Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Predstavujeme Telovýchovnú jednotu Hronsek, účastníka II. futbalovej triedy

V Hronseku sa namajú dôvod obávať o budúcnosť futb

Za posledných šesť desaťročí prešiel futbal viacerými zmenami, ostalo iba miesto, kde sa futbal hrával...

Mužstvo TJ Hronsek možno bezosporu nazvať typicky remízovým mužstvom. Veď z dvadsiatich šiestich zápasov uplynulej sezóny sa až osemkrát so súpermi o majstrovské body delilo (s Lučatínom dokonca v oboch vzájomných stretnutiach), čo je najviac spomedzi všetkých účastníkov II. A triedy. Možno práve ,,remízové" body sú dôvodom toho, že sa Hronseckým nepodarilo obhájiť minuloročné siedme miesto a v práve sa končiacej sezóne obsadili, po prešustrovanom začiatku súťaže, až deviatu priečku. A to po štvrtom i piatom jesennom kole patrila Hronsečanom predposledná trinásta priečka a prvá výhra na domácom ihrisku prišla až v siedmom kole, s Tajovom 1:0. Ale poďme pekne po poriadku, ako sa povie od podlahy...

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatky klubu od Hrona

Históriu hronseckého futbalu má na starosti Ján Solivaj, bývalý hráč a v súčasnosti funkcionár TJ Hronsek. ,,Futbal sa v Hronseku začal hrávať ešte pred rokom 1940. Ihriskom boli vtedy lúky pri Hrone a ako náhradu lopty používali hráči, ako sa ľudovo povie ,,hadrák". Vznik organizovanej telovýchovy sa datuje od roku 1950, kedy sa vyvlastnili pozemky pre futbalové ihrisko a v roku 1951 sa v Hronseku hralo už súťažne, pod názvom TJ Sokol Hronsek," rozpráva Mgr. Ján Solivaj a pokračuje: ,,V roku 1958 sa klub spojil s Vojenským útvarom a pod názvom TJ Dukla hrával ďalšie tri ročníky, následne sa v roku 1961 v Hronseku s futbalom skončilo. Toto vákum trvalo až do roku 1966." V tomto roku sa našťastie našlo zopár jedincov, ktorým nečinný stav okolo futbalu nevyhovoval a hlavne ,,ujčok" Milan Rohel a vtedy študent Ján Solivaj sa zaslúžili o obnovenie futbalového klubu, to sa písal rok 1966 a na trávnik už vybehli futbalisti TJ Priekopník, neskôr TJ Družstevník Hronsek. Ako spomínajú viacerí terajší i bývalí funkcionári, práve ten bol základom dnešnej Telovýchovnej jednoty Hronsek. Od polovice osemdesiatych rokov má Hronsek aj mládežnícke družstvo. Buď hrajú žiaci, alebo dorastenci, podľa toho aké ročníky do futbalu prišli. Prvý väčší úspech dospelých dal na seba síce čakať, ale v roku 1977 sa futbalistom podarilo postúpiť do II. triedy (dnešná I. trieda), aj keď iba na jeden rok. V roku 1982 sa ďalšej generácii hráčov opäť podarilo postúpiť o triedu vyššie, no po jednej sezóne sa ich púť opäť končí neslávne, hoci ako hovorí ,,kronikár" TJ - ,,Outsajdrami súťaže sme neboli a vypadli sme len veľmi tesne". K tomuto období sa viaže aj jedna kuriozita, ku ktorej sa na svojich stránkach vracali aj celorepublikový denník Šport a Tip. ,,V sezóne 82/83 zo šestnástich účastníkov vypadávala presná polovica," hovorí účastník pamätného stretnutia Emil Solivaj, ,,V stretnutí s Balážami sme namerali na jednej bráne, že má o dvadsať centimetrov menej. Náš protest však rozhodcovia neuznali (stretnutie sa skončilo 3:2 pre Baláže) a až po pol roku, keď Hronsek skončil na deviatom mieste a vypadol, sme dostali za pravdu." Ako hovorí Emil Solivaj, vtedy hrávali za Hronsek štyri rodiny - bratia Miro a Štefan Gulkovci, bratia Tuhársky, Ján (neskorší výnimočný funkcionár) a Martin Žuffovci a my, Braňo, Ján a Emil Solivajovci. Nedajú sa však nespomenúť ďalší vynikajúci hráči, ako bol Ing. Hudec, Marček, Struhárik, Javorka, Garaj, Kolárik, Hudoba a mnohí ďalší... ,,Za Hronsek hrávali aj ďalšie známe osobnosti ako napríklad tréner skokanskej reprezentácie Peter Schlank, bývalí skokani Jozef Hýsek, Martin Žuffa, či Milan Urbáni (terajší tieňový minister zdravotníctva za HZDS)," spomína Emil Solivaj.

