BANSKÁ BYSTRICA - So zamestnancami domovov dôchodcov, ústavov sociálnej starostlivosti a detských domovov v Banskobystrickom kraji sa v piatok stretol prednosta krajského úradu Pavol Sečkár, aby sa s nimi ako predstaviteľ štátnej správy „rozlúčil“, keďže od 1. júla mnohé prechádzajú do zriaďovateľ-skej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.
Pod VÚC prejde 40 zariadení sociálnych služieb v kraji. Z toho je 24 domovov dôchodcov a so-ciálnych služieb, desať domovov sociálnych služieb pre dospelých a šesť pre deti s denným a týždenným pobytom. Dva domovy dôchodcov prechádzajú pod obce, a to v Detve a Polomke. V pôsobnosti KÚ zostane 12 detských domovov, tri domovy so-ciálnych služieb pre deti s celoročným pobytom a jedno krízové stredisko. Pod samosprávu tiež prejde agenda registrovania neštátnych subjektov a poskytovania finančných príspevkov na ich činnosť.
Ako prednosta zdôraznil, podstatu týchto zmien treba vidieť v ekonomike, v zmene ekonomických a právnych vzťahov ako aj postavenia nových samosprávnych orgánov i samotných zariadení sociálnych služieb. Tie postupne prejdú na viaczdrojové financovanie, ktoré už nebude závislé len od štátneho rozpočtu, ako doposiaľ. Po tejto zmene bude možné využívať finančnú pomoc predvstupových a štrukturálnych fondov EÚ, ktoré poskytujú na rozvojové projekty a programy príspevok až do výšky 50 percent realizačných nákladov, čo tiež otvára nové možnosti rozvoja uvedených zariadení.
V súčasnosti 56 zariadení so- ciálnych služieb, fungujúcich pod štátnou správou, vytvára občanom - poberateľom sociálnych služieb 3616 miest. Sociálne poradenstvo a služby poskytujú aj neštátne subjekty, ktorých celková kapacita je 538 miest a terénne sociálne služby poberá 570 občanov. „Zamestnanci nezastávajú v spoločnosti sociálny status, ktorý im náleží. V kraji sa to dotýka 1976 pracovníkov štátnych zariadení sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je KÚ. Ešte horšia situácia bola v odmeňovaní. Sociálna sféra bola na poslednej priečke aj za zdravotníctvom a školstvom. Priemerná mesačná mzda dosahovala ledva 70 percent celoštátneho priemeru. Nový zákon o verejnej službe priniesol isté zrovnoprávnenie a vyrovnanie,“ konštatoval Pavol Sečkár, ktorý potom ocenil vybraných pracovníkov.
Z nášho regiónu prevzali plaketu za rozvoj Banskobystrického kraja napr. bývalá riaditeľka Domova sociálnych služieb v Lazovnej ul. M. Chamková a riaditeľka Domova dôchodcov a sociálnych služieb na Hornej ul. M. Zvaríková. Ďakovným listom prednosta ocenil riaditeľa Detského domova na Kollárovej ul. M. Boja, bývalú riaditeľku Centra Srdiečko E. Kúdelkovú, riaditeľa resocializačného zariadenia Návrat Kráľová J. Rajnohu, riaditeľa územného spolku SČK I. Šedibu, predsedu Združenia DŽIVIPEN-ŽIVOT R. Tomu, z Domova sociálnych služieb v Lazovnej ul. vychovávateľku M. Reiterovú a riaditeľku J. Hadvičákovú. Z Domova dôchodcov a sociálnych služieb na Jilemnického ul. ďakovný list dostali úsekové sestry I. Balónová a M. Klaibanová, rovnako riaditeľka J. Šebová a účtovníčka A. Šimčíková. Erika Krčová