Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Predstavujeme Telovýchovnú jednotu Hronsek, účastníka II. futbalovej triedy

V Hronseku sa namajú dôvod obávať o budúcnosť futb

Za posledných šesť desaťročí prešiel futbal viacerými zmenami, ostalo iba miesto, kde sa futbal hrával...

Mužstvo TJ Hronsek možno bezosporu nazvať typicky remízovým mužstvom. Veď z dvadsiatich šiestich zápasov uplynulej sezóny sa až osemkrát so súpermi o majstrovské body delilo (s Lučatínom dokonca v oboch vzájomných stretnutiach), čo je najviac spomedzi všetkých účastníkov II. A triedy. Možno práve ,,remízové" body sú dôvodom toho, že sa Hronseckým nepodarilo obhájiť minuloročné siedme miesto a v práve sa končiacej sezóne obsadili, po prešustrovanom začiatku súťaže, až deviatu priečku. A to po štvrtom i piatom jesennom kole patrila Hronsečanom predposledná trinásta priečka a prvá výhra na domácom ihrisku prišla až v siedmom kole, s Tajovom 1:0. Ale poďme pekne po poriadku, ako sa povie od podlahy...

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatky klubu od Hrona

Históriu hronseckého futbalu má na starosti Ján Solivaj, bývalý hráč a v súčasnosti funkcionár TJ Hronsek. ,,Futbal sa v Hronseku začal hrávať ešte pred rokom 1940. Ihriskom boli vtedy lúky pri Hrone a ako náhradu lopty používali hráči, ako sa ľudovo povie ,,hadrák". Vznik organizovanej telovýchovy sa datuje od roku 1950, kedy sa vyvlastnili pozemky pre futbalové ihrisko a v roku 1951 sa v Hronseku hralo už súťažne, pod názvom TJ Sokol Hronsek," rozpráva Mgr. Ján Solivaj a pokračuje: ,,V roku 1958 sa klub spojil s Vojenským útvarom a pod názvom TJ Dukla hrával ďalšie tri ročníky, následne sa v roku 1961 v Hronseku s futbalom skončilo. Toto vákum trvalo až do roku 1966." V tomto roku sa našťastie našlo zopár jedincov, ktorým nečinný stav okolo futbalu nevyhovoval a hlavne ,,ujčok" Milan Rohel a vtedy študent Ján Solivaj sa zaslúžili o obnovenie futbalového klubu, to sa písal rok 1966 a na trávnik už vybehli futbalisti TJ Priekopník, neskôr TJ Družstevník Hronsek. Ako spomínajú viacerí terajší i bývalí funkcionári, práve ten bol základom dnešnej Telovýchovnej jednoty Hronsek. Od polovice osemdesiatych rokov má Hronsek aj mládežnícke družstvo. Buď hrajú žiaci, alebo dorastenci, podľa toho aké ročníky do futbalu prišli. Prvý väčší úspech dospelých dal na seba síce čakať, ale v roku 1977 sa futbalistom podarilo postúpiť do II. triedy (dnešná I. trieda), aj keď iba na jeden rok. V roku 1982 sa ďalšej generácii hráčov opäť podarilo postúpiť o triedu vyššie, no po jednej sezóne sa ich púť opäť končí neslávne, hoci ako hovorí ,,kronikár" TJ - ,,Outsajdrami súťaže sme neboli a vypadli sme len veľmi tesne". K tomuto období sa viaže aj jedna kuriozita, ku ktorej sa na svojich stránkach vracali aj celorepublikový denník Šport a Tip. ,,V sezóne 82/83 zo šestnástich účastníkov vypadávala presná polovica," hovorí účastník pamätného stretnutia Emil Solivaj, ,,V stretnutí s Balážami sme namerali na jednej bráne, že má o dvadsať centimetrov menej. Náš protest však rozhodcovia neuznali (stretnutie sa skončilo 3:2 pre Baláže) a až po pol roku, keď Hronsek skončil na deviatom mieste a vypadol, sme dostali za pravdu." Ako hovorí Emil Solivaj, vtedy hrávali za Hronsek štyri rodiny - bratia Miro a Štefan Gulkovci, bratia Tuhársky, Ján (neskorší výnimočný funkcionár) a Martin Žuffovci a my, Braňo, Ján a Emil Solivajovci. Nedajú sa však nespomenúť ďalší vynikajúci hráči, ako bol Ing. Hudec, Marček, Struhárik, Javorka, Garaj, Kolárik, Hudoba a mnohí ďalší... ,,Za Hronsek hrávali aj ďalšie známe osobnosti ako napríklad tréner skokanskej reprezentácie Peter Schlank, bývalí skokani Jozef Hýsek, Martin Žuffa, či Milan Urbáni (terajší tieňový minister zdravotníctva za HZDS)," spomína Emil Solivaj.

