Banská Bystrica - Úrazové oddelenie banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice získalo v uplynulých dňoch lokálnu počítačovú sieť, ktorá prepojila obidve poschodia traumatológie so 16 počítačmi. Takpovediac jej ju v hodnote stotisíc korún darovala počítačová a telekomunikačná spoločnosť, ktorej zástupca bol práve na uvedenom oddelení hospitalizovaný s ťažkými zraneniami a chcel sa takýmto spôsobom poďakovať za kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Zároveň tiež pomôcť pri skvalitnení informačného systému nemocnice. Ako dodal riaditeľ nemocnice Michal Bucek, v najbližšom čase plánujú počítačovo spojiť niektoré nemocničné pavilóny, na čo však už musí nemocnica získať asi dva milióny korún sama.
Riaditeľ Bucek informoval, že zadlženosť nemocnice sa stále pohybuje nad hranicou 1,5 miliardy korún. Na istinách dlhuje asi 900 miliónov a penále sa vyšplhali na 800 miliónov Sk. Väčšinu tvoria dlhy za lieky a zdravotnícky materiál. Takmer tristo miliónov predstavujú dlhy za energie a média. Ako Bucek konštatoval, je to len dôkaz toho, že nemocnica lieči a udržiava sa. V tejto súvislosti tiež dodal, že nemocnica musí nevyhnutne investovať, keďže za dvadsať rokov iba „plátala“ havarijné stavy. Opravujú tam zatekajúce strechy a pripravuje sa nová klimatizácia pre operačné sály. O finančné prostriedky na rekonštrukciu a modernizáciu nemocnice sa však musí postarať štát. Ten by mal ale konečne zmeniť systém riadenia zdravotníctva.
„Treba drasticky znížiť počet nemocníc, pretože nie je možné, aby ich taká malá krajina ako sme my mala 120,“ zdôraznil Bucek. Podľa neho by Slovensku stačilo šesť špičkovo vybavených zdravotníckych zariadení v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. Ostatné by sa zrušili, prípadne by zostalo niekoľko okrajových, tzv. záchytných nemocníc, poskytujúcich iba isté, obmedzené výkony. Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák