú lúpež, tak my sme mali veľkú národnú. A právo mlčí, polícia nekoná," dodal.
V tejto súvislosti podpredseda SDA Peter Weiss, poznamenal, že dnes je dôležité zvýšiť zodpovednosť verejných činiteľov za plnenie si svojich ústavných povinností. Štátne orgány a politická reprezentácia sa netešia dôvere občanov a podľa neho jedným z dôvodov je fakt, že v slovenskej politike je veľa intrigánstva, obchádzania zákonov, a pod. "Na to sme v roku 1997 pri vtedajšej politickej reprezentácii doplatili. Nedostali sme pozvánku do NATO a nezačali s nami ani rokovania o vstupe do Európskej únie," reagoval Peter Weiss.
Erika Krčová