Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Predstavujeme Telovýchovnú jednotu Hronsek, účastníka II. futbalovej triedy

V Hronseku sa namajú dôvod obávať o budúcnosť futb

Za posledných šesť desaťročí prešiel futbal viacerými zmenami, ostalo iba miesto, kde sa futbal hrával...

Mužstvo TJ Hronsek možno bezosporu nazvať typicky remízovým mužstvom. Veď z dvadsiatich šiestich zápasov uplynulej sezóny sa až osemkrát so súpermi o majstrovské body delilo (s Lučatínom dokonca v oboch vzájomných stretnutiach), čo je najviac spomedzi všetkých účastníkov II. A triedy. Možno práve ,,remízové" body sú dôvodom toho, že sa Hronseckým nepodarilo obhájiť minuloročné siedme miesto a v práve sa končiacej sezóne obsadili, po prešustrovanom začiatku súťaže, až deviatu priečku. A to po štvrtom i piatom jesennom kole patrila Hronsečanom predposledná trinásta priečka a prvá výhra na domácom ihrisku prišla až v siedmom kole, s Tajovom 1:0. Ale poďme pekne po poriadku, ako sa povie od podlahy...

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky klubu od Hrona

Históriu hronseckého futbalu má na starosti Ján Solivaj, bývalý hráč a v súčasnosti funkcionár TJ Hronsek. ,,Futbal sa v Hronseku začal hrávať ešte pred rokom 1940. Ihriskom boli vtedy lúky pri Hrone a ako náhradu lopty používali hráči, ako sa ľudovo povie ,,hadrák". Vznik organizovanej telovýchovy sa datuje od roku 1950, kedy sa vyvlastnili pozemky pre futbalové ihrisko a v roku 1951 sa v Hronseku hralo už súťažne, pod názvom TJ Sokol Hronsek," rozpráva Mgr. Ján Solivaj a pokračuje: ,,V roku 1958 sa klub spojil s Vojenským útvarom a pod názvom TJ Dukla hrával ďalšie tri ročníky, následne sa v roku 1961 v Hronseku s futbalom skončilo. Toto vákum trvalo až do roku 1966." V tomto roku sa našťastie našlo zopár jedincov, ktorým nečinný stav okolo futbalu nevyhovoval a hlavne ,,ujčok" Milan Rohel a vtedy študent Ján Solivaj sa zaslúžili o obnovenie futbalového klubu, to sa písal rok 1966 a na trávnik už vybehli futbalisti TJ Priekopník, neskôr TJ Družstevník Hronsek. Ako spomínajú viacerí terajší i bývalí funkcionári, práve ten bol základom dnešnej Telovýchovnej jednoty Hronsek. Od polovice osemdesiatych rokov má Hronsek aj mládežnícke družstvo. Buď hrajú žiaci, alebo dorastenci, podľa toho aké ročníky do futbalu prišli. Prvý väčší úspech dospelých dal na seba síce čakať, ale v roku 1977 sa futbalistom podarilo postúpiť do II. triedy (dnešná I. trieda), aj keď iba na jeden rok. V roku 1982 sa ďalšej generácii hráčov opäť podarilo postúpiť o triedu vyššie, no po jednej sezóne sa ich púť opäť končí neslávne, hoci ako hovorí ,,kronikár" TJ - ,,Outsajdrami súťaže sme neboli a vypadli sme len veľmi tesne". K tomuto období sa viaže aj jedna kuriozita, ku ktorej sa na svojich stránkach vracali aj celorepublikový denník Šport a Tip. ,,V sezóne 82/83 zo šestnástich účastníkov vypadávala presná polovica," hovorí účastník pamätného stretnutia Emil Solivaj, ,,V stretnutí s Balážami sme namerali na jednej bráne, že má o dvadsať centimetrov menej. Náš protest však rozhodcovia neuznali (stretnutie sa skončilo 3:2 pre Baláže) a až po pol roku, keď Hronsek skončil na deviatom mieste a vypadol, sme dostali za pravdu." Ako hovorí Emil Solivaj, vtedy hrávali za Hronsek štyri rodiny - bratia Miro a Štefan Gulkovci, bratia Tuhársky, Ján (neskorší výnimočný funkcionár) a Martin Žuffovci a my, Braňo, Ján a Emil Solivajovci. Nedajú sa však nespomenúť ďalší vynikajúci hráči, ako bol Ing. Hudec, Marček, Struhárik, Javorka, Garaj, Kolárik, Hudoba a mnohí ďalší... ,,Za Hronsek hrávali aj ďalšie známe osobnosti ako napríklad tréner skokanskej reprezentácie Peter Schlank, bývalí skokani Jozef Hýsek, Martin Žuffa, či Milan Urbáni (terajší tieňový minister zdravotníctva za HZDS)," spomína Emil Solivaj.

