Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Žbirka sa chce s hráčkami porozprávať

Basketbalistky UMB Banská Bystrica budú hrať o tre

Keď viedli banskobystrické basketbalistky v treťom semifinálovom zápase v úvodných minútach v sobotu nad Slovanom Bratislava trojbodovým rozdielom, tešili sa fanúšikovia pod Urpínom na štvrtý nedeľňajší duel. Belasé však za chvíľu otočili (3:5) a v 7. minúte svietilo na ukazovateli skóre 8:15.

Domácim dievčatám svitla nádej v 18. min., keď sa im podarilo vyrovnať (32:32), ale vzápätí nedala Belanská kôš a Bratislavčanky išli na prestávku so štvorbodovým náskokom. Dokonale im vyšiel nástup do druhého polčasu a v 29. min. viedli najvyšším dvadsaťdva bodovým rozdielom. Tretiu štvrtinu vyhrali 30:13, v záverečnej v pohode udržali potrebný náskok a prvýkrát v tejto sezóne zvíťazili na palubovke banskobystrických Štiavničiek.

,,Veľmi dôležité bolo, že sme vnútili súperovi našu hru. Vedeli sme, že má slabšie podkošové hráčky a všetko sme sa snažili ťahať pod kôš. Zo začiatku sme stratili pod košom nejaké lopty, ale potom sa nám darilo premieňať šance a dôležitý bol nástup do druhého polčasu. V šatni sme si povedali, že máme nahraté, vedieme o štyri body a riskovať musí súper. Veľmi dobre sme bránili a vyrážali do účelných protiútokov, ktoré sme premieňali,“ povedal tréner Slovana Juraj Adamčík.

Séria sa dosť prekvapujúco skončila 3:0 pre Bratislavčanky, ktoré boli pod Urpínom až na prvé minúty lepším družstvom. ,,Išli sme od zápasu k zápasu a vraveli sme si, že stačí vyhrať trikrát 1:0 a postúpime do finále. Play off sa nehrá na krásu, ale dnes sme predviedli niekoľko pekných akcií a mohli sme dať aj viac bodov. Dievčatá podali sústredený výkon vo všetkých troch stretnutiach a verím, že aj proti Ružomberku podáme maximálny výkon,“ dodal J. Adamčík.

Zaujímavosťou je, že bratislavská výprava si nezabezpečila pod Urpínom ubytovanie, ale po zápase si pozrela hokej a vrátila sa domov. ,,Keby bolo treba, tak pricestujeme do Banskej Bystrice aj v nedeľu,“ usmial sa J. Adamčík.

Banskobystrický tréner Boris Žbirka športovo priznal, že súper bol lepší po každej stránke v individuálnych činnostiach, aj ako kolektív. ,,Navyše mal silnejšiu lavičku. Naše striedania nie sú na želateľnej úrovni. Okrem toho má Slovan silnú kostru, rýchlu rozohrávačku Borovičkovú, excelentne hrala krídelníčka Křížová a s pivotkou Krištofovou sme si nevedeli dať rady. Hrala agresívne, čo musím našim dievčatám vyčítať. Bez pohybu obrana nemôže existovať a šikovný súper to dokáže využiť,“ povedal B. Žbirka, ktorý najviac ľutuje prvý duel v Bratislave, kde bola najväčšia šanca vyhrať.

Prehra 0:3 na zápasy sa zdá možno krutá pre banskobystrické dievčatá, ale pred začiatkom súťaže po odchode Luptákovej a Libičovej sa hovorilo viac o udržaní v lige ako o účasti v prvej štvorke. ,,Dostal som úlohu, aby sme nevypadli zo súťaže a pracujem s hráčkami, aké mám k dispozícii. Tri idú teraz maturovať a osemnásťročná Podešvová hrá v základne päťke. Na pivota som musel presunúť Polákovú, ktorú by som najradšej videl na krídle. Nula tri je síce krutá prehra, ale Slovan na to mal,“ dodal B. Žbirka, ktorého úlohou po príchode k družstvu bolo vychovať novú generáciu.

,,Dievčatá majú rezervy a tie by nás mali motivovať do ďalšej sezóny. V určitých fázach sme boli viac než vyrovnaným súperom a musím sa porozprávať s niektorými hráčkami, lebo takto sa v play off nebojuje,“ povedal B. Žbirka.

UMB Banská Bystrica - Slovan JOPA Bratislava 67:84 (36:40) - na zápasy 0:3. Najviac bodov: Poláková 27, Belanská 11 - Krištofová 21, Křížová 20, Borovičková 19, 500 divákov.