Banská Bystrica - Skupina ôsmich lekárov z B. Bystrice sa už 4 roky márne snaží sprivatizovať Zdravotné stredisko na Kyjevskom námestí, v ktorom majú svoje ambulancie. Prvý privatizačný projekt podali už v marci roku 1998 a ďalší v minulom roku. Gynekológ Štefan Grom už strávil niekoľko mesiacov návštevami na ministerstvách zdravotníctva a privatizácie, aby zistil čo brzdí privatizáciu objektu. Ani jeden z lekárov nie je v žiadnej strane a Grom po vlastných skúsenostiach dnes tvrdí, že možno práve v tom je základný problém.
Prvý privatizačný projekt na zdravotné stredisko podali lekári v požadovanom termíne v roku 1998. Neskôr sa objavili tendencie previesť zdravotné stredisko bezodplatným prevodom na mesto Banská Bystrica. Podľa Groma však zadĺžené mesto nemôže garantovať rozvoj strediska a pravdepodobne by neinvestovalo do nutných opráv, ktoré podľa odhadov predstavujú vyše 3 milióny korún.
Po zmene koncepcie privatizácie zdravotníckych zariadení Grom na odporučenie lekárskej komory a Asociácie súkromných lekárov podal spolu s kolegami privatizačný podnet druhýkrát.
„V prvej fáze zamrzol niekde na ministerstve zdravotníctva, kde ho zaevidovali a po spracovaní mali poslať na ministerstvo privatizácie,“ hovorí Grom. Na ministerstvo privatizácie sa spracovaný projekt však dostal až začiatkom apríla tohto roku. Zodpovedná pracovníčka ministerstva koncom apríla osobne informovala MUDr. Groma, že záležitosť spracuje do 2 mesiacov. Lekári sa však s blížiacim sa termínom parlamentných volieb znova obávajú, že sa zopakuje scenár z roku 1998.
„Mňa osobne to nedeprimuje. Je to len jedna z nenormálnych vecí na Slovensku. Nepodplácali sme, ani nebudeme. Už môžeme len veriť, že sa to podarí,“ dodal Grom. Lekári okolo neho po sprivatizovaní strediska v hodnote 5,2 milióna korún garantujú zabezpečenie prevádzky zariadenia, zlepšenie poskytovania lekárskej starostlivosti bez rozširovania siete a tiež zabezpečenie finančných prostriedkov na nevyhnutnú rekonštrukciu objektu a prístrojové dovybavenie. Daniel Vražda