SkryťVypnúť reklamu

,,V roku 1988 sa futbalový Hronsek zlúčil so Spartakom Vlkanová," hovorí Ján Solivaj a dodáva ,,Dôvody boli čisto ekonomické, futbal sponzorovali silné fabriky Prefa a ZŤS-ka Vlkanová. TJ Hronsek však naďalej fungoval osobitne, vtedy sa okrem futbalu hrával aktívne aj stolný tenis a fungovala aj turistika. A vidíte, dnes nie je vo Vlkanovej ani ZŤS-ka a ani ihrisko." V roku 1992 sa TJ Hronsek oficiálne zaregistroval na Slovenskom futbalovom zväze a od roku 1995 až doposiaľ funguje samostatne.

Súčasnosť je hlavne o morálke

,,Ak by som mal hovoriť o našom futbale, musel by som začať hovoriť o problémoch," hovorí Emil Solivaj. ,,Problémy však nemá len náš klub, ale majú ich všetky okolité obce, ktoré hrávajú futbal, najmä problémy finančné. V súčasnej dobe sa hrá futbal veľmi ťažko, pretože hráči majú na hru a tréningy veľmi málo času. I tak som veľmi rád, že futbal v Hronseku máme, aj keď hráči, ktorí v Hronseku hrávajú to robia na úkor vlastného času a vlastných rodín. Musím vyzdvihnúť hlavne hráčov z mesta, ktorí sem chodia bez nároku čo i len na preplatenie cestovného, za čo by som sa im chcel ešte raz poďakovať."

SkryťVypnúť reklamu

,,Čo sa týka uplynulej sezóny, prístup hráčov k tréningom i zápasom sa nám podarilo zlepšiť len málo a výkonnosť hráčov bola veľmi kolísavá. Niekedy sme hrali lepšie vonku, inokedy zase doma. I keď sme mali početný káder, veľakrát sa nám stalo, že sme mali problém zostaviť kompletnú jedenástku," pokračuje E. Solivaj. ,,Ciele, ktoré sme si postavili pre jesennú časť súťaže sme nesplnili, pretože sa nám nepodarilo dosiahnúť potrebný počet bodov." K spokojnosti funkcionárov klubu chýbali štyri body a domácich trápi hlavne začiatok súťaže, keď prvé víťazstvo prišlo až v siedmom kole s Tajovom, dovtedy si futbalisti pripísali iba tri remízy. ,,V zápasoch sa nám často stávalo, že sa hráčom nepodarilo udržať vedenie a vzávere stretnutí sme prichádzali o cenné body," tvrdí E. Solivaj, ktorý vidí nedostatky v príprave i tréningovej morálke.

Budúcnosť klubu nie je v oblakoch

,,Budúcnosť mužstva chceme založiť na mladých odchovancoch a hráčoch dorastu. Niektorí dorastenci však majú laxný prístup, no sme radi, že sa časom mení k lepšiemu. Dorastenci ako Klimáček, Herkel, Bobor, Slávik či Daniš majú veľké predpoklady, aby sa pre klub stali prínosom a my s nimi do budúcnosti aj počítame. Oporou však tohto roku tak, ako tomu bolo aj minulých sezónach, boli najmä starší hráči (Vetrák, Spodniak, Ujházy, Straka, Plško, Makóny), no najväčším prínosom bol brankár Fazekaš," hovorí Emil Solivaj a spolu s vedením klubu by rád už v najbližšej sezóne do mužstva zapracoval mladých a nádejných hráčov z dorastu. Zatiaľ im to stopercentne vyšlo s najlepším strelcom mužstva Matúšom Bursom. ,,Cením si na ňom najmä to, že sa do základnej zostavy zapracoval tvrdou cieľavedomou prácou a poctivou prípravou na zápasy," hovorí tajomník klubu.

,,Dorastenecké družstvo v Hronseku trénuje Miroslav Ostruška, ktorý na tréningoch pristupoval k dorastencom poctivo. Chlapci sa snažili, lenže káder, ktorý má M. Ostruška k dispozícii nie je tak kvalitný, aby s ním mohol hrávať v V. lige dorastu," pokračuje Emil Solivaj a jeho brat Ján dodáva: ,,Začiatok súťaže mali dorastenci veľmi dobrý, ale v podstate sa ukázali nedostatky, ktoré máme a tie nás predurčili hrať opäť nižšiu súťaž." So slovami Jána Solivaja súhlasí aj hrajúci tréner ,,áčka" Ľubomír Makóny. ,,Začiatok jesene mali dorastenci dobrý a podarilo sa im nazbierať zopár bodov, ale zlyhala zimná príprava," vidí nedostatky v práci s mládežou tréner Makóny a na margo účinkovania svojich zverencov, teda hronseckých mužov, v minulej sezóne dodáva: ,,Umiestnenie u mužovnie nie je dobré, mohlo by byť aj lepšie, no hlavnú príčinu vidím v tréningoch. Starší hráči mali veľa pracovných povinností, keď každý pracuje do večera a zísť sa na tréning vo väčšom počte býva veľkým problémom. Skúsenejší hráči v mužstve ešte stále vedia odohrať to svoje, no bolo by dobré, keby sa káder doplnil o mladších hráčov, ktorí by sa do mužstve postupne zapracovali. Máme rozrobených zopár hráčov a keby sa nám to s nimi podarilo, tak by to už malo byť lepšie."