Skryť Vypnúť reklamu

,,V roku 1988 sa futbalový Hronsek zlúčil so Spartakom Vlkanová," hovorí Ján Solivaj a dodáva ,,Dôvody boli čisto ekonomické, futbal sponzorovali silné fabriky Prefa a ZŤS-ka Vlkanová. TJ Hronsek však naďalej fungoval osobitne, vtedy sa okrem futbalu hrával aktívne aj stolný tenis a fungovala aj turistika. A vidíte, dnes nie je vo Vlkanovej ani ZŤS-ka a ani ihrisko." V roku 1992 sa TJ Hronsek oficiálne zaregistroval na Slovenskom futbalovom zväze a od roku 1995 až doposiaľ funguje samostatne.

Súčasnosť je hlavne o morálke

,,Ak by som mal hovoriť o našom futbale, musel by som začať hovoriť o problémoch," hovorí Emil Solivaj. ,,Problémy však nemá len náš klub, ale majú ich všetky okolité obce, ktoré hrávajú futbal, najmä problémy finančné. V súčasnej dobe sa hrá futbal veľmi ťažko, pretože hráči majú na hru a tréningy veľmi málo času. I tak som veľmi rád, že futbal v Hronseku máme, aj keď hráči, ktorí v Hronseku hrávajú to robia na úkor vlastného času a vlastných rodín. Musím vyzdvihnúť hlavne hráčov z mesta, ktorí sem chodia bez nároku čo i len na preplatenie cestovného, za čo by som sa im chcel ešte raz poďakovať."

Skryť Vypnúť reklamu

,,Čo sa týka uplynulej sezóny, prístup hráčov k tréningom i zápasom sa nám podarilo zlepšiť len málo a výkonnosť hráčov bola veľmi kolísavá. Niekedy sme hrali lepšie vonku, inokedy zase doma. I keď sme mali početný káder, veľakrát sa nám stalo, že sme mali problém zostaviť kompletnú jedenástku," pokračuje E. Solivaj. ,,Ciele, ktoré sme si postavili pre jesennú časť súťaže sme nesplnili, pretože sa nám nepodarilo dosiahnúť potrebný počet bodov." K spokojnosti funkcionárov klubu chýbali štyri body a domácich trápi hlavne začiatok súťaže, keď prvé víťazstvo prišlo až v siedmom kole s Tajovom, dovtedy si futbalisti pripísali iba tri remízy. ,,V zápasoch sa nám často stávalo, že sa hráčom nepodarilo udržať vedenie a vzávere stretnutí sme prichádzali o cenné body," tvrdí E. Solivaj, ktorý vidí nedostatky v príprave i tréningovej morálke.

Budúcnosť klubu nie je v oblakoch

,,Budúcnosť mužstva chceme založiť na mladých odchovancoch a hráčoch dorastu. Niektorí dorastenci však majú laxný prístup, no sme radi, že sa časom mení k lepšiemu. Dorastenci ako Klimáček, Herkel, Bobor, Slávik či Daniš majú veľké predpoklady, aby sa pre klub stali prínosom a my s nimi do budúcnosti aj počítame. Oporou však tohto roku tak, ako tomu bolo aj minulých sezónach, boli najmä starší hráči (Vetrák, Spodniak, Ujházy, Straka, Plško, Makóny), no najväčším prínosom bol brankár Fazekaš," hovorí Emil Solivaj a spolu s vedením klubu by rád už v najbližšej sezóne do mužstva zapracoval mladých a nádejných hráčov z dorastu. Zatiaľ im to stopercentne vyšlo s najlepším strelcom mužstva Matúšom Bursom. ,,Cením si na ňom najmä to, že sa do základnej zostavy zapracoval tvrdou cieľavedomou prácou a poctivou prípravou na zápasy," hovorí tajomník klubu.

