Banská Bystrica - Unikátna autotransplantácia obličky s rakovinovým nádorom sa podarila lekárom Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Takmer 60-ročný pacient z Brusna Ivan Barla sa až na obvyklé menšie komplikácie cíti dobre a ďakuje doktorom za záchranu života.
Prvá autotransplantácia obličky na území Slovenska a Čiech trvala šesť hodín. Počas operácie dvaja vedúci lekári, primár urológie Vladimír Baláž a vedúci lekár transplantačnej chirurgie František Hampl, prijímali tekutiny iba prostredníctvom špeciálnych hadičiek. Operácia sa zaobišla bez komplikácií.
„Rakovinových nádorov obličky je veľa, obojstranný, aký sa vyskytol u nášho pacienta, je však raritný,“ tvrdí primár Baláž. Hoci vo svete sa takýto druh operácií už praktizoval, podobných prípadov nie je veľa. V banskobystrickom urologickom oddelení mali za 5 rokov približne 220 prípadov rakoviny, z toho iba šiesti pacienti mali nádor na obidvoch obličkách. Autotransplantáciu však lekári mohli vzhľadom na rozsah a umiestnenie nádorov použiť len v poslednom prípade.
Ivanovi Barlovi najprv odstránili jednu obličku úplne a neskôr mu vybrali aj druhú. V chladenej miske po prepláchnutí špeciálnym roztokom mimo tela odoperovali z obličky veľký 8 centimetrový rakovinový nádor. Podľa primára Baláža v týchto špeciálnych podmienkach vydrží oblička mimo tela aj 36 hodín.
Po odstránení nádoru lekári obličku zašili, zlepili, postriekali špeciálnou penou proti krvácaniu, zabalili do vstrebatelnej sieťky a umiestnili ju na lepšie miesto, do panvovej dutiny.
„Operovaná oblička pacientovi stačí na odfiltrovanie všetkých škodlivín. Navyše ho odbremení od hemodialýzy, ktorá sa musí robiť trikrát do týždňa a trvá približne 4 hodiny,“ dodal Baláž.
Lekári Rooseveltovej nemocnice tvrdia, že ich úspešný urologicko-transplantačný výkon je dôkazom toho, že s kvalitným tímom, sú aj v zložitých podmienkach schopní robiť náročné operácie. Oddelenie je známe dlhoročnými úspešnými príbuzenskými transplantáciami obličiek od žijúcich darcov.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák