Mestské výsady získala Ľubietová vďaka náleziskám zlata, striebra a medi, pričom prvé písomné zmienky o baníctve v obci sú z roku 1340. Najväčší rozkvet zaznamenalo v 15. a 16. storočí. V banskej produkcii potom začalo prevládať železo. Koncom 17.storočia v Ľubietovej postavili prvú vysokú pec v Uhorsku a neskôr ďalšiu hutu na Troch Vodách. Popri baníctve a hutníctve sa v obci rozvíjali aj remeslá - debnárstvo, hrnčiarstvo, kováčstvo, modrotlač a iné.
Od roku 1880 začala bohatstvo miestnych lesov spracovávať parná píla. Počas hospodárskej krízy v roku 1933 však zastala výroba aj v nej a veľa Ľubietovčanov sa vysťahovalo za prácou do Francúzska, USA, Kanady a Argentíny. Po prekonaní krízy vybudovali v obci plaváreň, kolkáreň, kultúrny dom, školu, zregulovali potok Hutná, pribudol vodovod a v časti obce kanalizácia.
V súčasnosti má obec bezmála tisíc obyvateľov. Pôsobia v nej viaceré podnikateľské subjekty, zachovala sa výroba tradičnej ľubietovskej keramiky. Obec hospodári vo svojich lesoch a je tiež stopercentným vlastníkom obnovenej píly. Aj vďaka tomu v nej realizovali viacero investičných akcií - kanalizáciu s čističkou odpadových vôd, zachytili pramene pitnej vody a posilnili elektrickú sieť v niektorých častiach obce. Pripravuje sa aj rekonštrukcia chodníkov, historického mestského domu a v prípade získania grantu z fondov Európskej únie i základnej a materskej školy.
Hostí prichádzajúcich na oslavy privíta v sobotu ráno domáci súbor Debnári. O deviatej hodine budú v evanjelickom kostole ekumenické bohoslužby o desiatej v kultúrnom dome slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva. Popoludní sa s kultúrnym programom predstavia banské mestá a susedné obce, v podvečer je v parku na programe predstavenie Hamleta v podaní trnavského Túlavého divadla a po ňom vystúpenie Roba Kazíka. Oslavy vyvrcholia ohňostrojom a ľudovou veselicou.