Banská Bystrica - Banskobystrický sudca Ľubomír Samuel nepredpokladá, že by poslanec Ján Langoš umelo naťahoval vyriešenie sporu na ochranu osobnosti, napríklad namietaním zaujatosti sudcov, ktorí budú v procese rozhodovať. Samuel je totiž známy z procesu s Mikulášom Černákom, okrem toho sa objavili úvahy, že odvolací krajský sudca Samuel má možnosť pracovne poznať sudcov aj v okolí Banskej Bystrice a regióne.
"Ján Langoš je ešte známejší ako ja. Ak by sme pristúpili na tieto úvahy, nemohol by rozhodovať žiadny slovenský súd," dodal sudca, ktorý Langoša žaluje.
Spor na ochranu osobnosti medzi Samuelom a Langošom na sudcov návrh nebude riešiť žiadny banskobystrický súd. Najvyšší súd rozhodol, že sa prípadom bude zaoberať Okresný súd v Čadci, v prípade odvolania sa Krajský súd v Žiline. Samuel je s rozhodnutím Najvyššieho súdu spokojný a tvrdí, že nikoho zo súdu v Čadci nepozná. "Ja námietku zaujatosti určite nepodám," konštatoval.
Sudca Samuel zatiaľ rozhodnutie Najvyššieho súdu nedostal, spis už však bol pridelený konkrétnemu sudcovi na preštudovanie. Samuel nevie o tom, žeby termín pojednávania už bol vytýčený.
Samuel v žalobe na ochranu osobnosti žiada ospravedlnenie a vyplatenie nemajetkovej ujmy 2 milióny korún. Peniaze, ako povedal nechce a v prípade úspechu ich venuje nejakému detskému domovu.
Banskobystrický sudca žaluje Langoša za výroky v televízii Markíza a v Čase, kde poslanec sudcu obvinil, že v 80. rokoch súdil katolíckych aktivistov v monsterprocese, v ktorom bol odsúdený aj mladý katolícky kňaz Labuda. Samuel však tvrdí a dokladá to aj rozsudkom, že práve senát pod jeho vedením Labudu oslobodil. Samuelovi sa nepáčili ani vyjadrenia poslanca o "zoranom" procese s Mikulášom Černákom a podozrenie, že rozhodnutie súdu bolo ovplyvnené. Samuel tvrdí, že poslancove výroky poškodili jeho občiansku česť a vážnosť, a to nie len u laickej verejnosti. Kolegovia, ale aj iní právnici mu už údajne vyčítali rozhodnutie, o ktorom sa zmieňoval Ján Langoš. Samuel už v súvislosti s podobnými výrokmi podal na poslanca podnet na trestné stíhanie za ohováranie už v novembri minulého roka.
Je možné, že po preštudovaní spisu sudca čadčianskeho súdu rozšíri žalobu aj o vyjadrenia poslanca Langoša v súvislosti s prípadom Ľudovíta Kertiho. Podľa Langoša Samuel nechal v roku 1980 v odvolacom konaní viac ako sto dní vo väzbe nevinného človeka., čo označil za justičný zločin.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák