Pýchou Badína je aj BROD - Badínske rodinné ochotnícke divadlo. Skôr ako si povieme viac o tom, prečo sa volá práve takto, pripomeňme si s jeho umeleckým vedúcim, režisérom, autorom i scenáristom v jednej osobe Pavlom Halajom, inak aj členom obecného zastupiteľstva a predsedom kultúrno - školskej komisie, tradície divadelníctva v obci.
Prvé zmienky o začiatkoch ochotníckeho divadelníctva v Badíne sa zachovali už z roku 1910. Záujem o divadlo pestovali v minulosti hlavne kňazi na evanjelickej fare. „Medzi najvýznamnejšie obdobia vo vývoji badínskeho divadla, patria roky 1935 - 46, keď tu pôsobil Andrej Ľudovít Katina. Nezaujímala ho len slovenská história, ale bol aj dôverným znalcom badínskeho prostredia. Práve on dramatizoval niektoré literárne diela, napr. Vansovej Kliatbu, ktorú potom s veľkým úspechom uviedol v Badíne pod názvom Magnát Fekete,“ hovorí P. Halaj a dodáva mená pedagógov Alojza Ťažkého a Viery Riečanovej, ktorí sa tiež zaslúžili o rozvoj divadla. Detskému divadlu sa venovali Dušan Bohuš, Eva a Zorka Leštákové, Anna Snopková a v posledných rokoch veľmi cieľavedome aj Emília Slobodová.
Samostatnú, obsiahlu kapitolu tvorí Divadlo mladých, ktoré vzniklo v roku 1965 a odvtedy vlastne každý rok uvádza aspoň jednu divadelnú premiéru. Starosta S. Moravčík dopĺňa, že až dodnes funguje celý čas práve pod vedením P. Halaja. Len názov sa viackrát zmenil až na súčasný - Badínske rodinné ochotnícke divadlo. A prečo práve rodinné? Nuž jednoducho preto, že spolu s rodičmi ho už hrávajú aj ich deti. Starosta, tiež bývalý (?) herec, navyše dodáva ďalšiu perličku. V divadle vzniklo aj veľa dobrých manželstiev, vrátane toho jeho.
Keď pred časom oslavovali okrúhle jubileum divadla a snažili sa na stretnutie pozvať všetkých bývalých i súčasných hercov, museli vypísať vyše sto pozvánok! Pavol Halaj spomína aspoň niektoré mená - Stanislav Moravčík, Vierka Hudecová, Vierka Kadlecová, Miroslav Hric, Milan Lešták a z terajších Stanka a Zuzka Moravčíkové, Pavel Kadlec, Evka a Katka Leštákové a mnoho ďalších.
Je až malým zázrakom, že divadlo v Badíne dosahuje takú úroveň hoci v obci nie je kultúrny dom. Domácu scénu nájde niekedy v neďalekom Hronseku, inokedy hrá doma v jedálni v Skalici. Na pomery ochotníckeho divadla zaznamená niekedy, i vďaka zájazdom, aj úctyhodných dvadsať repríz. Za roky už Badínčania predviedli svoje umenie napr. na folklórnych slávnostiach v Heľpe a Detve, žali úspechy na okresných a krajských súťažiach a zúčastnili sa i na celoslovenskej prehliadke v Šuranoch a hrali pre rodákov v Maďarsku. Ďalšiu premiéru chystajú na jeseň. Názov sme sa ešte nedozvedeli, ale P. Halaj tvrdí, že určite to bude veselohra.