K európskym mestám, ako sú napríklad Berlín, Praha, Amsterdam, či Varšava so svojim projektom otvoreného kultúrneho centra, všobecne známeho pod názvom Kulturfabrik, pribudla aj Banská Bystrica.
"Veľa mladých umelcov nemá kde tvoriť, chceli sme im poskytnúť priestor a možnosť. Cementáreň je pravdepodobne jediná Kulturfabrik svojho druhu na Slovensku," povedala o dôvode vzniku Cementárne jedna z realizátoriek projektu Viera Dubačová z Banskej Bystrice.
Banskobystrická kulturfabrik vznikla v zdevastovanom priestore konečnej stanice nákladnej cementárenskej lanovky v kameňolome nad Kostiviarskou. Objekt aj s pozemkom pre projekt Medzinárodné centrum pre komunitné umenie za symbolickú cenu kúpila miestna Komunitná nadácia Zdravé mesto. Projekt bude financovaný z fondov Európskej únie.
Cementáreň pravdepodobne ešte prejde architektonickými úpravami, podľa Dubačovej však realizátori projektu chcú zachovať jej fabrický ráz.
Jedinečné betónové priestory socialistickej architektúry dávajú možnosť profesionálnym aj neprofesionálnym umelcom na realizáciu. Už prvé akcie naznačili, že Cementáreň prekročila regionálny význam.
To najlepšie z neprofesionálnej scény Slovenska sa v Cementárni stretlo v sobotu. Divadlo medziBRODway uvedie Krajčovičovu Matku a smrť a divadlo D-efekt z Dubového dynamickú a modernú Lysistratu režiséra Tóna Šulíka.
Autor celodenného projektu Sobota s divadlom Maroš Krajčovič tvrdí, že len v okresoch Banská Bystrica a Brezno funguje okolo 30 amatérskych divadiel, v celom Banskobystrickom kraji je ich takmer 70. "Aj toto bola motivácia pre vznik Kulturfabrik v Cementárni," dodal Krajčovič.