Rozruch, ktorý spôsobila svojim príchodom na Slovensko v októbri minulého roka však ešte nestačil opadnúť, keď k nemu pribudol ďalší.
Podľa istého denníka mal niekto zlatokopom ukradnúť časť vrtnej súpravy, dovezenej pre tento účel až z Kanady! Správa pobúrila nielen ľudí, čo sa zúčastňujú na prieskumných prácach. Verejnosť z okolia Kokavy nad Rimavicou dodnes nevie prehltnúť, že sa dostala do nepriaznivého svetla. Prezident firmy, pôvodom Brezňan, Juraj Adamec, ktorý sa v uplynulých dňoch opäť objavil v rodnom meste totiž o ničom podobnom nevie. Zo súpravy ani z iného majetku prieskumnej skupiny nezmizla ani skrutka! "Netuším, odkiaľ informácia pochádzala. Pýtal som sa, nemá predstavu ani moja partia,“ reagoval.
Firma posunula svoje aktivity aj do ďalších oblastí kraja. Mimoriadne priaznivo dopadli vrty v lokalite neďaleko obce Vígľaš (okres Zvolen), ktoré vyhodnotili laboratóriá v Austrálii. Je tam "na betón" jedna tona zlata, tvrdí to J. Adamec. Za aký čas sa ju podarí vyťažiť, závisí od pružnosti úradov pri vybavovaní všetkých povolení, formalít a od podmienok, čo si stanoví štát.
O výťažnosti ložiska svedčí fakt, že na jednom mieste sa našlo až 20 gramov zlata z tony horniny. Pre predstavivosť, povrchová ťažba je rentabilná, ak jedna tona hlušiny obsahuje už 1,5 gramu zlata. Sľubné vyhliadky naznačuje aj Krátke pri Pohronskej Polhore. V jednotlivých vrtoch, ktoré predčasom vykonali iní prieskumníci z Kanady a Verona ich po nich prebrala, našli horizonty so zvýšeným obsahom zlata a veľkým obsahom striebra. "Dal som to slovenským geológom prehodnotiť. Zistili, že predchodcovia prieskumu mali vŕtať v opačnej línii, akú zvolili. „Môže to byť teda ešte zaujímavejšie,“ naznačil J. Adamec. Za momentálne najistejšie ložisko zlata však označil už spomenutú lokalitu pri Vígľaši.
Na Slovensku sú však aj iné, pre štát a jeho ekonomiku významné komodity. Napríklad, ropa a plyn. Konkrétny prieskum robí ďalšia kanadská firma v okolí Trnavy a Nitry. Na našu otázku, či ide o náhodu alebo cielené aktivity, J. Adamec odpovedal: "V roku 1990, keď som po emigrácii po prvýkrát prišiel domov, doviedol som sem veľa firiem, s ktorými som spolupracoval. Niektoré tu ešte sú. Jedna z nich sa snaží otvoriť ťažbu magnezitu na východnom Slovensku. Štát však zatiaľ nie je dostatočne pružný, aby táto, ale aj veľa iných podnikateľských aktivít so zahraničnou účasťou, mohli ovplyvniť, napríklad, vysokú nezamestnanosť v regióne. Nehovoriac o tom, že pre liknavosť úradov sa zámer stane realitou práve v čase, keď svetové ceny klesnú a ovplyvnia tak predpokladaný zisk z inak lukratívneho exportu."