Banská Bystrica - V týchto dňoch sa v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici môžete zoznámiť s dokumentárnou výstavou Žijú medzi nami, ktorú pripravili Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Múzeum SNP v Banskej Bystrici.
Výstava dokumentuje začiatky starostlivosti o nevidiacich na Slovensku, ktoré spadajú do 20-tych rokov 20. storočia. V priereze nás oboznámi s inštitúciami a špeciálnymi školskými zariadeniami pre nevidiacich. Mesto Levoča ako stredisko špeciálnej pedagogiky zahŕňa celý komplex škôl a zariadení pre zrakovo postihnutú mládež a občanov. Tu pôsobili najvýznamnejší špeciálni pedagógovia. Adolf Fryc, zakladateľ Štátneho ústavu pre slepcov v roku 1922. Viliam Hrabovec, ktorý s mimoriadnym výtvarno-estetickým plastickým videním a modelárskou zručnosťou vypracoval množstvo učebných pomôcok a metodologicky spracoval a publikoval v odborných časopisoch.
Už roku 1946 vznikla v Levoči tlačiareň pre nevidiacich, ktorá prešla odvtedy mnohými organizačnými a technickými zmenami. 1. 1. 1994 bola vydaná zriaďovacia listina, ktorou Ústredná knižnica pre nevidiacich a slabozrakých Mateja Hrebendu v Levoči získala právnu subjektivitu a celoštátnu pôsobnosť. Významnú úlohu v starostlivosti o nevidiacich zohráva v súčasnosti Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Toto občianske združenie bolo založené v roku 1990. Jej cieľom je zlepšiť kvalitu života nevidiacich tak, aby sa mohli plnohodnotne zapojiť do života v našej spoločnosti.
Výstava predstavuje okrem dokumentov k danej problematike aj mnoho zaujímavých dobových a súčasných exponátov. Je súčasťou prezentácie Národného programu rozvoja životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím vo všetkých oblastiach života.
Múzeum na požiadanie poskytuje návštevníkom aj možnosť hmatového prístupu.
(r)