Erika Krčová
Sebedín-Bečov - Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb otvorili v minulých dňoch v Sebedíne-Bečove, v obci neďaleko Banskej Bystrice. Krajský úrad ho zrekonštruoval a vybavil zariadením za 25 miliónov korún, pričom obec, ktorá získala v tomto objekte aj priestory pre obecný úrad (vrátane knižnice), dala k dispozícii schátralú budovu družstva v hodnote 3,5 milióna Sk. Tú už vyše desať rokov nikto nevyužíval.
S rekonštrukciou začali pred dvoma rokmi a dnes tento domov slúži jednak dôchodcom ako aj telesne postihnutým občanom, ktorých tu môžu umiestniť šiestich a vôbec nemusia mať dôchodkový vek. Bukovec, ako sa domov volá, má k dispozíii aj osem miest pre ležiacich starých ľudí. Jeho celková kapacita je 40 miest a začiatkom júna by v ňom už mali bývať prví klienti. Starať o nich sa budú štyri zdravotné sestry s kvalifikáciou, rovnaký počet sanitárov, rehabilitačná a hlavná sestra. Polovica zamestnancov je priamo z obce.
Trojposchodový domov so 17 dvojlôžkovými a dvoma trojlôžkovými izbami, ktorý by do konca júna mal byť kompletne obývaný, má samostatnú kuchyňu, práčovňu a jedáleň. Telocvičňa má slúžiť najmä telesne postihnutým. Postupne tam chcú vytvoriť aj pracovnú dielňu, na čom spolupracujú s Rehabilitačným centrom Kováčová a časom aj záhradu.
Podľa prednostu Krajského úradu v B. Bystrici Pavla Sečkára vybudovanie Bukovca je výsledkom najmä dobrej spolupráce krajského úradu a obce.
Ako v súvislosti s prechodom 40 zariadení sociálnych služieb z 56 v kraji do zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja P. Sečkár konštatoval, štátna správa sa snažila o vylepšenie životných podmienok ich obyvateľov. Pribudol nový Domov dôchodcov a sociálnych služieb Hron v Dubovej za 25 miliónov Sk. Zrekonštruovali kotolňu v Detskom domove v B. Bystrici, prestavbou tiež prešiel Domov sociálnych služieb v Pohorelskej Maši a do prevádzky odovzdali budovu objektu bývalej materskej škôlky.
Podľa prednostu KÚ, kapitálové výdavky na investičné akcie za roky 1999-2002 predstavovali vyše 131 miliónov Sk. Z iných zdrojov zabezpečili prostriedky vo výške 27,5 miliónov korún. I napriek tomu nedokázali pokryť všetky požiadavky a potreby zariadení. Skvalitnili však samotné sociálne služby, rozšírili ich a zaviedli nové formy ich poskytovania. V detských domovoch začal proces transformácie a poskytovanie služieb náhradnej výchovy a starostlivosti formou výchovných skupín, ktoré sa najviac približujú rodinnému prostrediu. V rámci toho zakúpili rodinný dom v Polomke, do ktorého sa z Heľpy presídlil Detský domov Slniečko.
Ako P. Sečkár dodal, zvýšenú pozornosť venovali i zariadeniam sociálnych služieb, ktoré sídlia v reštituovaných objektoch. Napríklad pre náhradný objekt Domova sociálnych služieb v Lazovnej ulici vyčlenili z rozpočtu desať miliónov korún. Riešil sa tiež dlhodobo pretrvávajúci problém týkajúci sa zdravotne postihnutých občanov. V kraji vo všetkých 23 domovoch dôchodcov vlani rozšírili poskytovanie sociálnych služieb aj pre zdravotne postihnutých občanov a vyčlenili tak pre nich 382 miest.