Banská Bystrica - Slovensko pristúpilo od 1. júla k Európskemu patentovému dohovoru a prostredníctvom Úradu priemyselného vlastníctva SR, ktorého sídlo je v Banskej Bystrici, sa stalo členskou krajinou Európskej patentovej organizácie (EPO). Ide o medzinárodnú regionálnu organizáciu zmluvných štátov, ktorej úlohou je udeľovanie patentov na základe spomínaného dohovoru. EPO tvorí Európsky patentový úrad, ktorý udeľuje európske patenty a Správna rada, ktorá kontroluje jeho činnosť. V Správnej rade EPO malo Slovensko zastúpenie už päť rokov ako pozorovateľská krajina. Dnes už ako členský štát má možnosť ovplyvňovať dianie v európskej patentovej oblasti.
Podľa predsedníčky Úradu priemyselného vlastníctva Dariny Kyliánovej sa v oblasti právnej ochrany patentov stali štandardným úradom európskej úrovne, ktorý je porovnateľný s ostatnými v členských krajinách Európskej únie. Od júla sa patentový úrad stal súčasťou, jedného z najväčších patentových úradov na svete, ktorý prijíma asi stotisíc prihlášok ročne a za rovnaký čas udelí takmer 40 tisíc patentov.
Ako tiež konštatovala D. Kyliánová, po prístupe k Európskemu patentovému dohovoru možno očakávať postupný, až štvornásobný nárast počtu patentových prihlášok, čo súvisí aj so zjednodušením postupu prihlasovania. Pri prihlasovaní vynálezov do zahraničia na základe jedinej európskej patentovej prihlášky, ktorá prejde jediným prieskumovým konaním, možno získať patent vo všetkých alebo len v niektorých zmluvných štátoch dohovoru. Prístup k dohovoru ocenia tiež zahraniční prihlasovatelia, keďže získanie patentu v SR bude možné dvojakou cestou, národnou a európskou. Ak prihlasovateľ požiada o patent na základe európskej patentovej prihlášky, urobí to jednoduchým vyznačením nášho štátu v príslušnej žiadosti.
Úrad priemyselného vlastníctva už požiadal o vytvorenie sedem nových pracovných miest, z toho štyri by potreboval obsadiť ešte v tomto roku. Vedenie úradu v súvislosti so zvýšením počtu prihlášok tiež očakáva zvýšenie príjmov, ktoré by mali presiahnuť výdavky.
Erika Krčová