Slovenské média práve v týchto dňoch nariekajú, že civilizovaný svet nevie takmer nič o nás, aspoň nie pozitívneho. Podľa najčerstvejšieho prieskumu Eurobarometra, ľudia zo Západu dokonca ani nebažia poznať o nás viac. Dovolenkovať by chcelo na Slovensku len jedno percento z nich (!). Superžalostné, i keď politici tvrdia čosi celkom iné...
Pred pár dňami vyšla v edícii Genius Loci vskutku reprezentačná publikácia "Donovaly - priestor medzi nebom a zemou." V atmosfére spomínaných nárekov mi to pripomína šťastnú konštaláciu hviezd, keď na slovenskú zem dopadol nejaký meteoritík s odkazom "Nenariekajte, musíte sa sami predať, aby vedeli o vás!" Áno, spomínaná knižka je aj o tom...
Starosta obce Miroslav Daňo cielene sa prihovára: "Knihu o Donovaloch venujeme všetkým návštevníkom, priaznivcom, rodákom, trvalým a dočasným jej obyvateľom. Aby im pripomínala očarujúcu krajinu... Vzdávame ňou poctu generáciám našich predkov, ktorí v tvrdých podmienkach hôr dokázali žiť, pracovať, zakladať rodiny, zachovať krásnu prírodu, prosperujúcu obec, ale aj jedinečné kultúrne bohatstvo..." Ako spoluautor spomienok v tejto publikácii musím doplniť richtárovu skromnosť. Dodať, že vďaka súčasným správcom obce, úsilie o prosperitu má pokračovanie. Skúste prísť na Donovaly v týchto dňoch V priestore námestíčka je pracovitý a staviteľský ruch, ako vo včeľom úli za medonosnej znášky. No, a spomínaná knižka je o predaji tváre a činorodom ruchu, teda o imidži. O tom, aby vedeli o nich aj vo zvyšku sveta.
Prvých čitateľov knižky udivuje nevšedná koncepcia, kompozícia a najmä syntéza exkluzívnych panoramatických i ostatných obrázkov a lyrického textu o všeličom krásnom a historickom, o neprikrášlenom živote minulých i súčasných generácií. Ako rodák a zároveň vášnivý turista, lyžiar i obdivovateľ prirodzeného krásna, dlho som sníval sen o takejto publikácii. Keď som prečítal jej prvý výtlačok, pre seba som si pošepkal: "Splnil sa môj veľký sen."
Cieľom tejto mojej útlej recenzie nebolo avízovať a prezrádzať podrobnosti, nechcem budúcich majiteľov tejto knižky okradnúť o prekvapenie a zážitky. Prezradím iba to najbežnejšie. Je dvojjazyčná, na jej zrode sa významne podieľali rodáci, vrátane posledných žijúcich generácií. Všetci ďakujú, takpovediac, trošku za zázrak, ktorý sa naozaj stal v predvečer tristoročnice zápisu Donoval do novodobejšej histórie obce, ktorej vznik siaha do prvej polovice 16. Storočia, keď uhliarski synovia začali stavať prvé miliere na pálenie dreveného uhlia. Napokon aj o tom sa dočítate v knižke v lyricko-historickom podaní.
Alexander Miartuš