Banská Bystrica - Druhá svetová vojna zanechala v kraji pod Duklou hrozné stopy. Tu na prelome rokov 1944-45 sa na pomerne malom priestore sústredilo veľké množstvo bojovej techniky, tisíce vojakov, tony munície rôzneho druhu. Nemci v tomto horskom teréne výhodnom pre obranu okrem živej sily a palebných prostriedkov využívali aj veľké množstvo mín na zamínovanie celého bojiska s cieľom čo najdlhšie si udržať svoje pozície. Svedectvom toho je nespočetné množstvo munície rôzneho druhu - protitankových, protipechotných mín, leteckých bômb a leteckých granátov rôzneho druhu a kalibru, ktoré ostali v lesoch, na pasienkoch, komunikáciách i obydliach v kraji pod Duklou po skončení vojny. Zvlášť veľké nebezpečenstvo predstavovali desiatky mínových polí uložené Nemcami veľmi rafinovanými a zákernými spôsobmi. Míny predstavovali obrovské nebezpečenstvo pre ľudí nielen počas vojny, ale aj niekoľko desaťročí po nej.
Múzeum SNP v banskej Bystrici sprístupnilo vo svojich priestoroch výstavu Smrť musela ustúpiť, ktorá potrvá do 7. júla tohto roku. Cieľom výstavy je sprístupniť širokej verejnosti informácie a fakty o rozsahu a priebehu odmínovania v podduklianskom regióne nielen počas 2. svetovej vojny, ale aj po jej ukončení.
Výstava obsahuje dokumentárny materiál a autentické exponáty. Odmínovacie práce spomínaného regiónu mali po vojne 2 hlavné etapy ( 50-te a 60-te roky), ale celkové práce na odmínovaní pokračovali aj v 70-tych a 80-tych rokoch. Pod Duklou sa však stále objavovala nevybuchnutá vojenská munícia. Boli odstránené stovky ton mín a munície, pričom mnohé z nich boli po delaborovaní využité pre expozičné účely Duklianskeho múzea.
Vystavený materiál dokumentuje činnosť československých ženistov. Československá ženijná jednotka vznikla už v Buzuluku v rámci formovania 1. československého samostatného poľného práporu v júni 1942. Vojaci odmínovali terén pre postup vojsk počas Karpatsko-duklianskej operácie, zneškodnili okolo 25 000 mín, obnovili 36 mostov. Aj po oslobodení nasadzovali svoje životy pri odstraňovaní mín na východnom Slovensku. Pre zintenzívnenie odmínovacích prác boli v roku 1945 nasadení aj nemeckí vojnoví zajatci. Zneškodnili 60000 mín. V rokoch1948-49 vzhľadom na výstavbu pamätníka ČSA sa odmínovacie práce sústredili v Duklianskom priesmyku.
Odmínovacie práce pokračujú aj v súčasnosti. V oblastiach vojenských operácií 2. sv. vojny pyrotechnici objavujú a zneškodňujú množstvo aktívnej vojenskej munície.