Skryť Vypnúť reklamu

,,V roku 1988 sa futbalový Hronsek zlúčil so Spartakom Vlkanová," hovorí Ján Solivaj a dodáva ,,Dôvody boli čisto ekonomické, futbal sponzorovali silné fabriky Prefa a ZŤS-ka Vlkanová. TJ Hronsek však naďalej fungoval osobitne, vtedy sa okrem futbalu hrával aktívne aj stolný tenis a fungovala aj turistika. A vidíte, dnes nie je vo Vlkanovej ani ZŤS-ka a ani ihrisko." V roku 1992 sa TJ Hronsek oficiálne zaregistroval na Slovenskom futbalovom zväze a od roku 1995 až doposiaľ funguje samostatne.

Súčasnosť je hlavne o morálke

,,Ak by som mal hovoriť o našom futbale, musel by som začať hovoriť o problémoch," hovorí Emil Solivaj. ,,Problémy však nemá len náš klub, ale majú ich všetky okolité obce, ktoré hrávajú futbal, najmä problémy finančné. V súčasnej dobe sa hrá futbal veľmi ťažko, pretože hráči majú na hru a tréningy veľmi málo času. I tak som veľmi rád, že futbal v Hronseku máme, aj keď hráči, ktorí v Hronseku hrávajú to robia na úkor vlastného času a vlastných rodín. Musím vyzdvihnúť hlavne hráčov z mesta, ktorí sem chodia bez nároku čo i len na preplatenie cestovného, za čo by som sa im chcel ešte raz poďakovať."

Skryť Vypnúť reklamu

,,Čo sa týka uplynulej sezóny, prístup hráčov k tréningom i zápasom sa nám podarilo zlepšiť len málo a výkonnosť hráčov bola veľmi kolísavá. Niekedy sme hrali lepšie vonku, inokedy zase doma. I keď sme mali početný káder, veľakrát sa nám stalo, že sme mali problém zostaviť kompletnú jedenástku," pokračuje E. Solivaj. ,,Ciele, ktoré sme si postavili pre jesennú časť súťaže sme nesplnili, pretože sa nám nepodarilo dosiahnúť potrebný počet bodov." K spokojnosti funkcionárov klubu chýbali štyri body a domácich trápi hlavne začiatok súťaže, keď prvé víťazstvo prišlo až v siedmom kole s Tajovom, dovtedy si futbalisti pripísali iba tri remízy. ,,V zápasoch sa nám často stávalo, že sa hráčom nepodarilo udržať vedenie a vzávere stretnutí sme prichádzali o cenné body," tvrdí E. Solivaj, ktorý vidí nedostatky v príprave i tréningovej morálke.

Budúcnosť klubu nie je v oblakoch

,,Budúcnosť mužstva chceme založiť na mladých odchovancoch a hráčoch dorastu. Niektorí dorastenci však majú laxný prístup, no sme radi, že sa časom mení k lepšiemu. Dorastenci ako Klimáček, Herkel, Bobor, Slávik či Daniš majú veľké predpoklady, aby sa pre klub stali prínosom a my s nimi do budúcnosti aj počítame. Oporou však tohto roku tak, ako tomu bolo aj minulých sezónach, boli najmä starší hráči (Vetrák, Spodniak, Ujházy, Straka, Plško, Makóny), no najväčším prínosom bol brankár Fazekaš," hovorí Emil Solivaj a spolu s vedením klubu by rád už v najbližšej sezóne do mužstva zapracoval mladých a nádejných hráčov z dorastu. Zatiaľ im to stopercentne vyšlo s najlepším strelcom mužstva Matúšom Bursom. ,,Cením si na ňom najmä to, že sa do základnej zostavy zapracoval tvrdou cieľavedomou prácou a poctivou prípravou na zápasy," hovorí tajomník klubu.

,,Dorastenecké družstvo v Hronseku trénuje Miroslav Ostruška, ktorý na tréningoch pristupoval k dorastencom poctivo. Chlapci sa snažili, lenže káder, ktorý má M. Ostruška k dispozícii nie je tak kvalitný, aby s ním mohol hrávať v V. lige dorastu," pokračuje Emil Solivaj a jeho brat Ján dodáva: ,,Začiatok súťaže mali dorastenci veľmi dobrý, ale v podstate sa ukázali nedostatky, ktoré máme a tie nás predurčili hrať opäť nižšiu súťaž." So slovami Jána Solivaja súhlasí aj hrajúci tréner ,,áčka" Ľubomír Makóny. ,,Začiatok jesene mali dorastenci dobrý a podarilo sa im nazbierať zopár bodov, ale zlyhala zimná príprava," vidí nedostatky v práci s mládežou tréner Makóny a na margo účinkovania svojich zverencov, teda hronseckých mužov, v minulej sezóne dodáva: ,,Umiestnenie u mužovnie nie je dobré, mohlo by byť aj lepšie, no hlavnú príčinu vidím v tréningoch. Starší hráči mali veľa pracovných povinností, keď každý pracuje do večera a zísť sa na tréning vo väčšom počte býva veľkým problémom. Skúsenejší hráči v mužstve ešte stále vedia odohrať to svoje, no bolo by dobré, keby sa káder doplnil o mladších hráčov, ktorí by sa do mužstve postupne zapracovali. Máme rozrobených zopár hráčov a keby sa nám to s nimi podarilo, tak by to už malo byť lepšie."

