Výsledkom akcie riadenej Štátnou bezpečnosťou boli traja postrelení a piati zahynuli neskôr na následky vypočúvania a mučenia.
Armáda a polícia zasiahla v Heľpe v júli roku 1949 pri takzvanej "Katolíckej akcii" zameranej na likvidáciu katolíckej cirkvi. Očití svedkovia tvrdia, že na obranu heľpianskeho farára sa postavilo 300 až 400 miestnych ozbrojených palicami a motykami. "Vyzradila to manželka policajta. Povedala, že jej muž ide odviesť farára. Roznieslo sa to po dedine, okolo fary bolo plno ľudí," spomína si vtedy 18-ročná Heľpanka Mária Sidorová. "Pamätám si to. Kosili sme v poli. Prišli za nami, že máme ísť brániť farára," hovorí Paulína Kalmanová.
Situácia v dedine bola napätá. Ľudia postávali, ženy sa modlili ruženec, všetci čakali, čo sa bude diať. Komunistickí funkcionári prišli do dediny s policajtom autom. Nespokojný dav však bránil svojho farára. Po menších incidentoch s miestnymi, funkcionári museli ujsť. Bezpečnostný referent Miterpach začal vtedy z idúceho auta strieľať do davu. "Trafil desaťročného Janka Mešťana, Kukuľu do pľúc a Martinca zachránili drobné mince vo vrecku nohavíc," hovorí Sidorová.
Na druhý deň obsadilo vojsko a žandári Heľpu. Podľa zoznamu začali zatýkať a odvážať ľudí. Niekoľkí na následky mučenia zomreli. Ešte v 50. rokoch skončilo 20 Heľpanov, z toho približne jedna tretina žien, vo väzení. Nikto z predstaviteľov komunistického režimu nebol za Katolícku akciu dodnes odsúdený, ani potrestaný.
Podobné akcie ako v Heľpe sa odohrali približne v 60-tich obciach na Slovensku. Nie všade sa podarilo farárov zachrániť. Michala Čaneckého mučili, ale zostal na fare v Heľpe až do revolúcie v roku 1989.
Podpredseda Zväzu protikomunistického odboja Anton Malacký tvrdí, že aj dnes je nutné si takéto akcie pripomínať, pretože totalita a komunizmus sa už nikdy nesmú vrátiť. Malacký bol v 50. rokoch odsúdený na trest smrti a skončil v Jáchymove. Prepustili ho po piatich rokoch na základe intervencie prezidenta Zápotockého.