BANSKÁ BYSTRICA - Od utorka do štvrtka oživilo banskobystrickú Dolnú ulicu podujatie Stredoslovenského osvetového strediska Majstri a deti, v poradí už ôsme. Prvé tri sa konali ešte v areáli Stredoslovenského múzea a popri protagonistke podujatia Magde Slivkovej sa na ňom podieľal aj etnograf múzea Pavol Matulaj. Ostatné sa už v Slivkovej réžii konajú pred To, že podujatie je nasmerované predovšetkým do prostredia detí, znamená o.i. aj to, že táto veková skupina má takto možnosť spoznať kultúrne hodnoty preverené časom.
Tohtoročná tvorivá dielňa Majstri a deti bola materiálovo viazaná na drevo a začínala sa poznávaním drevín na hotových výrobkoch i na vzorkách, s ktorými deti aktívne pracovali. Obsahovo sa koncepcia zamerala na drevené hračky - lyžičky, varešky, píšťaly a trúbky z kôry. Prvé dva dni boli majstrami - demonštrátormi výroby Peter Bandúr zo Žiliny a naturalizovaný Banskobystričan Michal Fiľo. Prvý sa predstavil výrobou drevených hračiek a úžitkových predmetov, ako sú hrebene či rámiky na zrkadielka. Vo Fiľovej tvorbe sú zase dominantné hudobné nástroje a z nich rôzne druhy píšťal. Tretí deň podujatia prišli na Dolnú ulicu Martin Holík z Hrochote, ktorý ukazoval výrobu bačovského riadu a výrobca drevených hračiek Peter Gandžala z Pohorelej.
Majstri - výrobcovia vytvorili zvláštny typ pouličného divadla pre všetky vrstvy, idúce ulicou. Pre deti však bola atraktívnejšia možnosť vyrezať si vlastnú pastiersku palicu alebo si vytĺcť vŕbovú píšťalku. Samozrejmosť spred polstoročia sa tu tak pre deti stala akousi zvukovou mágiou, súčasným uchopením dávnovekých javov. M. Šípka