Niekoľko slov na záver

Tréner Ľubo Makóny si neodpustil poznámku k účinkovaniu niekoľkých mužstiev v súťaži. ,,Vadia mi napríklad prehnané ambície niektorých klubov, ktoré pre úspešný výsledok v zápase napriek absencii hráčskej kvality urobia všetko a aj rozhodcovia, ktorí im v tom všemožne pomáhajú. Niektorí rozhodcovia z nižších súťaží sú veľmi ľahko ovplyvniteľní a taký zápas sa nielen nám hrá naozaj ťažko. My máme záujem hrať pokojné a najmä férové zápasy a na nikoho nechceme robiť tlak. Veď aj druhá trieda je súťaž, kde sa hrá dostatok kvalitných zápasov."

FK Hronsek v číslach v sezóne 2001/2002 - P. Garaj 25 zápasov/2góly, Spodniak 23/2, Bursa 22/8, Ujházy 22/7, Solivaj 22/1, Moravčík 22/5, Potančok 19/1, Fazekaš 19/0, R. Garaj 18/2, Straka 17/5, Plško 15/5, Vetrák 16/3, Makóny 14/2, Nemčok 12/1, Ihring 10/0, Jaďuď 10/0, Porubský 7/0, Šatara 5/1, Spišiak 4/0.

Súčasní členovia výboru TJ - TJ Ing. R. Ruttkay, Mgr. J. Solivaj, E. Solivaj, C. Nemčok, Ľ. Makóny, P. Spodniak, M. Moravčík, J. Ostrihoň, J. Jaďuď st., P. Bobor.

TJ Hronsek - zadný rad zľava: Roman Ruttkay - predseda TJ, Ján Jaďuď - podpredseda TJ, Emil Solivaj - vedúci mužstva, Michal Klimáček, Tibor Ihring, Pavol Spodniak, Branislav Herkel, Zbyněk Plško, Peter Fazekaš, Matúš Bursa, predný rad zľava: Marián Moravčík, Ľubomír Makóny - hrajúci tréner, Ľuboslav Potančok, Jaroslav Vetrák, Dušan Černák, Andrej Solivaj, Karol Ujházy.

Stranu pripravil Milo Hlaváček, foto - autor

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 1. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 2. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 3. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu
 5. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 6. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 7. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 8. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 942
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 10 613
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 619
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu 1 829
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 608
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 383
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 071

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Šampáňo - kampáňo
 2. Ján Šeďo: Trojročného syna som musel od seba odtrhnúť násilím.
 3. Anna Miľanová: Škriatok rodinný... 2022
 4. Ivan Iliev: Opustí Srbsko vzťahy s Ruskom v záujme členstva v EÚ?
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Spišská Kapitula (II)
 6. Rastislav Puchala: Znásilnil susedu a zabil jej syna
 7. Peter Maroncik: Ako by mal vyzerať moderný prezident?
 8. Jan Pražák: Otrava (příběh z doby covidové)
 1. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 586
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 735
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 861
 4. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 3 748
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 677
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 3 041
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 856
 8. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 2 580
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Pôvodné znaky na tabuľkách sú až z 19. storočia.


42m
Michal Bíreš v drese Badína a s rodinkou.

Hosťom v Športové naj bol kapitán ŠK Badín Michal Bíreš.


5 h
Vedenie BBSK, ako aj vedenie štyroch nemocníc volá po prehodnotení reformy.

Nevieme si predstaviť, že by mala nemocnica prísť o niektoré oddelenia, hovorí lekár zo žiarskej nemocnice.


1. feb
V Banskobystrickom kraji chcú vedieť, aká zdravotná starostlivosť bude dostupná v nemocniciach na jeho území.

V jednom prípade nespokojnosť vyústila do petície.


31. jan

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Šampáňo - kampáňo
 2. Ján Šeďo: Trojročného syna som musel od seba odtrhnúť násilím.
 3. Anna Miľanová: Škriatok rodinný... 2022
 4. Ivan Iliev: Opustí Srbsko vzťahy s Ruskom v záujme členstva v EÚ?
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Spišská Kapitula (II)
 6. Rastislav Puchala: Znásilnil susedu a zabil jej syna
 7. Peter Maroncik: Ako by mal vyzerať moderný prezident?
 8. Jan Pražák: Otrava (příběh z doby covidové)
 1. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 586
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 735
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 861
 4. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 3 748
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 677
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 3 041
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 856
 8. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 2 580
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu