Hlavný nápor peších turistov potrvá do polovice septembra.
Vzhľadom na veľkú rozlohu, samotný národný park má asi 70 tisíc hektárov a ochranné pásmo ďalších 110 tisíc hektárov, je rozloženie turistov veľmi nerovnomerné. "Najviac sú navštevované miesta, ktoré sú turisticky atraktívne alebo kde existuje vybavenosť pre cestovný ruch," hovorí odborný pracovník Správy NAPANT-u, krajinár Adalbert Mezei. "Ide o centrálnu časť národného parku - oblasť Chopka, Ďumbiera, Demänovskú a Jánsku dolinu, ktoré majú atraktivitu i vybavenosť. Navštevované sú však i strediská ležiace síce bokom, ako napr. Donovaly, ktoré sú pomerne dobre vybavené a dostupnosť atraktívnych častí je bezproblémová." Menšia je naopak návštevnosť odľahlejších častí, napr. oblasť Čierneho Váhu. Z hľadiska ochrany prírody to však má veľký význam, lebo takto sa vytvárajú prirodzené oázy ticha.
V minulosti sa na Slovensku ochrana prírody považovala za akýsi represívny činiteľ voči návštevníkom. V posledných 2-3 rokoch však nastal určitý posun. "Všetci naši strážcovia totiž fungujú na ekovýchovnom prístupe k návštevníkom," tvrdí A. Mezei. "V súčasnosti ich je 15, cieľový stav bude 21. Napriek tomu sa v blízkej budúcnosti nevyrovnáme zahraničiu, kde napr. v Taliansku majú jedného strážcu na tisíc hektárov. U nás je to stále asi desaťkrát viac."
Vlani sa na pokutách v NAPANT-e vyzbieralo 18 tisíc korún. Nedisciplinovaní návštevníci doplatili na nedodržiavanie uzávery chodníkov alebo ich skracovanie a na nepovolené táborenie na hrebeni počas viacdňových prechodov Nízkymi Tatrami. Osobitnú skupinu tvoria cyklisti. "Snažíme sa presadiť, aby sa na území parku čo najviac budovali značené cyklotrasy, aby cykloturisti mali možnosť vyžitia a kvôli nedostatku príležitostí nešli do miest, kde to z hľadiska ochrany prírody nie je vhodné," povedal A. Mezei. V súčasnosti nejestvuje oficiálne schválená cyklotrasa, prechádzajúca národným parkom. V novom návštevnom poriadku, ktorý má platiť od budúceho roka, však už budú vymedzené trasy pre voľný pohyb na bicykloch.
Medzi problémy, ktoré stále nie sú vyriešené k spokojnosti ochranárov patrí najmä jazda na motorkách v národnom parku. Vyskytli sa aj prípady, kedy sa motocykle dostali až na hlavný hrebeň! Vhodné podmienky - možnosť ubytovania a blízkosť terénu, objavili motocyklisti, aj zahraniční, najmä v oblasti Krpáčova. Napriek jednoznačnému porušovaniu zákona sa cítia bezpečne, lebo prichytiť ich pri čine nie je jednoduché. "Peší strážca je proti motorke bez šance," tvrdí A. Mezei. "Snažíme sa ich teda zachytiť v ubytovacom zariadení, vysvetliť im o čo ide a odkazujeme ich na autokrosový areál v Môlči. Kontaktovali sme sa aj s políciou. Tá však môže zasiahnuť len vtedy, keď sa pohybujú po ceste, kde s motokrosovými strojmi bez evidenčných čísiel tiež nemajú čo robiť."
Žiadnemu chránenému územiu, kde rastú čučoriedky či brusnice, sa nepodarilo vyrovnať ani so zberačmi lesných plodov, ktoré v národnom parku môžu zbierať len vlastníci pozemkov. "Vlani sme ľuďom, prichyteným pri nelegálnom zbere lesných plodov, začali odnímať tzv. česáky. Zbieralo sa totiž vo veľkom, absolútne necitlivo a vyslovene na kšeft," hovorí A. Mezei. Dodal, že ide o celé rómske partie, ktoré sa tým živia. "Jediné, čo môžeme urobiť je to, že v čase zrenia plodov je v teréne maximálne množstvo ochranárov, ktorí kontrolujú zberačov a odoberajú im "česáky". Je to prakticky jediná možnosť, ktorú nám umožňuje zákon, pretože pokuty od týchto ľudí sú nevymožiteľné."