BANSKÁ BYSTRICA - The British Council, teda Britskú radu, otvorili v Banskej Bystrici 29. apríla v roku 1992. Pôvodný projekt bol zameraný pre učiteľov angličtiny. Jeho cieľom bolo zlepšiť využívanie modernej metodiky vyučovania anglického jazyka formou seminárov, ktoré pripravovali britskí metodici. Dlhý čas bola Britská rada otvorená iba pre učiteľov angličtiny a len pred dvomi rokmi sa z nej stalo informačné centrum, ktoré širokej verejnosti prináša aktuálne informácie o inštitúciách vo Veľkej Británii a v Severnom Írsku, o univerzitách i možnostiach diaľkovo na nich študovať. Sprostredkúva jazykové kurzy na uznávaných školách - spolupracuje napríklad s University of London - a prináša tiež informácie o kultúre, vede i živote v Británii.
Ako uviedla riaditeľka Britskej rady v B. Bystrici Alica Frühwaldová, odvtedy banskobystrickej pobočke stúpol počet členov o sto percent, teda na súčasných 600. Z nich takmer polovica nemá viac ako 35 rokov a sú medzi nimi aj lekári, právnici či manažéri. Podľa nej, ak centrá Britskej rady na Slovensku boli pôvodne zásobené materiálom pre vyučovanie angličtiny, tak teraz sa snažia zásobiť materiálom na učenie tohto jazyka. Záujem je veľký, a to je Britská rada otvorená okrem pondelka každý deň, vrátane soboty dopoludnia. Dostať sa napríklad k jednému zo siedmich počítačov a vyhľadávať si na internete potrebné informácie je skoro nemožné bez dohodnutia si termínu vopred.
Informačné centrum podporuje samostatné a nezávislé zdokonaľovanie sa v angličtine, najmä mladých ľudí. Podľa riaditeľky cambridgské skúšky z angličtiny, ktoré organizujú, sú uznávané aj v Európskej únii, pričom ich úspešné absolvovanie je dokladom o schopnosti komunikovať v jazyku na určitej úrovni. Ako poznamenala, snaženie Britskej rady vyvrcholilo spoločným projektom s ministerstvom školstva, v rámci ktorého ich odborníci pripravujú reformu maturitnej skúšky z anglického jazyka. „Jazyk je drina a zdokonaľovanie sa v ňom je celoživotné,“ tvrdí A. Frühwaldová. Na našu otázku, či je možné zvládnuť anglický jazyk prostredníctvom párdňových kurzov, na ktorých sa využívajú rôzne neštandardné metódy, reagovala: „Možno je to dobrý odrazový mostík na trpezlivú a dlhú púť zvládnutia jazyka.“
Na nedávnej oslave 10. výročia založenia Britskej rady v Banskej Bystrici sa okrem riaditeľa Britskej rady na Slovensku Jima McGratha, zúčastnil aj britský veľvyslanec Ric Todd, ktorý, mimochodom, veľmi dobre hovorí po slovensky. Ako konštatoval, na Britskú radu sa obracajú aj naši politici a poslanci, aby si vylepšili jazykové znalosti. Práve britský ambasádor na to poskytol financie. Za jedného z politikov, ktorý výborne komunikuje po anglicky, označil R. Todd hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa.
„Strašne chceme, aby sa vám podarilo dostať do NATO a EÚ. Je totiž aj v našom záujme, aby ste sa stali súčasťou vyspelých spoločenstiev,“ zdôraznil Ric Todd. Svoju krajinu pritom zaradil medzi štáty, ktoré vstup Slovenska podporujú nielen slovami, ale aj činmi. Veľká Británia totiž patrí medzi najväčších donorov Slovenska a len v tomto roku poskytla okolo 200 miliónov korún. „Nie sme krajina, ktorá rozpráva pekne, a potom robí problémy na bruselských chodbách,“ dodal.
Podľa neho sa však Slovensko musí v tomto roku rozhodnúť, či chce vstúpiť do NATO a Európskej únie, alebo sa chce vrátiť na cestu, ktorá tam určite nevedie, a to k obdobiu politiky v rokoch 1994-1998.
Erika Krčová