,,Dorastenecké družstvo v Hronseku trénuje Miroslav Ostruška, ktorý na tréningoch pristupoval k dorastencom poctivo. Chlapci sa snažili, lenže káder, ktorý má M. Ostruška k dispozícii nie je tak kvalitný, aby s ním mohol hrávať v V. lige dorastu," pokračuje Emil Solivaj a jeho brat Ján dodáva: ,,Začiatok súťaže mali dorastenci veľmi dobrý, ale v podstate sa ukázali nedostatky, ktoré máme a tie nás predurčili hrať opäť nižšiu súťaž." So slovami Jána Solivaja súhlasí aj hrajúci tréner ,,áčka" Ľubomír Makóny. ,,Začiatok jesene mali dorastenci dobrý a podarilo sa im nazbierať zopár bodov, ale zlyhala zimná príprava," vidí nedostatky v práci s mládežou tréner Makóny a na margo účinkovania svojich zverencov, teda hronseckých mužov, v minulej sezóne dodáva: ,,Umiestnenie u mužovnie nie je dobré, mohlo by byť aj lepšie, no hlavnú príčinu vidím v tréningoch. Starší hráči mali veľa pracovných povinností, keď každý pracuje do večera a zísť sa na tréning vo väčšom počte býva veľkým problémom. Skúsenejší hráči v mužstve ešte stále vedia odohrať to svoje, no bolo by dobré, keby sa káder doplnil o mladších hráčov, ktorí by sa do mužstve postupne zapracovali. Máme rozrobených zopár hráčov a keby sa nám to s nimi podarilo, tak by to už malo byť lepšie."

Niekoľko slov na záver

Tréner Ľubo Makóny si neodpustil poznámku k účinkovaniu niekoľkých mužstiev v súťaži. ,,Vadia mi napríklad prehnané ambície niektorých klubov, ktoré pre úspešný výsledok v zápase napriek absencii hráčskej kvality urobia všetko a aj rozhodcovia, ktorí im v tom všemožne pomáhajú. Niektorí rozhodcovia z nižších súťaží sú veľmi ľahko ovplyvniteľní a taký zápas sa nielen nám hrá naozaj ťažko. My máme záujem hrať pokojné a najmä férové zápasy a na nikoho nechceme robiť tlak. Veď aj druhá trieda je súťaž, kde sa hrá dostatok kvalitných zápasov."

FK Hronsek v číslach v sezóne 2001/2002 - P. Garaj 25 zápasov/2góly, Spodniak 23/2, Bursa 22/8, Ujházy 22/7, Solivaj 22/1, Moravčík 22/5, Potančok 19/1, Fazekaš 19/0, R. Garaj 18/2, Straka 17/5, Plško 15/5, Vetrák 16/3, Makóny 14/2, Nemčok 12/1, Ihring 10/0, Jaďuď 10/0, Porubský 7/0, Šatara 5/1, Spišiak 4/0.

Súčasní členovia výboru TJ - TJ Ing. R. Ruttkay, Mgr. J. Solivaj, E. Solivaj, C. Nemčok, Ľ. Makóny, P. Spodniak, M. Moravčík, J. Ostrihoň, J. Jaďuď st., P. Bobor.

TJ Hronsek - zadný rad zľava: Roman Ruttkay - predseda TJ, Ján Jaďuď - podpredseda TJ, Emil Solivaj - vedúci mužstva, Michal Klimáček, Tibor Ihring, Pavol Spodniak, Branislav Herkel, Zbyněk Plško, Peter Fazekaš, Matúš Bursa, predný rad zľava: Marián Moravčík, Ľubomír Makóny - hrajúci tréner, Ľuboslav Potančok, Jaroslav Vetrák, Dušan Černák, Andrej Solivaj, Karol Ujházy.

Stranu pripravil Milo Hlaváček, foto - autor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 798
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 180
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 576
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 511
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 625
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 009
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 887
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 629
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 430
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 784
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Pred dom Zajacovcov chodí líška, je to vždy zážitok

Občas si pobehá aj s mačkami. Je to veľká maškrtnica, neraz si na lúku odnesie celý hrniec.

Tréner Chudý skončil, prichádza Poikonen

Po desiatich rokoch na banskobystrickej lavičke ďalší tréner z Fínska

Tuuka Poikonen

Monument v Majeri môže získať prestížnu európsku cenu

V uplynulom období získal Monument na vojnovom cintoríne niekoľko významných ocenení na domácej scéne, teraz má šancu bodovať na medzinárodnej úrovni.

Bystrica hľadá zdravotníkov na plošné testovanie

Skríningové testovanie sa v meste uskutoční cez víkend.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Už ste čítali?