STARÉ HORY - Už niekoľko dní sa poneviera v okolí dediny Staré Hory jeden troj až štvorročný medveď. "Dočasný" obyvateľ tejto podhorskej obce, medzi pohorím Veľkej Fatry a Starohorských vrchov, má zníženú plachosť. Svedčí o tom skutočnosť, že za posledných niekoľko dní sa potuloval v nočných hodinách hneď za humnami... Minulý týždeň v noci zo štvrtka na piatok sa dokonca pohostil na mede miestneho včelára, ktorému porozbíjal úľ na triesky, aby sa tak dostal k sladkej pochúťke.
V okolí obce Staré Hory, podobne ako v iných podhorských dedinách uprostred lesných komplexov, sa medvede väčšinu roka potulujú aj v tesnej blízkosti cestných komunikácií. Obyčajne sa však medvede k dedinám zatúlajú náhodne pri presúvaní v rámci svojich teritórií. A tak nie je vzácnosťou "natrafiť" na medveďa prechádzajúceho aj cez frekventovanú cestnú komunikáciu nielen v nočných hodinách, ale aj počas dňa. Ak sa však medveď dlhodobejšie zdržuje v blízkosti dediny, kde je čulý ruch, jeho správanie "vybočuje" z normálu. Aj keď sa pre náhodných pozorovateľov môže zdať takýto jedinec neškodný, jeho správanie na určitý podnet môže byť neadekvátne.
Medveď hnedý (Ursus arctos) sa v letnom a jesennom období živý takmer výlučne lesnými plodmi. Pred dlhým zimným spánkom, ktorý v prírodných pomeroch Slovenska trvá obyčajne od počiatku decembra do konca marca, sa musia medvede dostatočne vypásť. Kvalita a dĺžka zimného spánku závisí aj od dostatku lesných plodov, najmä čučoriedok, malín, černíc a brusníc. Pri nedostatku prirodzenej potravy si musia medvede hľadať náhradnú. To je prípad tohto roka, keď úroda spomenutých lesných plodov nie je veľmi bohatá. Nepriaznivé poveternostné pomery počas jari sa odrazili na podúrode najmä čučoriedok. Z malej úrody lesných plodov berie medveďom ešte aj človek, a tak týmto všežravcom nezostáva takmer nič.
Ak budú medvede chcieť "predriemať" aspoň nejaký ten mesiac hlbokým zimným spánkom, budú sa musieť vykŕmiť na náhradnej potrave. V najbližších týždňoch možno preto očakávať zvýšenú návštevnosť medveďov v ovocných záhradách horských a podhorských dedín. Budú chodiť hodovať na ríbezle, slivky a jablká, najmä v nočných hodinách. Po hostine lačných návštevníkov zostanú poolamované stromčeky a jadierka z plodov v truse hodovníkov. Zo zvýšenou "nevítanou" návštevnosťou pri úľoch by mali rátať tohto roku aj včelári a pri salašoch aj valasi.
Človek zasahuje viac a viac do pôvodného životného prostredia medveďa hnedého a svojimi aktivitami ho pretvára. Preniká do teritórií medveďov, a tak sa každým rokom pre nich vhodné územie zmenšuje. Staršie a silnejšie jedince (dominantné) obsadzujú optimálne teritóriá, zatiaľčo mladšie a slabšie medvede sú nútené prežívať v nevhodnom životnom prostredí, poznačenom stopami ľudskej civilizácie ako hotely alebo cesty. Tieto jedince nenachádzajú v tomto prostredí dostatok prirodzenej potravy, a tak sú nútené hľadať si náhradnú. Tú im doslova ponúka človek. Smetné nádoby dostatočne neuzavreté a hermeticky netesné a včas nevyprázdňované priťahujú "vôňou" rozkladajúcich sa odpadkov medvede k horským a podhorským dedinám, ale aj k hotelom, odpočívadlám a parkoviskám pri frekventovaných cestných komunikáciách.
Pri dvoch parkoviskách pri štátnej ceste vedúcej z Banskej Bystrice do Ružomberka povyše a poniže obce Staré Hory sú slabšie "hodujúce" jedince medveďa pozorované v nočných hodinách 2 až 3-krát do týždňa! Z okolitých lesov Veľkej Fatry a Starohorských vrchov ich sem láka najmä vôňa z ovocných štiav a džúsov, kedže obaly z nich sú tam dlhodobo porozhadzované. Najmä v letnom období, keď sa za horúčav šíri vôňa ovocných nápojov a mliečnych výrobkov do väčšej vzdialenosti, sa k týmto "kŕmnym stolom" zlezú aj viaceré jedince.
Aj v odľahlých hlbokých lesoch mení sám človek jedálny lístok medveďov. Popri turistických chodníkoch lákajú medveďov nielen ovocné šťavy, ale aj mäso z obalov po mäsových výrobkoch. Niet sa potom čomu čudovať, že medveď začne sám vyhľadávať túto potravu nielen vedľa turistických chodníkov, ale odváži sa aj do podhorskej dediny či horského hotela, a to i za bieleho dňa. Svedčia o tom i prípady z posledného obdobia, keď medveď priamo atakoval hubára či turistov.
Usadenie sa medveďa v Starých Horách vysvetľuje fakt, že mladý jedinec si hľadá vlastné teritórium. V širokom-ďalekom okolí sú optimálne biotopy obsadené už staršími dominantnými jedincami, ktoré zo svojich území mladého medveďa vyženú. Ten je odsúdený na kočovanie po lesoch a usadenie sa aj v nevhodnom prostredí v susedstve s ľudskou civilizáciou.