Niekoľko slov na záver

Tréner Ľubo Makóny si neodpustil poznámku k účinkovaniu niekoľkých mužstiev v súťaži. ,,Vadia mi napríklad prehnané ambície niektorých klubov, ktoré pre úspešný výsledok v zápase napriek absencii hráčskej kvality urobia všetko a aj rozhodcovia, ktorí im v tom všemožne pomáhajú. Niektorí rozhodcovia z nižších súťaží sú veľmi ľahko ovplyvniteľní a taký zápas sa nielen nám hrá naozaj ťažko. My máme záujem hrať pokojné a najmä férové zápasy a na nikoho nechceme robiť tlak. Veď aj druhá trieda je súťaž, kde sa hrá dostatok kvalitných zápasov."

FK Hronsek v číslach v sezóne 2001/2002 - P. Garaj 25 zápasov/2góly, Spodniak 23/2, Bursa 22/8, Ujházy 22/7, Solivaj 22/1, Moravčík 22/5, Potančok 19/1, Fazekaš 19/0, R. Garaj 18/2, Straka 17/5, Plško 15/5, Vetrák 16/3, Makóny 14/2, Nemčok 12/1, Ihring 10/0, Jaďuď 10/0, Porubský 7/0, Šatara 5/1, Spišiak 4/0.

Súčasní členovia výboru TJ - TJ Ing. R. Ruttkay, Mgr. J. Solivaj, E. Solivaj, C. Nemčok, Ľ. Makóny, P. Spodniak, M. Moravčík, J. Ostrihoň, J. Jaďuď st., P. Bobor.

TJ Hronsek - zadný rad zľava: Roman Ruttkay - predseda TJ, Ján Jaďuď - podpredseda TJ, Emil Solivaj - vedúci mužstva, Michal Klimáček, Tibor Ihring, Pavol Spodniak, Branislav Herkel, Zbyněk Plško, Peter Fazekaš, Matúš Bursa, predný rad zľava: Marián Moravčík, Ľubomír Makóny - hrajúci tréner, Ľuboslav Potančok, Jaroslav Vetrák, Dušan Černák, Andrej Solivaj, Karol Ujházy.

Stranu pripravil Milo Hlaváček, foto - autor

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 2. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 3. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 6. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 7. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 8. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 9. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 10. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 062
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 252
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 531
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 827
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 824
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 125
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 438
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 343
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 3 023
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 894

Blogy SME

 1. Miroslav Sabol: Koniec mobingu a ekonomického šikanovania. Nie sme občania 2 triedy.
 2. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 3. Soňa Bulbeck: Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice…
 4. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 5. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič.
 6. Pavol Kéri: ČSOB maratón
 7. Martin Šteinübel: tisíc odtieňov šedej
 8. Štefan Vidlár: "Dva roky prázdnin"
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 898
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 10 700
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 7 624
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 390
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 624
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 913
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 851
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 4 246
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Na snímke bonsaj – javor poľný (vľavo). Ilustračné foto.

Po druhý raz vo svojej histórii prezentujú jedno z tradičných japonských umení.


TASR 3 h

V dnešnej časti sa dozviete aj novinky z klubu FC Nitra, ktorý padá rýchlo ku dnu. Čaká populárny klub znovuzrodenie?


5 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


24. sep
Ilustračné foto.

Župa vloží do spoločnosti 110-tisíc eur.


SITA 24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


25. sep

Vodič motocykla neprežil náraz do dopravnej značky. Osobné auto, v ktorom boli aj dve deti, sa zrazilo s domiešavačom.


25. sep

Na radnici potvrdili, že záujem developerov evidujú, ale regulujú ho. K anonymu sa zatiaľ nevyjadrujú, podali trestné oznámenie.


26. sep

O kom je reč v zákulisí?


15 h

Blogy SME

 1. Miroslav Sabol: Koniec mobingu a ekonomického šikanovania. Nie sme občania 2 triedy.
 2. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 3. Soňa Bulbeck: Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice…
 4. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 5. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič.
 6. Pavol Kéri: ČSOB maratón
 7. Martin Šteinübel: tisíc odtieňov šedej
 8. Štefan Vidlár: "Dva roky prázdnin"
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 898
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 10 700
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 7 624
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 390
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 624
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 913
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 851
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 4 246
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu